Odloží první start Orionu počasí?

Do historicky prvního letu nové americké lodi Orion už zbývá jen několik desítek hodin. Nosná raketa Delta IV Heavy už stojí na startovní rampě a také samotná kosmická loď je připravena na svou několikahodinovou misi. Ve stavu připravenosti jsou i pozemní týmy, včetně sledovacích stanic. Mohlo by se zdát, že zážehu motorů 4. prosince nestojí nic v cestě. Ale zdání klame. Všechny plány totiž může zhatit vyšší moc ve formě nevyzpytatelného počasí. V dnešním článku se podíváme na to, jaká je předpověď na čas startu a řekneme si pár slov i o samotné misi EFT-1.

Start je momentálně naplánován na 4. prosince, konkrétně na časové rozmezí 13:05 až 15:44 středoevropského času. Nejsilnější nosič současnosti – raketa Delta IV Heavy bude startovat z floridského kosmodromu. O kontrolu počasí se zde stará 45. meteorologická letka, která spadá pod americké letectvo. Podle jejích dosavadních odhadů to vypadá, že by podmínky v době startu mohly být na 60 % příhodné.

Špička rakety Delta IV Heavy s lodí Orion

Špička rakety Delta IV Heavy s lodí Orion
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net

Orion má podle aktuálních informací zelenou pro start, ale týmy specialistů z letectva přesto věnují zvýšenou pozornost některým naměřeným hodnotám. „Na východním pobřeží Floridy bude po celý týden vát nárazový východní vítr,“ stojí v předpovědi počasí, která dále zmiňuje: „Nízká vlhkost může být příčinou vzniku oblačnosti a občasných srážek při pobřeží. Tato předpověď platí po dobu celého týdne, hlavně pak v ranních hodinách.“

Pozitivní je, že podle dosavadních odhadů by očekávané přeháňky neměly být doprovázeny blesky, ale i přesto si i oficiální místa připouští, že termín startu se může odložit – hlavním problémem může být právě rychlost větru, která může překročit bezpečnostní limity. Předpovědi všeobecných meteorologů jsou v relativní shodě s tím, co očekává letectvo. Podle meteorologů můžeme v době plánovaného startu očekávat protrhanou oblačnost ve výškách 900 a 9000 metrů. Vítr má být východní až severovýchodní s rychlostí 27 km/h, teplota by mohla dosahovat 22°C.

Týmy, které se starají o bezproblémový průběh mise EFT-1, ale nesledují pouze děje v atmosféře, ale také solární aktivitu. Při prvním startu nové lodě nechce nikdo nic podcenit. V ostrém provozu s astronauty na palubě si Orion bude muset poradit i s nečekaně zvýšenou sluneční činností, ale při prvním letu je potřeba mít co nejlepší podmínky. Navíc aktuální Orion ještě nemá všechny systémy, které budou obsaženy v příštích verzích.

Diagram mise EFT-1 se všemi potřebnými údaji

Diagram mise EFT-1 se všemi potřebnými údaji
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/
Překlad: Autor

Pozornost je potřeba věnovat i počasí v přistávací oblasti, kam Orion po několikahodinové cestě dosedne.  Pozemní týmy se tedy zajímají i o situaci ve východní části Tichého oceánu, kam by měla loď přistát a kde se o její vylovení postarají členové námořnictva.

Mikročip s více než milionem jmen lidí, kteří se registrovali, bude umístěný na palubě lodi.

Mikročip s více než milionem jmen lidí, kteří se registrovali, bude umístěný na palubě lodi.
Zdroj: https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net

A nyní pár slov k samotné misi EFT-1. Raketa Delta IV Heavy vynese loď Orion do výšky zhruba 6 000 kilometrů. Úkolem této fáze letu je otestovat palubní počítače, avioniku, software a kontrolní systémy v prostředí zemských radiačních pásů. Osm a půl tuny těžká loď napěchovaná stovkami senzorů a měřících přístrojů pak vstoupí do atmosféry a její tepelný štít bude vystaven žáru zhruba 2 200°C, což má simulovat návrat do atmosféry ze vzdálenějšího okolí Země. Loď v té fázi poletí nad Pacifikem od západu na východ. Finální fáze přijde za pár minut, kdy dojde k vystřelení padáků a měkkému přistání do vln oceánu.

Pokud vše půjde dobře, bude od sebe start a přistání dělit pouze čtyři a půl hodiny. Pokud tedy Delta IV Heavy odstartuje hned na začátku startovního okna, mohli bychom se přistání dočkat už okolo půl šesté večer našeho času.

Mise EFT-1 sice může vypadat jako zbytečná, protože bude trvat jen krátce, ale pro další vývoj lodi je nedocenitelná. Pokud budou technici přesně vědět, jak se loď chová, budou moci tyto poznatky použít při stavbě dalších exemplářů. Ty už budou startovat na nové americké raketě SLS. Další start byl naplánován na konec roku 2017, ale pomalu se začíná mluvit o jeho přesunu na začátek roku 2018. První pilotovaná mise zůstává prozatím naplánovaná na rok 2021.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/…10152404420831394_7380722325406302334_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/…81ea034cd261545f3abb01807f64c94d
http://upload.wikimedia.org/…/a/a5/EFT-1_mission_diagram.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/…10152843273701772_2504124549074368927_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Odloží první start Orionu počasí?”

 1. Mojmir Byrtus napsal:

  Já věřím a doufám, že se to povede na poprvé. Hned ráno nažhavím Nasa TV a budu sledovat. Mým snem po dlouhá léta bylo vidět na vlastní oči start raketoplánu. To už se mi bohužel nesplní, ale Nasa nám fanouškům kosmonautiky vyšla vstříc registrací jmen na tento let. Držme Orionu palce, ať vše dopadne na jedničku.

 2. SuperRAPIT napsal:

  Jak to, že je startovací okno pouze nějaké 2-3 hodiny, když jde jenom o necelé 2 oblety kolem Země, které lze udělat „kdykoliv“?

  • fretka323 napsal:

   Podle me se nejedna o startovaci okno v prqvem slova smyslu. Vzlenout muzou kdykoliv ovsem nemuzou vecne drzet ochranou zonu v mori, zachranne jednotky v pacifiku maji tak jine veci na starost, palubni baterie by se musely dobit atp. Jestli se mylim opravte me 😉

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Je to přesně tak. Tohle období je hlavně kvůli bezletovým (a bezplavebním) zónám v okolí místa startu a přistání. Zapomínat nesmíme ani na to, že v tomto období je zajištěné to, že do dráhy Orionu nevletí žádná družice, která už na oběžné dráze je.

 3. Miroslav Uhlíř napsal:

  Díky za článek.

  Není to tak dávno, co jsem si myslel, že kolem roku 2020 už budeme na Marsu 🙂

 4. Petrs napsal:

  Krásné články- díky za ně.A jeden dotaz : jména na čipu jsou nahrána do paměti,nebo napsán text ?
  Děkuji.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.