Dnes ráno v 5:22 středoevropského času se na japonském kosmodromu Tanegašima, který díky blízkosti moře patří mezi nejhezčí kosmické přístavy světa, zažehly motory rakety H-2A. Nosič měl na své špičce sondu Hayabusa 2, jejíž název silně evokuje misi Hayabusa, která startovala v roce 2003 a o sedm let později i přes velké technické problémy dopravila na Zemi vzorky z asteroidu Itokawa. Druhá Hayabusa (japonský výraz pro sokola) bude mít podobný úkol. V roce 2018 dorazí k asteroidu 1999 JU3, zde odebere vzorky hornin a o dva roky později je doveze na Zemi. Doufejme, že se druhé Hayabuse budou vyhýbat technické komplikace, kterých si „jednička“ užila měrou vrchovatou. V našem krátkém článku se podíváme na rekapitulaci startu.
Start, odhození postranních urychlovacích bloků, aerodynamického krytu, vyhořelého prvního stupně i první zážeh stupně druhého dopadly podle plánu. Soustava složená z horního stupně a samotné sondy dosáhla dočasné parkovací dráhy a v čase 1 hodina 39 minut a 23 sekund od startu se horní stupeň zažehl podruhé. Čekalo se hlavně na to, až se sonda dostane do zorného pole japonských sledovacích stanic. Druhý zážeh poslal sondu na únikovou dráhu od Země vstříc cílovému asteroidu. K oddělení sondy od horního stupně došlo v 7:10 našeho času.
Podrobnější informace o celé misi Hayabusa 2 najdete v tomto článku. Zde si můžete prohlédnout fotografie dokončené sondy v montážní hale.
Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…757606367642098_788659632452462377_o.jpg
Tie dost velke vychylenia rakety tesne po starte ale aj pocas letu boli v norme? Najma po starte sa mi tie vychylenia zdali normalne na pokraji havarie.
No, bylo to trochu jako start superrakety Energia s Poljusem, kdy raketa málem olízla rampu: https://www.youtube.com/watch?v=vJ1sqkVfHFc