sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak slavit Vánoce ve vesmíru

Ani v tento den, kdy většina z Vás dokončuje poslední úklid Vašich domovů a balí poslední dárky, nezůstane náš blog bez článku. Ale protože je den, kdy máme být hlavně klidní a přemítat nad věcmi, na které běžně nemáme čas, vezmeme Vás tentokrát na malou poznávací výpravu za tím, jak slavit Vánoce ve vesmíru. Nejen posádka Mezinárodní kosmické stanice totiž tráví svátky ve vesmíru, ale v minulosti už tento nevšední zážitek mohlo prožít více astronautů. Jak tedy slavit Vánoce ve vesmíru? Čtěte dál.

Posádka Apolla 8 přeje hezké Vánoce 1968
Posádka Apolla 8 přeje hezké Vánoce 1968
Zdroj: http://www.nasa.gov/

První a zároveň možná pocitově nejsilnější kosmické Vánoce začaly asi nějak takto: Kosmická loď Apollo 8 se pomalu vynořuje nad měsíční obzor. První lidská loď, která již podruhé obkroužila Měsíc, nese posádku ve složení Frank Borman, Jim Lovell a William Anders. To jsou tři jména lidí, kteří se jako první dostali mimo gravitační vliv Země a vydali se dál, než kdokoli před nimi. Posádka vysílá očekávané hlášení pro Zemi a popisuje nehostinný povrch Měsíce. Letí ve výšce pouhých 113 kilometrů nad Měsícem. Je 24. prosince 1968 a mnoho lidí spatřuje v aktuálních událostech cosi symbolického. Na závěr vysílání posádka řekne, že by ráda přečetla své Vánoční poselství. Astronauté citovali první verše z knihy Genesis a celý přenos zakončil velitel lodě Frank Borman, když řekl: „Dobrou noc, hodně štěstí, veselé Vánoce a Bůh vám žehnej – žehnej vám všem na dobré Zemi.“ Celé poselství si můžete poslechnout zde.

Lidé si až doposud druhé Vánoce u jiného kosmického tělesa než je Země neužili. Hlášení Apolla 8 tak zůstává bohužel jediným takto symbolickým činem. NASA samozřejmě čelila kritice za propagaci křesťanství, ale když odhlédneme od přílišné korektnosti, šlo o velice kultivovaný akt, který ponejvíce prezentoval západní civilizaci. Nechme však hlubokých úvah a podívejme se dál.

Plechovkový vánoční stromek na Skylabu
Plechovkový vánoční stromek na Skylabu
Zdroj: https://farm8.staticflickr.com/

Náš výčet astronautů trávících Vánoce ve vesmíru mluví převážně o těch amerických, protože Rusové mají jako významnější Nový rok a Vánoce slavili až po příchodu Vladimíra Putina, ale pouze ty pravoslavné. A tak druhými astronauty, kteří zažili sváteční čas ve vesmíru, byla až poslední posádka, která obývala první americkou orbitální stanici Skylab. Gerald Carr, William Pogue a Edward Gibson se stali 24. prosince 1973 prvními, kteří k oslavě Vánoc měli i vlastní vánoční stromeček. Ten si vyrobili z prázdných plechovek a můžete si jej prohlédnout na obrázku.

Dalším, kdo ve vesmíru oslavil Vánoce, byl astronaut s českými předky John Blaha, který pobýval na ruské orbitální stanici MIR v roce 1996. Společně s ním byli na palubě ještě Rusové Valerij Korzunov a Aleksandr Karelim.

Nejčastěji se však Vánoce slaví samozřejmě na palubě Mezinárodní kosmické stanice, která je dlouhodobě stále obývána a proto zde posádky slavily od roku 2000 již třináct Vánoc a dnes budou slavit ty čtrnácté. Svátky se na ISS nesou v duchu malého uvolnění povinností a posádka si dokonce může dovolit i drobnou výzdobu interiéru, bez které se u nás na Zemi často neobejdeme. Ve vesmíru však často nastanou situace, které vás o Vánocích přivedou na místa, které byste nečekali. Astronaut Mike Hopkins si tak drží jeden primát. Vánoce měl možnost prožít při EVA. 24. prosince 2013 totiž již podruhé musel na opravu porouchaného tepelného čerpadla, které ke konci minulého roku nadělalo pěkných pár vrásek nejen astronautům. Výstup byl však úspěšný a tak může Mike vzpomínat na Vánoce prožité ve skafandru.

Mike Hopkins během vánoční EVA
Mike Hopkins během vánoční EVA
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Aktuálně mají na ISS i stromeček, který jim nedávno přivezly zásobovací lodě, stejně jako dárky od rodiny, které byly včas doručeny na stanici a dnes čekají v klasických vánočních ponožkách, až si je posádka vybere.

Vánoční nálada na palubě ISS
Vánoční nálada na palubě ISS
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/

Akorát to jídlo nebude tak sváteční a dobré, jako na Zemi. Na závěr přidáváme video s vánočním přáním z úst Barryho Wilmora, aktuálního velitele 42. dlouhodobé expedice na Mezinárodní vesmírné stanici.

Chtěl jsem, aby dnešní článek byl odpočinkový a aby ukázal, že Vánoce se slaví i vysoko nad námi a že agentury dokáží dát lidem chvilku klidu a to i přesto, že pracují na jednom z nejdražších pracovišť světa a jejich čas je takřka nenahraditelný. Inspirujte se a užijte si také chvíli klidu, alespoň o Vánocích. Hezké svátky vám přeje celý tým Kosmonautixu.

Zdroje informací:
http://www.space.com/
http://jamsedlacek.blog.idnes.cz/
http://www.techtimes.com/

Zdroje obrázků:
http://www.dispatch.com/content/graphics/2012/12/23/sci-christmas-iss-art-g0ekra2o-1iss-christmas-4–jpg-jpg.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/297755main_gpn-2001-000009_full_0.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7382/11650597435_c8aec68649.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Astronaut_Mike_Hopkins_on_Dec._24_Spacewalk.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek
Radek
9 let před

Šťastné a veselé svátky Vánoční přeji týmu Kosmonautix.cz

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Radek

Děkujeme 🙂

gubarev
gubarev
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Krásné a klidné svátky všem!
Tenhle záznam Apollo mě dostane vždycky 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.