sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

AAC Clyde Space

Evropská kosmická agentura udělila společnosti AAC Clyde Space kontrakt v hodnotě 10,9 milionu eur (12,6 milionu dolarů) na dokončení vývoje a demonstrace družice VHF Data Exchange System (VDES) pro program Inflecion pro zvyšování povědomí o námořní oblasti.

LeoLabs

Společnost LeoLabs 10. června oznámila, že v indicko-pacifické oblasti nasadila mobilní radar pro sledování vesmíru, který se používá k monitorování čínských družic a dalších kosmických zařízení.

Applied Atomics

Britský startup Applied Atomics získal předběžné financování ve výši 4 milionů dolarů a etabloval se v USA. Snaží se tak vybojovat pozici na trhu s mobilitou kosmických zařízení, což je sektor, který přitahuje zájem vojenských zákazníků hledajících družice s vysokou mírou obratnosti.

Spire Global

Poskytovatel družicových dat Spire Global navázal partnerství s jedním z největších německých obranných dodavatelů na vývoji vesmírných systémů varování před raketami a detekce hypersonických hrozeb.

U.S. Space Force

Poslanci Sněmovny reprezentantů odhalili návrh zákona o výdajích na obranu ve výši 1,07 bilionu dolarů na fiskální rok 2027, který by americkým vesmírným silám poskytl 55,5 miliardy dolarů a nezahrnuje miliardy dolarů na dodatečné financování obrany

Isar Aerospace

Evropská společnost Isar Aerospace, která se zabývá kosmickou technikou, získala 270 milionů eur (312 milionů dolarů) na podporu své globální expanze v rámci příprav na další pokus o start.

Iceye

Finská společnost Iceye, která vyvíjí a provozuje radarové zobrazovací družice, oznámila kolo financování v hodnotě přesahující 1 miliardu eur (1,16 miliardy dolarů), což oceňuje hodnotu společnosti na více než 10 miliard eur.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak slavit Vánoce ve vesmíru

Ani v tento den, kdy většina z Vás dokončuje poslední úklid Vašich domovů a balí poslední dárky, nezůstane náš blog bez článku. Ale protože je den, kdy máme být hlavně klidní a přemítat nad věcmi, na které běžně nemáme čas, vezmeme Vás tentokrát na malou poznávací výpravu za tím, jak slavit Vánoce ve vesmíru. Nejen posádka Mezinárodní kosmické stanice totiž tráví svátky ve vesmíru, ale v minulosti už tento nevšední zážitek mohlo prožít více astronautů. Jak tedy slavit Vánoce ve vesmíru? Čtěte dál.

Posádka Apolla 8 přeje hezké Vánoce 1968
Posádka Apolla 8 přeje hezké Vánoce 1968
Zdroj: http://www.nasa.gov/

První a zároveň možná pocitově nejsilnější kosmické Vánoce začaly asi nějak takto: Kosmická loď Apollo 8 se pomalu vynořuje nad měsíční obzor. První lidská loď, která již podruhé obkroužila Měsíc, nese posádku ve složení Frank Borman, Jim Lovell a William Anders. To jsou tři jména lidí, kteří se jako první dostali mimo gravitační vliv Země a vydali se dál, než kdokoli před nimi. Posádka vysílá očekávané hlášení pro Zemi a popisuje nehostinný povrch Měsíce. Letí ve výšce pouhých 113 kilometrů nad Měsícem. Je 24. prosince 1968 a mnoho lidí spatřuje v aktuálních událostech cosi symbolického. Na závěr vysílání posádka řekne, že by ráda přečetla své Vánoční poselství. Astronauté citovali první verše z knihy Genesis a celý přenos zakončil velitel lodě Frank Borman, když řekl: „Dobrou noc, hodně štěstí, veselé Vánoce a Bůh vám žehnej – žehnej vám všem na dobré Zemi.“ Celé poselství si můžete poslechnout zde.

Lidé si až doposud druhé Vánoce u jiného kosmického tělesa než je Země neužili. Hlášení Apolla 8 tak zůstává bohužel jediným takto symbolickým činem. NASA samozřejmě čelila kritice za propagaci křesťanství, ale když odhlédneme od přílišné korektnosti, šlo o velice kultivovaný akt, který ponejvíce prezentoval západní civilizaci. Nechme však hlubokých úvah a podívejme se dál.

Plechovkový vánoční stromek na Skylabu
Plechovkový vánoční stromek na Skylabu
Zdroj: https://farm8.staticflickr.com/

Náš výčet astronautů trávících Vánoce ve vesmíru mluví převážně o těch amerických, protože Rusové mají jako významnější Nový rok a Vánoce slavili až po příchodu Vladimíra Putina, ale pouze ty pravoslavné. A tak druhými astronauty, kteří zažili sváteční čas ve vesmíru, byla až poslední posádka, která obývala první americkou orbitální stanici Skylab. Gerald Carr, William Pogue a Edward Gibson se stali 24. prosince 1973 prvními, kteří k oslavě Vánoc měli i vlastní vánoční stromeček. Ten si vyrobili z prázdných plechovek a můžete si jej prohlédnout na obrázku.

Dalším, kdo ve vesmíru oslavil Vánoce, byl astronaut s českými předky John Blaha, který pobýval na ruské orbitální stanici MIR v roce 1996. Společně s ním byli na palubě ještě Rusové Valerij Korzunov a Aleksandr Karelim.

Nejčastěji se však Vánoce slaví samozřejmě na palubě Mezinárodní kosmické stanice, která je dlouhodobě stále obývána a proto zde posádky slavily od roku 2000 již třináct Vánoc a dnes budou slavit ty čtrnácté. Svátky se na ISS nesou v duchu malého uvolnění povinností a posádka si dokonce může dovolit i drobnou výzdobu interiéru, bez které se u nás na Zemi často neobejdeme. Ve vesmíru však často nastanou situace, které vás o Vánocích přivedou na místa, které byste nečekali. Astronaut Mike Hopkins si tak drží jeden primát. Vánoce měl možnost prožít při EVA. 24. prosince 2013 totiž již podruhé musel na opravu porouchaného tepelného čerpadla, které ke konci minulého roku nadělalo pěkných pár vrásek nejen astronautům. Výstup byl však úspěšný a tak může Mike vzpomínat na Vánoce prožité ve skafandru.

Mike Hopkins během vánoční EVA
Mike Hopkins během vánoční EVA
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Aktuálně mají na ISS i stromeček, který jim nedávno přivezly zásobovací lodě, stejně jako dárky od rodiny, které byly včas doručeny na stanici a dnes čekají v klasických vánočních ponožkách, až si je posádka vybere.

Vánoční nálada na palubě ISS
Vánoční nálada na palubě ISS
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/

Akorát to jídlo nebude tak sváteční a dobré, jako na Zemi. Na závěr přidáváme video s vánočním přáním z úst Barryho Wilmora, aktuálního velitele 42. dlouhodobé expedice na Mezinárodní vesmírné stanici.

Chtěl jsem, aby dnešní článek byl odpočinkový a aby ukázal, že Vánoce se slaví i vysoko nad námi a že agentury dokáží dát lidem chvilku klidu a to i přesto, že pracují na jednom z nejdražších pracovišť světa a jejich čas je takřka nenahraditelný. Inspirujte se a užijte si také chvíli klidu, alespoň o Vánocích. Hezké svátky vám přeje celý tým Kosmonautixu.

Zdroje informací:
http://www.space.com/
http://jamsedlacek.blog.idnes.cz/
http://www.techtimes.com/

Zdroje obrázků:
http://www.dispatch.com/content/graphics/2012/12/23/sci-christmas-iss-art-g0ekra2o-1iss-christmas-4–jpg-jpg.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/297755main_gpn-2001-000009_full_0.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7382/11650597435_c8aec68649.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Astronaut_Mike_Hopkins_on_Dec._24_Spacewalk.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Radek
Radek
11 let před

Šťastné a veselé svátky Vánoční přeji týmu Kosmonautix.cz

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  Radek

Děkujeme 🙂

gubarev
gubarev
11 let před
Odpověď  Dušan Majer

Krásné a klidné svátky všem!
Tenhle záznam Apollo mě dostane vždycky 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.