sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Vangelis a Rosetta

    Řeckého skladatele instrumentální hudby, který vystupuje pod uměleckým jménem Vangelis, znají asi všichni. Dokonce i ti, kterým jeho jméno nic neříká ale docela jistě poznají třeba jeho skladby Dobytí ráje, nebo Chariots of fire. Jak ale tento světoznámý skladatel souvisí s kosmonautikou? Výrazně! Vangelis totiž speciálně pro Evropskou kosmickou agenturu složil tři instrumentální skladby, kterými chtěl vzdát hold historické misi sondy Rosetta. Je potěšující vidět, že přistání na kometě neoslovuje pouze technicky zaměřenou veřejnost, ale i uměleckou obec.

    Vangelis není v kosmonautické tématice neznámý. Už před několika lety se jeho skladba Mythodea stala „hymnou“ americké sody Mars Odyssey.

    Zdroje obrázků:
    http://www.reviewsnewage.com/…ESA-inspirados-en-la-misi%C3%B3n-Rosetta.jpg
    http://www.greeksongs-greekmusic.com/…/vangelis-papathanassiou-01.jpg

    Rubrika:

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    4 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    slappy
    10 let před

    V sobotu na párty v Praze zakomponoval video DJ do doprovodné psychedelické projekce animace přistání Philae, orbitu Rosetty a záběrů z řídícího střediska. Hodně potěšilo 🙂 …

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    10 let před
    Odpověď  slappy

    Velký palec nahoru pro toho DJ! Jen je otázka, zda tanečníci tušili, o co jde. 😀

    Steve
    Steve
    10 let před

    Snažím se někde dopátrat výsledku, jetli se stihly odeslat výsledky na Zem z těch 90% vědeckých úkolů a testů Philae ? 80% bylo jistých, čekalo se na těch 10%. Kolik je teda konečný stav získaných dat z Philae přes Rosettu ? Modul nyní hybernuje na kometě a dál letí ke Slunci, jaký je očekávaný další osud sondy Philae a Rosetty – shoří u Slunce a kdy ? Děkuji pěkně za odpověď.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    10 let před
    Odpověď  Steve

    Pokud vím, tak konečné „skóre“ je 90%. Poslalo se všechno, kromě dat z přístroje APXS, kterému se neodklopila krytka (pravděpodobně vinou velkého náklonu Philae).
    Rosetta ani Philae rozhodně neshoří :-). Na to letí kometa moc daleko od Slunce. Nejblíže ke Slunci bude kometa příští rok v létě. Základní mise sondy Rosetta má trvat do konce roku 2015.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.