sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Smutný pohled na místo nehody

Havárii kosmické lodi SpaceShipTwo během včerejšího testovacího letu jsme podrobně rozebrali v dnešním hlavním článku. V průběhu dne se postupně na internetu objevují nové záznamy, které ukazují, jak dopadla loď, která měla vozit turisty do výšky sta kilometrů. V našem dnešním krátkém článku Vám proto přinášíme několik videozáznamů od zpravodajských agentur, nebo televizních stanic, jejichž kamery se dostaly na místo nehody.

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…821531541202784_4869355135432544322_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
10 let před

Ví se něco o záchranném systému na SpaceShipTwo? Masmédia sice píší o katapultáži pilota, který přežil, ale pro tyto novináře, bývá většinou jakékoliv nouzové opuštění letadla katapultáží…

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Michal

Dobrý den,
přesné informace nejsou k dispozici, ale podle toho, jak jsme celou situaci probírali na fóru se zdá, že SS2 nemá vystřelovací sedadla (hlavně má tuhý strop). Pilot proto pravděpodobně vyskočil evakuačním otvorem. Teď budu spekulovat: Vzhledem k turbulencím v okolí lodi možná při výskoku narazil do trupu SS2, což způsobilo jeho zranění zad a krku. Kopilot asi vyskočit nestihl.
Nicméně informací je málo, takže je možné, že se naše úvahy nezakládají na pravdě.

Michal
Michal
10 let před

Děkuji.

Michal
Michal
10 let před
Odpověď  Michal

To patřilo panu Majerovi 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.