sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vangelis a Rosetta

Řeckého skladatele instrumentální hudby, který vystupuje pod uměleckým jménem Vangelis, znají asi všichni. Dokonce i ti, kterým jeho jméno nic neříká ale docela jistě poznají třeba jeho skladby Dobytí ráje, nebo Chariots of fire. Jak ale tento světoznámý skladatel souvisí s kosmonautikou? Výrazně! Vangelis totiž speciálně pro Evropskou kosmickou agenturu složil tři instrumentální skladby, kterými chtěl vzdát hold historické misi sondy Rosetta. Je potěšující vidět, že přistání na kometě neoslovuje pouze technicky zaměřenou veřejnost, ale i uměleckou obec.

Vangelis není v kosmonautické tématice neznámý. Už před několika lety se jeho skladba Mythodea stala „hymnou“ americké sody Mars Odyssey.

Zdroje obrázků:
http://www.reviewsnewage.com/…ESA-inspirados-en-la-misi%C3%B3n-Rosetta.jpg
http://www.greeksongs-greekmusic.com/…/vangelis-papathanassiou-01.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
10 let před

V sobotu na párty v Praze zakomponoval video DJ do doprovodné psychedelické projekce animace přistání Philae, orbitu Rosetty a záběrů z řídícího střediska. Hodně potěšilo 🙂 …

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  slappy

Velký palec nahoru pro toho DJ! Jen je otázka, zda tanečníci tušili, o co jde. 😀

Steve
Steve
10 let před

Snažím se někde dopátrat výsledku, jetli se stihly odeslat výsledky na Zem z těch 90% vědeckých úkolů a testů Philae ? 80% bylo jistých, čekalo se na těch 10%. Kolik je teda konečný stav získaných dat z Philae přes Rosettu ? Modul nyní hybernuje na kometě a dál letí ke Slunci, jaký je očekávaný další osud sondy Philae a Rosetty – shoří u Slunce a kdy ? Děkuji pěkně za odpověď.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Steve

Pokud vím, tak konečné „skóre“ je 90%. Poslalo se všechno, kromě dat z přístroje APXS, kterému se neodklopila krytka (pravděpodobně vinou velkého náklonu Philae).
Rosetta ani Philae rozhodně neshoří :-). Na to letí kometa moc daleko od Slunce. Nejblíže ke Slunci bude kometa příští rok v létě. Základní mise sondy Rosetta má trvat do konce roku 2015.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.