sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Fotky z Philae

Včera přistál evropský modul Philae na jádru komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko. Moment, který nemá v historii lidstva obdoby, sledovaly u internetu miliony lidí. Samotné přistání bylo nakonec komplikovanější, než se původně čekalo. Proto se mu budeme věnovat až ve velkém článku, který pro Vás připravujeme na zítřek. Už nyní se ale můžete podívat na první fotografie, které nám na Zemi dorazily z modulu Philae. Pohled na snímky oblastí, které lidské oko nikdy předtím nevidělo, jsou fascinující. Vždyť první fotky jádra se začaly objevovat sotva před půl rokem – a teď máme snímky přímo z povrchu.

Fotek bohužel není mnoho, ale doufáme, že se Vám budou líbit.

Tohle sice není fotka z Philae, ale z Rosetty, konkrétně z kamery OSIRIS. V kroužku ale můžeme vidět Philae během sestupného manévru.
Tohle sice není fotka z Philae, ale z Rosetty, konkrétně z kamery OSIRIS. V kroužku ale můžeme vidět Philae během sestupného manévru.
Zdroj: https://farm6.staticflickr.com
Fotka z kamery ROLIS z výšky 3 kilometry - rozlišení 30 metrů/pixel
Fotka z kamery ROLIS z výšky 3 kilometry – rozlišení 30 metrů/pixel
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net
Fotka z kamery ROLIS pořízená ve výšce 40 metrů nad povrchem
Fotka z kamery ROLIS pořízená ve výšce 40 metrů nad povrchem
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net
Místo prvního přistání - autor: Daniel Macháček
Místo prvního přistání – autor: Daniel Macháček
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/
Mozaika dvou snímků z kamer CIVA ukazuje místo finálního přistání - v levém dolním rohu je vidět jedna ze tří nohou Philae.
Mozaika dvou snímků z kamer CIVA ukazuje místo finálního přistání – v levém dolním rohu je vidět jedna ze tří nohou Philae.
Zdroj: http://www.esa.int/
Kompletní mozaika snímků z kamer CIVA.
Kompletní mozaika snímků z kamer CIVA.
Zdroj: http://www.esa.int/

Celou situaci ohledně Philae samozřejmě sledujeme a zítra, pár minut po půlnoci bychom, Vám měli přinést článek, ve kterém zrekapitulujeme všechny momentálně dostupné informace o tom, k čemu vlastně došlo a co to pro modul znamená.

Zdroje obrázků:
http://images.natureworldnews.com/…on-the-comet-with-rosetta-in-the-background.jpg?w=600
https://farm6.staticflickr.com/5603/15594694697_37f94d70a3_o_d.png
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/…=1424923173_786a6412cbacdc3490a889f7b0ea1f7c
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/…=1427889812_6c8df9fe22e9e6fdebf7dec0a0f1524c
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=34242
http://www.esa.int/…/11/welcome_to_a_comet/15048351-1-eng-GB/Welcome_to_a_comet.jpg
http://www.esa.int/…/first_comet_panoramic/15051328-1-eng-GB/First_comet_panoramic.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
9 let před

Moc velký úspěch to není. Sonda se dvakrát odrazila a na kometu v podstatě SPADLA. Stojí prý jen na dvou nohách, takže asi spíš leží na boku. Vrtat se nedá, je ve značném stínu, takže nemá dost energie. Její použití je značně omezené.

Michael Voplatka
9 let před
Odpovědět  Honza

Dovolím si napsat, že se velmi mýlíte. Úspěch to jednoznačně je! Není to stoprocentní, ale úspěch to je a to hned z několika důvodů: 1. přistáli jsme na kometě; 2. Philae funguje a sbírá vědecká data (z 10 přístrojů zatím nebyly spuštěny jen dva); 3. Data jsou přes Rosettu posílána na Zemi. Co chcete víc? A to že sonda spadla… ona měla spadnout! Philae nemá žádný systém pro korekci letu nebo brzdění. Energie má zatím dost. Jeho baterie vydrží více než 60 hodin proto, aby stihl celou první vědeckou sekvenci bez nabíjení. A i když je na zastíněném místě, které není ideální, není to místo, kde by sluneční svit nebyl vůbec. Takže v omezeném množství elektřinu vyrábět dokáže.

geal
geal
9 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

„Dovolím si napsat, že se velmi mýlíte. Úspěch to jednoznačně je! Není to stoprocentní, ale úspěch to je a to hned z několika důvodů: 1. přistáli jsme na kometě;“

Optimisté by řekli, že je to úspěch mimořádný – zatímco doposud jsme na kometě nepřistáli vůbec, po dnešku jsme na kometě přistáli už třikrát. 😀

Ariana
Ariana
9 let před
Odpovědět  geal

😀

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  Honza

Pořád se jedná o ohromný technologický úspěch. Detaily už popsal kolega Voplatka. A dovolím si připomenout to, co na konci článku na astro.cz napsal Martin Gembec: Jak bylo řečeno na tiskové konferenci: “Není to zkrátka o množství chyb, které se staly, ale o množství úspěchů, které se podařily”.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpovědět  Honza

Jak už napsali redaktoři, úspěch to je, ale ne stoprocentní. V podstatě se na přistávacím zařízení pokazilo všechno, co mohlo (přítlačná tryska, harpuny i šrouby do ledu) a přesto modul funguje a sbírá data. Osobně si myslím, že všechny problémy budou souviset s tou přítlačnou tryskou. Harpuny se měly odpálit po kontaktu všech tří nohou a ten kontakt měla zajistit tryska, takže můj odhad je, že se modul odrazil od jedné nebo dvou nohou (vzhledem k roztočenému gyroskopu je to pravděpodobné). A šrouby nejspíš nezabraly kvůli nevhodnému povrchu a příliš krátkému kontaktu. Prý se pokusí překonfigurovat přistávací nohy a tím dostat modul do lepší pozice. Třeba to vyjde a úspěch stoprocentní bude. Držím palce. Ještě je otázka, jak moc se při hopsání po kometě pomlátily sluneční články, to by mohlo záchranné pokusy znemožnit.

Josef
Josef
9 let před
Odpovědět  Vojta

Pravděpodobnost pomlácení je minimální. Ty „nárazy“ neměly skoro žádnou hybnost ani sílu.

Peter
Peter
9 let před

Vcera na konferencii po pristati sef projektu povedal (priblizne) ‚Najvacsim problemom uspechu je to, ze vyzera byt lahky‘ … to co ludia v tomto projekte dokazali je absolutne neuveritelne a fantasticke – sonda sa 10 rokov motala po celej slnecnej sustave, bola daleko za obeznou drahou Jupitera, x krat menila svoju drahu – fantasticky vykon vesmirnej navigacie, stretla sa s kometou a obieha okolo nej, posiela fantasticke fotky z totalne cierneho kusu sutru a posle modul na jadro komety, o tvare ktoreho nemal pred par tyzdnami nikto ani potuchy, ako to tam vyzera a to vsetko 4x dalej ako je vzdialenost zeme od slnka … pritom az na par detailov vsetko funguje (uvedomujete si vobec taky drobne detaily, ake napajanie a baterky ma ta sonda a modul – 10 rokov boli vo vakuu a strasidelnom mraze, pritom su funkcne, aky silny signal dopochoduje od sondy na zem – pritom v signali su fotky s vysokym rozlisenim !!! a samozrejme halda informacii, o ktorych sme nemali ani tusenia).

Irituju ma komentare, kde ktosi spekuluje a riesi, ci sa modul ukotvil alebo nie – vie taky clovek vobec zobrat do ruky kalkulacku (ak ju ma) a spocitat si, ake napr. je velke gravitacne zrychlenie na povrchu komety a akou silou je pritahovany modul na jej povrchu ???

King
King
9 let před
Odpovědět  Peter

Irituje to kazdeho sudneho cloveka, ale netreba hned odsudzovat kazdeho, kto trpi nedostatkom informacii a z toho plynuceho plytkeho pohladu na vec 😉

Peter
Peter
9 let před
Odpovědět  King

Podla tonu niektorych komentarov v diskusiach (vseobecne) by som neuvazoval o nedostatku informacii – tych je habadej, ale skor o nedostatku inteligencie.

slappy
9 let před

Famózní !! Fantastické !! Úžasné 🙂

Úspěch je to naopak víc než stoprocentní: díky hopkání Philae nasbíral (alespoň nějaká) data hned na třech různých místech komety! Myslím, že o tom se inženýrům a vědcům ani nesnilo 😀 Navíc je to další výzva, jak zaměstnat lidský um, při vymíšlení způsobů, jak modul postrčit, aby dosedl i na třetí nohu (a je to vůbec žádoucí? nespadne ještě víc do stínu?). Největší gól by byl, kdyby se k tomu nakonec podařilo použít nevyužitou přítlačnou trysku (podmínky se po přistání značně změnily, takže opakovaný pokus o proděravění těch (voskových?) ucpávek jednou z jehel by mohl mít naději na úspěch.. No uvidíme.. předpokládám ale, že se nebudou pokoušet o žádné husarské kousky minimálně během první vědecké sekvence. Pokud pak panely dostatečně nabijí baterie, zažijeme ještě dobrodrůžo 🙂

Daniel Mencl
Daniel Mencl
9 let před

V současné době jede x brilantních mozků v režimu Turbo a snaží se NĚCO vymyslet. Držím palce a jsem nedočkavý s čím přijdou. Ale už teď je neuvěřitelný co dokázali…

https://kosmonautix.cz/2014/11/13/fotky-z-philae/