Výbuch soukromé rakety při startu

úvodní obrázek

Včera večer na středu startovala ze základny Wallops na pobřeží Virginie soukromá raketa Antares firmy Orbital Sciences Corporation, která vynášela nákladní loď Cygnus. Ta se měla vypravit na svou čtvrtou zásobovací misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Několik málo vteřin po startu však přišel tragický zvrat. Jeden ze dvou motorů prvního stupně explodoval, raketa ztratila tah a v plamenech se řítila zpět k zemi. Následoval nevyhnutelný náraz a exploze nádrží plných kapalného kyslíku a leteckého petroleje. Večerní oblohu východního pobřeží USA ozářila obrovská ohnivá koule. Raketa, zásobovací loď Cygnus i její náklad byly nenávratně zničeny.

Záznam z NASA TV:

 

Amatérský záznam z místa, kde start pozorovali novináři:

Podle dostupných informací a videozáznamů lze soudit, že došlo k selhání jednoho ze dvou motorů prvního stupně AJ-26 a jeho následné explozi 13 sekund po startu. Raketa Antares tak ztratila potřebný tah a na zemi se zřítila po dalších devíti sekundách. Raketa podle všeho dopadla na pláž vedle startovní rampy. Nikdo při nehodě nebyl zraněn. Startovní rampa byla poškozena, ale škody by neměly být fatální. Žádný náklad na palubě Cygnu nebyl klíčový či jakýmkoli jiným způsobem kritický pro provoz ISS. Oblast je v současné době nepřístupná.

Hořící zbytky tuhého paliva druhého stupně.

Hořící zbytky tuhého paliva druhého stupně.
Zdroj: NASA TV

 

Radarové snímky pohybu oblaku po výbuchu:

Selhání motoru AJ-26.

Selhání motoru AJ-26.
Zdroj: Eduardo A. Encina

Pád rakety Antares.

Pád rakety Antares.
Zdroj: Eduardo A. Encina

Následný požár trosek.

Následný požár trosek.
Zdroj: Eduardo A. Encina

Záběr pořízený z výšky 1 kilometr z letadla Cessna 177.

Záběr pořízený z výšky 1 kilometr z letadla Cessna 177.
Zdroj: Ed Sealing

Celou událost důkladně monitorujeme a budeme Vás informovat o výsledcích vyšetřování havárie. Již zítra ráno na našem portálu najdete obsáhlý článek věnující se nejen podrobnostem havárie, ale také celé zásobovací misi označované jako Orb-3.

 

Zdroje obrázků:
NASA TV
NASA TV
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
Ed Sealing

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Výbuch soukromé rakety při startu”

 1. Evžen napsal:

  AJ-26, jedná se o upravéné motory NK-33? Nebo jsem naprosto mimo mísu?

  • Michael Voplatka napsal:

   CRS znamená Commercial Resupply Services, stejné označní misí používá také SpaceX se svou zásobovací lodí Dragon, která před pár dny ukončila svou misi, také označovanou jako CRS. Rozdíl je tedy v tom, že Orbital Sciences Corp. používá označení Orb, kdežto SpaceX používá SpX. CRS zůstává u obou firem stejné a je tak trochu matoucí. Orb-3 tak považuji za dostatečné.

   EDIT: Omlouvám se, nevšiml jsem si, že jsem tam měl Orb-4. To se taky trochu plete, jelikož to sice měla být třetí operační mise, ale Cygnus měla k ISS letět počtvrté. První let byl totiž testovací. Děkuji za upozornění.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.