sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Výbuch soukromé rakety při startu

úvodní obrázek

Včera večer na středu startovala ze základny Wallops na pobřeží Virginie soukromá raketa Antares firmy Orbital Sciences Corporation, která vynášela nákladní loď Cygnus. Ta se měla vypravit na svou čtvrtou zásobovací misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Několik málo vteřin po startu však přišel tragický zvrat. Jeden ze dvou motorů prvního stupně explodoval, raketa ztratila tah a v plamenech se řítila zpět k zemi. Následoval nevyhnutelný náraz a exploze nádrží plných kapalného kyslíku a leteckého petroleje. Večerní oblohu východního pobřeží USA ozářila obrovská ohnivá koule. Raketa, zásobovací loď Cygnus i její náklad byly nenávratně zničeny.

Záznam z NASA TV:

 

Amatérský záznam z místa, kde start pozorovali novináři:

Podle dostupných informací a videozáznamů lze soudit, že došlo k selhání jednoho ze dvou motorů prvního stupně AJ-26 a jeho následné explozi 13 sekund po startu. Raketa Antares tak ztratila potřebný tah a na zemi se zřítila po dalších devíti sekundách. Raketa podle všeho dopadla na pláž vedle startovní rampy. Nikdo při nehodě nebyl zraněn. Startovní rampa byla poškozena, ale škody by neměly být fatální. Žádný náklad na palubě Cygnu nebyl klíčový či jakýmkoli jiným způsobem kritický pro provoz ISS. Oblast je v současné době nepřístupná.

Hořící zbytky tuhého paliva druhého stupně.
Hořící zbytky tuhého paliva druhého stupně.
Zdroj: NASA TV

 

Radarové snímky pohybu oblaku po výbuchu:

Selhání motoru AJ-26.
Selhání motoru AJ-26.
Zdroj: Eduardo A. Encina
Pád rakety Antares.
Pád rakety Antares.
Zdroj: Eduardo A. Encina
Následný požár trosek.
Následný požár trosek.
Zdroj: Eduardo A. Encina
Záběr pořízený z výšky 1 kilometr z letadla Cessna 177.
Záběr pořízený z výšky 1 kilometr z letadla Cessna 177.
Zdroj: Ed Sealing

Celou událost důkladně monitorujeme a budeme Vás informovat o výsledcích vyšetřování havárie. Již zítra ráno na našem portálu najdete obsáhlý článek věnující se nejen podrobnostem havárie, ale také celé zásobovací misi označované jako Orb-3.

 

Zdroje obrázků:
NASA TV
NASA TV
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
http://en.es-static.us/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
Ed Sealing

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Thelvyn
Thelvyn
10 let před

Hmm nema to byt Cygnus CRS Orb-3 ?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Thelvyn

Opraveno, díky za upozornění.

Evžen
Evžen
10 let před

AJ-26, jedná se o upravéné motory NK-33? Nebo jsem naprosto mimo mísu?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.