Jedním z pilířů evropské kosmonautiky jsou satelity snímkující zemský povrch. Za všechny můžeme uvést třeba mimořádně úspěšný EnviSat, nebo momentálně se rozbíhající projekt specializovaných družic Sentinel. Pro vědu jsou nejcennější dlouhodobá měření dat, ve kterých se dají nalézt nečekané souvislosti. Pokud tedy Evropa chce v dalších letech pokračovat v nastoleném směru, je potřeba už nyní dojednat nové družice, které budou v příštím desetiletí svými citlivými senzory monitorovat dění několik set kilometrů pod nimi.
16. října se podařilo podepsat dohodu o vybudování šesti družic MetOp druhé generace. Díky nim by měla Evropa udržet kontinuitu měření po další roky a díky tomu zpřesnit předpovědi počasí a odhady změn klimatu. Nové družice budou společným podnikem Evropské kosmické agentury ESA a evropské organizace Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites), která se specializuje na meteorologické satelity.
První generace družic MetOp je dnes jedním z hlavních zdrojů poznatků, které na poli meteorologie máme. MetOp-A startoval z kosmodromu Bajkonur 19. října 2006, MetOp-B ze stejného místa 17. září 2012. Tyto čtyřtunové družice krouží okolo Země po polární oběžné dráze ve výšce 817 km a jeden oběh planety jim trvá 101 minut. Satelity měří velké množství veličin – od vlhkosti, přes rozložení mraků až po intenzitu ozonové vrstvy.
Druhá generace má obnášet celkem šest satelitů, které však budou pracovat ve dvojicích. Tento princip není pro ESA nový – počítá se s ním i u družic Sentinel. Například letos vypuštěný Sentinel 1A bude spolupracovat se Sentinelem 1B, který se má na oběžnou dráhu dostat v roce 2016. Díky spolupráci bude možné pořizovat užitečná data z různých míst země v jednu chvíli, což zase pomůže při vyhodnocování naměřených údajů.
Série A má být tvořena třemi satelity a bude vybavena především na snímkování ve viditelném a infračerveném spektru. Série B se bude skládat také ze tří družic a na jejich palubě bychom měli najít hlavně mikrovlnné senzory. Aktuálně podepsaná dohoda se týká samotné výroby družic, kterou zajistí společnost Airbus Defence and Space. Série A bude vznikat ve francouzských pobočkách firmy v Toulouse, o sérii B se postarají jejich němečtí kolegové z Friedrichshafenu. Airbus už nyní avizuje, že ačkoliv bude hlavním výrobcem družic, tak určitě využije služeb mnoha menších subdodavatelských firem. Možná se tedy dočkáme i české účasti.
Kromě již zmíněného pokračování v kontinuálním směru dat by měly nové satelity samozřejmě přinést i přesnější měření, než jejich předchůdci. Nové satelity MetOp mají být schopné například detekovat srážky, nebo pozorovat jemnou, cirrovitou oblačnost.
Spolupráce ale půjde ještě dál, protože série A bude obsahovat některé přístroje, které využije i chystaná družice Sentinel 5. Její specializací má být právě atmosféra a hlavně její znečištění. Druhá generace družic MetOp tak umožní měření ve stejnou chvíli na více místech světa, díky čemuž bude snazší vytvořit globální mapu stavu atmosféry.
Plány zatím hovoří o tom, že se každá družice bude vypouštět samostatně. První zástupce série A by se měl do kosmu podívat v roce 2021, první satelit série B pak o rok později. Všechny družice MetOp budou umístěny na polární oběžnou dráhu ve výšce 831 km, díky čemuž budou pokrývat dění na celé planetě.
Zdroje informací:
http://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/MetOp_Second_Generation_node_full_image_2.jpg
http://www.raumfahrer.net/raumfahrt/raumsonden/images/metop_01.jpg
http://www.esa.int/…/MetOp-SG_contracts_signature_node_full_image_2.jpg
https://earth.esa.int/image/image_gallery?img_id=115968&t=1329913975592