Systémy jako jsou GPS, nebo Galilelo jsou takzvané globální navigační systémy, které dokážou určit polohu kdekoli na světě. Existují i menší, takzvané regionální navigační systémy, které budují samostatné státy. V roce 2006 vyhlásila Indie záměr vytvořit právě regionální navigační systém s názvem Indian Regional Navigation Satellite System (IRNSS), který se měl skládat ze sedmi družic, které budou schopny kdykoli obsloužit jakékoli místo na indickém území. A skutečně, 15. října odstartovala již třetí družice indického navigačního systému a to ve 22:02 našeho času z indického Satish Dhawan FLP (Satish Dhawan Space Centre First Launch Pad).
Indie tak úspěšně buduje další z velkých kosmických projektů, které vyhlásila. Dá se to jistě označit za úspěch, protože není příliš států, které by dokázaly zafinancovat a v neposlední řadě také technologicky zastřešit složitý navigační systém. Jednalo se tedy již o třetí satelit tohoto systému, který nese označení IRNSS-3C . První IRNSS-1A byla vypuštěna již v červenci 2013, druhá IRNSS-1B v dubnu tohoto roku. K těmto třem by měly do roku 2015 přibýt ještě čtyři – IRNSS-1D – IRNSS-1G.
Satelit, který vynesla raketa PSLV-XL vážil 1425 kg a usadil se na vysoce eliptické dráze 282x20670km, sklon k rovníku přitom činí 17,9 stupně, což je dle prohlášení zástupců Indické kosmické agentury ISRO úspěch a dráha odpovídá zadaným údajům. Satelit má tvar kvádru o rozměru 158x150x150 cm a je napájen dvojicí solárních panelů, které dodávají 1660 W energie. Družice je vybavena vlastním motorem LAM (Liquid Apogee Motor) o tahu 440 N pro dosažení pracovní geosynchronní dráhy. Družice nese přesné atomové hodiny, navigační aparaturu a na straně přivrácené k Zemi je instalován koutový odražeč pro laserovou lokalizaci. Životnost těchto satelitů se odhaduje na deset let.
Satelity už nyní mohou začít pracovat, jako hlavní navigační prostředek pro indické loďstvo. Satelity fungují na podobném principu jako třeba americký GPS, kde musí být k dispozici alespoň tři satelity, aby pomocí triangulace byla určena správná a přesná poloha. Indický systém navíc bude kompatibilní s americkým GPS, nebo evropským Galilem. Později má IRNSS být k dispozici i civilní letecké dopravě a v Indii má být schopen i navigovat skrze mobilní zařízení.
Tento start byl dalším v řadě úspěšných startů rakety PSLV, která si tak zapsala už dvacátý osmý úspěšný start v řadě a řadí se tak mezi nejspolehlivější nosiče současnosti.
Zdroje informací:
http://www.spaceflightnow.com/
http://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
http://seradata.com/SSI/wp-content/uploads/2014/04/pslvc24-14.jpg
http://www.spaceflightnow.com/pslv/c26/141015launch/irnss1c_400252.jpg
http://www.thehindu.com/multimedia/dynamic/01498/TH24_IRNSS-1A__1498375f.jpg
http://www.gpsworld.com/wp-content/uploads/2013/07/IRNSS_COVERAGE.png
Zkuste najít úchvatně vtipný překlep v poslední větě 🙂
Tento start byl dalším v řadě úspěšných startů rakety PSLV, která si tak zaspala už dvacátý osmý úspěšný start v řadě a řadí se tak mezi nejspolehlivější nosiče současnosti.
Opraveno, díky za upozornění. 😉
Jenom bych doplnil, že tři satelity k určení polohy nestačí. To by musel navigační přístroj mít také atomové hodiny. K určení polohy jsou potřeba minimálně čtyři satelity.