sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Indicko-americká spolupráce

Na předvčerejším setkání v Torontu podepsali Charles Bolden a Koppillil Radhakrishnan dva důležité dokumenty, které stvrzují, že agentury, kterým velí, tedy americká NASA a indická ISRO vytvoří společně novou družici pro dálkový průzkum Země. Druhá podepsaná dohoda se pak týká vzájemné spolupráce při výzkumu Marsu – právě k Rudé planetě totiž v průběhu minulého týdne dorazily nové sondy MAVEN a Mangalyaan,které pochází právě z dílen NASA a ISRO. K podpisu došlo v rámci mezinárodního astronautického kongresu a dokumenty obě agentury zavazují k vytvoření společné pracovní skupiny, která bude mít za úkol vyhledat možnosti širší vzájemné spolupráce než tomu bylo doposud. Asi nejviditelnějším výsledkem by měla být družice NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar), která má na oběžnou dráhu zamířit v roce 2020.

Satelit NISAR by měl mapovat povrch Země pomocí radarové antény. Jeho hlavním cílem by mělo být hledání příčin a důsledků změn na zemském povrchu. Konkrétně by se mělo jednat o změny rozlohy ledovců, poškození ekosystémů a další přírodní rizika.

NISAR má být první radarovou družicí, která k průzkumu použije dvě odlišné radarové frekvence – pásma L a S. Díky tomu bude moci dosáhnout přesnosti až jeden centimetr, což se bude hodit především u studia velikosti ledovců, nebo při měření změn, které napáchalo zemětřesení nebo sopečná činnost.

Umělecká představa družice NISAR
Umělecká představa družice NISAR
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Americká strana by měla podle smlouvy zajistit výrobu aparatury pro pásmo L, vysokofrekvenční komunikační systém pro odesílání vědeckých dat, GPS přijímače a palubní úložiště pro data. Za NASA by měla těmito úkoly být pověřena kalifornská JPL. Indie se naopak postará o aparaturu v pásmu S, ale také o vynesení družice a veškeré startovní přípravy.

Jak jsme naznačili už na začátku – spolupráce se bude týkat i Marsu. Společná pracovní skupina zajistí koordinaci obou sond po stránce programové, technologické a hlavně vědecké. Ostatně dává to smysl – obě sondy mají za úkol zkoumat horní vrstvy atmosféry Rudé planety a mohou se tak vhodně doplňovat. Skupina by měla vypracovat postupy pro společné vědecké pozorování obou družic, které by mohly být využitelné i v případě budoucích sond.

Mangalyaan na oběžné dráze Marsu
Mangalyaan na oběžné dráze Marsu
Zdroj: http://centreright.in/

Indie zatím neupřesnila detaily žádné nástupnické mise, která by měla přijít po Mangalyaan, nicméně tato dohoda ukazuje, že jim současný úspěch vlil optimismus do žil. Mangalyaan měl být od začátku pouze technickým demonstrátorem, na kterém si Indové měli osahat všechny technologie potřebné k meziplanetárnímu letu. Je tedy možné, že se již brzy dočkáme novinek ohledně nové indické sondy, která by měla u Marsu spolupracovat s americkými družicemi.

Spolupráce ISRO a NASA ale zase tak úplně nová není. Aktuální dohoda ji spíše rozšiřuje. První společné kroky můžeme vysledovat už v roce 2008, kdy se na palubě indické sondy Chandrayaan-1 objevily dva americké vědecké přístroje – Mini-SAR pro radarové snímkování a mapovač minerálů na povrchu Měsíce. O tom, že byla tato mise úspěšná svědčí i to, že přístroj Mini-SAR objevil zásoby vodního ledu u severního pólu.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/toronto2_2_0.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/nisar_release.jpg
http://centreright.in/wp-content/uploads/2013/11/mangalyaan.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2014/10/02/indicko-americka-spoluprace/