Tajný ruský satelit shořel nad Amerikou – omylem

Druhého září si stovky lidí od středního Colorada po jižní Wyoming všimli ohnivé koule na obloze, která svítila a rozpadala se. K pozorování došlo kolem půl jedenácté večer místního času. O případu informovala místní média a začal se hledat původce tohoto zřídka vídaného jevu. Hledání bylo nakonec úspěšné – viník byl nečekaný – ruský snímkovací satelit vyslaný před pár měsíci na oběžnou dráhu. Dnešní článek ukáže, jak se povedlo satelit vystopovat.

Kromě dvou výše zmíněných států byl nebeský jev viditelný i z Nového Mexika, Jižní Dakoty, nebo jižní Montany. Přestože úkaz nahlásilo minimálně 30 lidí, nikdo neobvyklou událost nevyfotil. Při hledání se tedy vyšetřovatelé museli zaměřit na výpovědi svědků, mezi kterými nechyběli ani profesionální pozorovatelé noční oblohy. Z jejich výpovědí vyplynulo, že objekt připomínal padající meteorit, který letěl od jihu na sever. Oproti meteoritu se ale tento objekt pohyboval pomaleji, což by naznačovalo, že šlo o zánik lidmi vyrobené družice.

Úkaz připomínal jasný meteor, ale oproti němu se těleso pohybovalo pomaleji (ilustrační snímek)

Úkaz připomínal jasný meteor, ale oproti němu se těleso pohybovalo pomaleji (ilustrační snímek)
Zdroj: http://catholicendtimetruths.com/

Ohnivý útvar byl vidět zhruba půl minuty, objekt se nejprve rozdělil na dvě různě velké části, které se dále rozpadaly na menší úlomky a zanechávaly za sebou planoucí ohon. Astronom Dan B. ten večer vyrazil do okolí města Alamogordo v Novém Mexiku na pozorování komety Jacques. Vtom mu do zorného pole jeho binokuláru vletělo cizí těleso. Dan ve své zprávě uvádí, že objekt měl oranžovou barvu, rotoval rychlostí zhruba 1 otáčky/sekundu a zanechával za sebou kouřovou stopu.

Ze všech na sobě nezávislých pozorování se odborníkům podařilo sestavit mapu, ve které se až na pár výjimek všechna pozorování hezky shodují. Podle toho, jak dlouho ohnivá show trvala a jak objekt na obloze zářil bylo jasné, že nešlo o žádný malý úlomek, ale o družici vážící minimálně jednu tunu.

Dráhy pozorovaného tělesa podle hlášení pozorovatelů

Dráhy pozorovaného tělesa podle hlášení pozorovatelů
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Hledači tedy začali procházet databázi úřadu U.S. Space Surveillance, která shromažďuje údaje o kosmických objektech včetně jejich zániků v atmosféře. V několikahodinovém časovém okruhu kolem doby pozorování byly v databázi pouze čtyři objekty, které se po tomto datu již nepodařilo znovu objevit a tak je pravděpodobné, že zanikly v atmosféře – malý kousek kosmického smetí, cubesat 1U INVADER, dvoutunová čínská snímkovací družice Yaogan 5 a ruský satelit Kosmos 2495. Vzhledem k velikosti ohnivé koule zbyly v hledáčku pouze Yaogan a Kosmos.

Schematický nákres satelitu z rodiny Kobalt-M

Schematický nákres satelitu z rodiny Kobalt-M
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

U čínské družice bylo uvedeno, že její zánik byl pozorován nad Indickým oceánem celých osm hodin před událostí z USA. Zůstal tedy jediný možný kandidát – ruská vojenská snímkovací družice Kosmos 2495 vypuštěná 6. května raketou Sojuz z kosmodromu Pleseck (více v našem starším článku). Jedná se o fotoprůzkumný satelit z rodiny Kobalt-M, který pořizuje snímky na klasický kinofilm. Ten se na Zemi vrací ve třech pouzdrech, která přežijí průchod atmosférou a přistanou na ruském území, kde je vyzvednou zástupci armády. Družice Kobalt-M obíhají kolem Země po velmi nízké dráze – jen asi 200 kilometrů vysoko, takže na jednu stranu sice mohou pořizovat velmi detailní snímky, ale naproti tomu zase ve zvýšené míře třou o horní vrstvy atmosféry.

Satelit Kobalt-M měřil na délku 6,3 metru, v průměru měl 2,7 metru a při startu vážil šest a půl tuny, z čehož 900 kg tvořilo palivo, které mělo udržet satelit déle na nízké oběžné dráze a ve finále mělo posloužit ke zpomalovacímu zážehu a vstupu do atmosféry nad územím Ruska. Zajímavé je, že dvě ze tří pouzder s filmy se oddělují od družice, zatímco třetí pouzdro je součástí mateřského satelitu.

Oběžná dráha družice Kosmos 2495

Oběžná dráha družice Kosmos 2495
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Poslední zpráva o pozorování přeletu družice Kosmos 2495 je ze 2. září v 17:11:55 UTC, tedy čtrnáct hodin před zánikem. Z dat vyčtených během přeletu byla družice v té době na oběžné dráze ve výšce 201 – 246 kilometrů, přičemž dráha byla skloněná o 81,4° vůči rovníku. Satelit tedy byl na dráze, na které se běžně pohyboval a o 14 hodin později už se rozpadal na prvočinitele. Nešlo tedy o žádný pozvolný sestup, ale o manévr spojený s výraznou ztrátou rychlosti.

Jenže je tu ještě pár drobných nesrovnalostí, které na první pohled nejsou v úplném souladu s výše popsanou teorií. Proč by ale ruská tajná družice zanikala nad Spojenými státy? A navíc je tu rozdíl v čase. Podle odhadů měl Kosmos přelétat nad centrální částí Spojených států ve 22:50 místního času. Ale jak už bylo uvedeno na začátku – ohnivou kouli lidé pozorovali mezi 22:31 a 22:33. Není možné, že by tolik lidí mělo o 17 minut špatně seřízené hodinky. Kde je tedy zakopaný pes?

Spolehlivou odpovědí by bylo, že Kosmos měl poruchu. Jednou z možností je, že po posledním pozorování zažehl svůj motor proti směru letu, aby zpomalil a ukončil svou misi , přičemž měl zaniknout nad územím Ruska. Zážeh ale trval příliš krátce a oběžná dráha se snížila jen částečně. Nebo došlo k proděravění pohonného systému a unikající palivo fungovalo jako malá tryska, která družici zpomalila. V obou případech by tedy satelit klesl na nižší oběžnou dráhu, než na jaké byl, čímž by se zkrátila jeho oběžná doba. Změna nemusela být velká – stačilo z původní 89 minutové oběžné doby klesnout na 87 minut. V průběhu několika oběhů kolem Země se rozdíly postupně sčítaly, takže ve výsledku mohl satelit opravdu přiletět nad Spojené státy o 17 minut dříve, než se čekalo.

Žlutě zvýrazněná plánovaná dráha přeletu družice Kosmos 2495 porovnaná se svědeckým pozorováním

Žlutě zvýrazněná plánovaná dráha přeletu družice Kosmos 2495 porovnaná se svědeckým pozorováním
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

To by vysvětlovalo i to, proč Kosmos neshořel nad územím Ruska, jako tomu bylo ve všech dosavadních případech. V době aktuální napjaté politické situace mezi Ruskem a Západem je krajně nepravděpodobné, že by Rusové záměrně nechali shořet svůj tajný satelit nad územím Spojených států. Kam trosky dopadly není jasné. Sestup byl neřízený, satelit navíc sestupoval z nečekané dráhy. Úlomky, které přežily průchod atmosférou mohly od vzplanutí na obloze uletět klidně i 1 000 kilometrů. V současné době tak jsou rozptýlené někde u americko – kanadských hranic.

Ani Rusko ani USA celou událost žádným způsobem nekomentovaly, což potvrzuje teorii, že šlo o neplánovanou nehodu. Rusové docela jistě Američany o celé události interně informovali. Co se mediálního pokrytí celé události týče, tak pokud pomineme lokální zpravodajské servery, tak se o zániku Kosmosu příliš nemluví. Ze specializovaných serverů podal velmi přesnou reportáž portál spaceflight101.com, ze kterého jsme pro náš článek výrazně čerpali.

Z ruských internetových zdrojů jsem objevil pouze článek na webu Hlas Ruska. Tady je zajímavé poznamenat, že autor píše o autodestrukci družice ve chvíli, kdy bylo jasné, že neklesá na území Ruska. Přímo v článku je ale uvedeno, že se jedná pouze o spekulaci, která není podložena žádnými důkazy. Podle toho, co popisují očití svědkové to ale na autodesktrukci příliš nevypadá. K sebezničení družice by mělo logicky dojít ve chvíli, kdy je ještě kompaktní a nerozpadá se v atmosféře. Ale pozorovatelé tvrdí, že objekt se rozdělil na dva objekty až ve chvíli, kdy zářil. Bližší závěry ale dělat nemůžeme, protože chybí záznam celé události.

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/9039926_orig.png
http://catholicendtimetruths.com/wp-content/uploads/2014/09/fireball-explodes.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/5456097_orig.jpg?250
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/958991_orig.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/1643105_orig.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/4170118_orig.jpg?721

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Tajný ruský satelit shořel nad Amerikou – omylem”

 1. maros Redakce napsal:

  No podľa najnovších informácii to vyzerá tak, že nešlo o žiadny ruský neúspech a nad USA vôbec nezhorel celý satelit. Kto chce detaily, dobre je to popísané na tomto blogu http://sattrackcam.blogspot.com/. Tu len zhrniem, že misia družice bola vlastne naozaj úspešne ukončená a návratový modul úspešne pristál v Rusku niekoľko hodín pred incidentom v Amerike. Avšak pred samotným pristátím sa od modulu oddelujú už nepotrebné súčasti družice (pravdepodobne servisný modul, solárne panely, apod.), ktoré ostali na nízkej orbite a práve ich vstup do atmosféry bol pozorovaný nad USA. Podobne sa to stalo už aj v minulosti pri tomto type družíc. Viac v spomínanom blogu.

 2. Zdenda napsal:

  Sakra, to jsem prosvihl a pritom by mi stacilo jen v pravy okamzik zvednout hlavu! Myslim, ze pro triangulaci mista dopadu bude dostatek informaci. Shodou okolnosti v miste pozorovani se krome letecke zakladny jiste vybavene radarem, ktery podobny objekt zvladne bez problemu sledovat i agentura NOAA, neprekvapilo by mne, kdyby i ta mela v miste zarizeni, ktere padajici satelit zachytilo.

 3. Karel napsal:

  Že Rusko ani USA událost nekomentují – vůbec neznamená, že šlo o neplánovanou nehodu.
  Takže si to shrňme:
  – Nemáme žádné relevantní informace o tom, co se tam přesně odehrálo
  – Jedinou informací je to – že shořel ruský vojenský satelit nad územím USA
  – V době, kdy jsou vztahy mezi Ruskem a USA vyostřené a v době, kdy Rusové demonstrují svou radioelektronickou převahu přelety svých stíhaček nad americkou a kanadskou fregatou v Černém moři, aniž by je lodní radary a systémy vůbec zaznamenaly.

  Je to jenom domněnka, ale co když se Usákům povedl taky jeden demonstrační kousek, kdy poslali k zemi ruský satelit. Mohli použít určitou radioelektronickou zbraň na dálku, která zažehla na satelitu motory a tím ho zbrzdila. (takové ovládání na dálku – co si budeme povídat, nikdo z nás neví, jak jsou tyto technologie daleko.)

  Podotknu jen to, že je to velká náhoda, když spadne ruský satelit nad americkým územím. (dobře apsoň jeho trosky, ale jedno pouzdro by měli obdržet) Když se to odehraje v této době a v čase stupňování vojensko silových opatření. Když se jedná o vojenský satelit a zrovna ten, který si v pouzdru nese jistou důležitou informaci.

  • Tomáš Kohout Redakce napsal:

   Mohlo by to tak být. Ovšem spíše je pravděpodobné, že to nebyl záměr. Rusům v poslední době spousta kosmických technologií nefunguje zrovna spolehlivě. Dohnalo je dlouhodobé podfinancování vlastního kosmického průmyslu.

   Co se týče toho incidentu, tak podle oficiálních informací se Suchoji povedlo oslepit systém Aegis. Ten původně Suchoj zaměřil a když se chystal k simulovanému sestřelu, tak zkolaboval. Myslím, že Američané tak dlouho vedli asymetrické boje, že opomněli umístit na své lodě technologii, která by byla schopná konkurovat stejně zdatnému soupeři. Na druhou stranu, pokud by loď měla na své palubě stejnou technologii jako Suchoj, tak by jí asi nepoužila, jelikož by se po její aplikaci poroučela ruská stíhačka do mořských vln.

   • Karel napsal:

    „Myslím, že Američané tak dlouho vedli asymetrické boje, že opomněli umístit na své lodě technologii, která by byla schopná konkurovat stejně zdatnému soupeři“ …no to určitě :), oni jsou asi úplně blbí 🙂
    Ale spíš jsou asi úplně v prdeli, když 27 důstojníků po tomto incidentu zažádalo o propuštění ze služby. Když zjistili že celá jejich obrana a síla se poskládala jako domeček z karet.

 4. Tomáš Kohout Redakce napsal:

  Dobrá investigativní práce. Pokud třetí pouzdro zůstává se satelitem, tak to znamená, že Američané (nebo Kanaďané) mají na svém území hodně exklusivní film, který jim může prozradit lecos o tom, co Rusové sledují. Teď jen ho najít.

 5. El.Pudr napsal:

  Tipnu si Američani vyzkoušeli novou laserovou zbraň?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.