sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mizející útvar na Titanu

Sonda Cassini

Americká sonda Cassini si během své veleúspěšné mise připsala hned několik nečekaných objevů. Nyní se zdá, že má na kontě další novinku. Porovnáním snímků pořízených během průletu nad saturnovým měsícem Titan se ukázalo, že se ve zdejším druhém největším jezeře Ligeia Mare občas objeví útvar o rozloze přibližně 260 kilometrů čtverečních. Záhadný objekt je dobře vidět díky světlé barvě, která kontrastuje s hladinou jezera. Vědci ale byli ještě překvapenější, když při dalším průletu kolem Titanu nic podobného vidět nebylo.

Během průletu, který přišel 21. srpna letošního roku se ale struktura objevila znovu – ale s jiným tvarem než minule. Vědci hned začali spekulovat nad příčinami – teorií je hodně. Od větrem zčeřené hladiny, přes bubliny plynů stoupající ode dna až po pevná tělesa plavající na hladině, nebo jen těsně pod ní. Jezera na Titanu jsou totiž tvořena uhlovodíky a je pravděpodobné, že se změnami viditelnosti souvisí i roční období, které na Titanu zrovna panuje. Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví možnost, že se jedná o kondenzující a opětovné tání uhlovodíků, které je způsobeno kolísáním teplot. Je ovšem záhadou, proč se tak děje pouze na tomto místě a nikde jinde – může za to snad hloubkový profil dna? Celý objev přináší mnoho otázek, na které by měla v dalších letech přinést odpovědi sonda Cassini během své prodloužené mise.

Změny neznámé struktury v jezeře Ligeia Mare
Změny neznámé struktury v jezeře Ligeia Mare
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/artwork/images/IMG003405-br500.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/pia18430.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ing. Otakar Černý
Ing. Otakar Černý
6 let před

Při detailnějším porovnávání snímků lze pozorovat, že se mění také okraje dalších pevninských útvarů. To odpovídá slapovým jevům – přílivu a odlivu – jako u nás na Zemi. Záleží na strmosti břehů, jaká část pevniny se ponořuje a vynořuje.
Systematickým pozorováním by jistě bylo možno vyhodnotit, jakou měrou se na těchto silných slapových jevech podílí gravitace Saturnu a jeho ostatních měsíců či prstenců v závislosti na rotaci Titanu kolem vlastní osy a kolem Saturnu a v závislosti na pohybu ostatních měsíců a prstenců. Současně je zde nutno připočítat vliv slapových větrů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.