sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 98. díl (28.7. – 3.8.2014)

Nedělní oběd již jistě připravujete, nebo právě jíte a my jsme mezitím pro vás připravili další porci kosmotýdeníku, tedy souhrnu týdenních zpráv, které se objevily v rámci posledních sedmi dní na poli kosmonautiky. Dnes se podíváme třeba na start nového satelitu GPS,  včetně toho, jak ovlivnil spor mezi SpaceX a ULA. Dále prozkoumáme poslední let evropské zásobovací lodě ATV. Podíváme se i na planety Mars a Merkur, kde u jejich průzkumníků došlo k zajímavým rekordům a neopomeneme třeba ani další novinky z cesty sondy Rosetta. Ať se vám kosmotýdeník líbí.

Nový satelit GPS a spor mezi ULA a SpaceX

Logo nového GPS satelitu
Logo nového GPS satelitu
Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/

Nový satelit systému GPS odstartoval 2. srpna v 05:23 SELČ pomocí rakety Atlas V z mysu Canaveral. Satelit nese označení GPS IIF-7 a právě sedmička na konci označení je zajímavá. Je to již sedmý z dvanácti objednaných satelitů, které pro ministerstvo obrany USA vyrábí firma Boeing. Kompletní novou generaci satelitů, tedy zbývajících sedm družic by se mělo na orbitě ocitnout do roku 2016. Nový satelit nahradí na své pozici družici systému označený GPS 2R – 2, která se na orbitě ocitla už v roce 1997. Tento satelit však nebude vyřazen ze služby, ale přesune se na pozici jednoho ze služebně nejstarších strojů systému, který v roce 1992 odstartoval na raketě Delta 211 a nese označení GPS 2A – 14. Nových čtrnáct satelitů má plánovanou životnost patnáct let a samozřejmostí jsou systémy, které prošly výraznými inovacemi a umožňují hlavně rychlejší přenos dat a lepší rozlišení, které však pro běžné komerční využití není dostupné.

Krom výměny satelitů má však tento start ještě jednu rovinu. Je v podstatě demonstrativní ukázkou schopností formy United Launch Alliance, která má výhradní právo na zakázky ministerstva obrany USA a v poslední době se pře se společností SpaceX, která by chtěla také vynášet vojenské náklady a upozorňuje na monopol ULA. Start tohoto satelitu byl totiž druhý start tento týden, který ULA úspěšně provedla s tím, že za poslední čtyři měsíce uskutečnila společnost hned tři dvojice letů, vždy s raketami Delta a Atlas. Jedná se tak o nejrychlejší vynášení satelitů v dějinách programu Evolved Expendable Launch Vehicle, který vznikl právě pro vynášení armádních družic. ULA nezapomněla připomenout, že poslední start rakety Falcon 9 od SpaceX si vyžádal dlouhé odklady, které se u jejich raket nestávají.

Raketa Atlas V s novým GPS satelitem
Raketa Atlas V s novým GPS satelitem
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/

Poslední let ATV

30. července ráno, odstartovala na raketě Ariane 5 z kosmodromu v Kourou, poslední evropská automatická zásobovací loď ATV. Jednalo se o pátý letový exemplář, který nese označení Georges Lemaître. O startu i osudech této lodi jsme psali v tomto článku, proto sem přidáváme hlavně fotografie ze startu.

Středisko odkud se řídí start ATV-5
Středisko odkud se řídí start ATV-5
Zdroj: http://blogs.esa.int/
Start ATV-5
Start ATV-5
Zdroj: http://blogs.esa.int/
Ariane 5 a ATV-5 na cestě
Ariane 5 a ATV-5 na cestě
Zdroj: http://www.esa.int/

Kosmické mini-zprávy

Dnes jsme pro vás připravili jen dvě větší zprávy, zbytek událostí už buďto máme zpracovaný v článcích, na které odkážeme, nebo nejsou tak obsáhlé, aby daly na větší zprávu.

Právě dnes je to deset let, co se na svoji cestu vydala sonda jménem MESSENGER. Sonda po složitém manévrování u blízkých planet v roce 2011 zakotvila na orbitální dráze planety Merkur a stala se tak první sondou, které se to podařilo. Tím si lidstvo mohlo, odškrtnout, že své oběžnice vyslalo na všechny vnitřní planety Sluneční soustavy. Původní mise sondy na orbitě Merkuru byla plánována na rok, ale budou tomu už tři roky a sonda dál pracuje. Stojí za mnoha zajímavými poznatky, jako byl objev vody v trvale zastíněných kráterech na pólech planety, průzkumu geologické minulosti planety, či jejím kompletním zmapováním. Pojďme se však raději podívat na zajímavou infografiku, která byla k tomuto výročí vydána.

MESSENGER
MESSENGER
Zdroj: https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/

Nový rover pro Mars, stále označovaný pracovně jako Mars Rover 2020 tento týden dostal seznam vědeckých přístrojů, které ponese na své palubě. Podrobně jsme se o nových přístrojích rozepsali v tomto článku.

Rosetta je stále blíž a blíž ke kometě 67P Churyumov–Gerasimenko. Aktuálně vzdálenost mezi sondou a kometou klesla už pod tisíc kilometrů, což umožňuje bližší nasnímání. Snímek z prvního srpna naleznete níže. Zajímavostí pak je to, že přístroje na povrchu komety změřily vyšší teplotu, než se očekávalo a to třeskutých -70 stupňů celsia, což je asi o dvacet až třicet stupňů více, než se očekávalo. Povrch komety je tak zřejmě pokryt prachem a na povrch nevystupuje přímo led, ze kterého je kometa tvořena.

67P ze vzdálenosti 1000 km
67P ze vzdálenosti 1000 km
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Vozítko Opportunity, které už deset let brázdí povrch Marsu, si zapsalo nový rekord. Stalo se vozítkem, které urazilo nejdelší vzdálenost na mimozemském tělese. Překonalo tak starý rekord Lunochodu 2, který ujel něco přes třicet devět kilometrů. Podívejte se na infografiku.

Vozítka ve vesmíru
Vozítka ve vesmíru
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/

SpaceX rozčísla vlnu spekulací o tom, kam budou směřovat další přistání prvního stupně jejich rakety Falcon 9 v1.1, vybavené právě systémem pro návrat. Doposud se přistávalo na hladině oceánu a stupně tak i po měkkém dosednutí byly stejně zničeny vodou. Nyní by SpaceX chtěla jít zase o krok dopředu, ale než jí bude vydáno povolení pro přistání na pevnině, našla si náhradní řešení. Více v našem článku.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
https://kosmonautix.cz/
https://kosmonautix.cz/
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://3.bp.blogspot.com/-Xnd1sJ6SmU8/UnfPvL5v4QI/AAAAAAABA_k/FKS4eXZrc4E/s400/kepler-atv-2.jpg
http://www.spaceflightnow.com/atlas/av048/images/patchfull.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t31.0-8/10505076_699717603430975_4510158843749927286_o.jpg
http://blogs.esa.int/atv/files/2014/08/IMG_0054.jpg
http://blogs.esa.int/atv/files/2014/07/28170-681×1024.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/06/liftoff_of_ariane_5_va213_with_atv-44/12869870-4-eng-GB/Liftoff_of_Ariane_5_VA213_with_ATV-4.jpg
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10580211_835606826451457_6504023413760252295_n.jpg
http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/08/sfh_CG_1000km.jpg
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t31.0-8/s960x960/10553937_10152554069362086_6043097010005927660_o.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav
Miroslav
10 let před

Dobrý den. Velice děkuji za váš pravidelný Kosmotýdeník. Je příjemné si jednou za týden přečíst, co je v kosmonautice nového. V televizi či v novinách by takovéto zprávy člověk hledal marně. Bohužel. Samozřejmě čtu i jiné vaše články a seriály. Celý redaktorský tým odvádí skvělou práci a já za to velice děkuji.

Ovšem dnes jsem zklamán. V tomto článku je až příliš mnoho překlepů, pravopisných chyb, hrůzostrašného slovosledu a dalších nepříjemností. Je mi jasné, že se vždycky nějaký ten překlep či chyba vloudí a unikne i při kontrole. Toto ale vypadá jako práce napsaná ve spěchu, která zkontrolována nebyla vůbec. Omlouvám se za negativní kritiku, ale taková hromada chyb opravdu kazí dojem z jinak dobře odváděné práce.

Přeji vám mnoho elánu do dalšího psaní, čím dál více spokojených čtenářů a hlavně, ať je neustále o čem psát.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Miroslav

Hezký den,
autor momentálně není u PC, chyby jsem tedy opravil já.
Děkuji Vám za upozornění a za chyby se omlouváme.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.