sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Už bylo dost vody, budeme sedat na suchou zem

    Tak bychom si mohli přeložit nedávné prohlášení společnosti SpaceX, která tak opět po delší době poodhalila tajemství okolo připravované záchrany prvního stupně rakety Falcon. Fanoušci kosmonautiky o těchto tématech živě spekulovali, ale zatím to byly jen úvahy. Díky aktuálním informacím přímo ze SpaceX se ukazuje, že spekulace šly správným směrem – naznačme si proto, jak by to mohlo v dalších měsících a letech při záchraně prvních stupňů raket Falcon vypadat.

    Jisté je, že příští dva starty raket Falcon budou bez pokusu o záchranu prvního stupně – jak Asiasat 8 (start snad 4.8.), tak Asiasat 6 (start 25.8.) totiž půjdou na geostacionární dráhu a v takovém případě si raketa sáhne na hranice svých sil. Jinými slovy jí v nádržích nezůstane žádné zbytkové palivo, které by se dalo použít pro brzdící zážeh. Již 12. září by měl Falcon vynášet zásobovací loď Dragon k ISS. U tohoto pokusu ale SpaceX úspěšné přistání neočekává – bližší důvody uvedeny nebyly.

    Ale i další dva starty budou mířit na nízkou oběžnou dráhu – v říjnu Orbcomm a v prosinci Dragon. Tím pádem bude mít raketa k dispozici palivovou rezervu a dá se očekávat, že ji použije k brzdícímu zážehu. Jak konkrétně si to SpaceX představuje, to už naznačuje tento tweet:

    Teď trošičku odbočíme – hlavním úřadem, který rozhoduje o tom, zda SpaceX dostane povolení k přistání prvního stupně je FAA – Federal Aviation Administration, čili Federální letecký úřad. Schvalovací proces ale trvá dlouho – není se co divit, jedná se o úplně novou technologii a ani výborné výsledky zařízení Grasshopper tuto homologaci neurychlí. SpaceX chce ale nabírat zkušenosti a proto připravuje mezistupeň – dokud nezíská povolení od FAA, nechá vyhořelé první stupně sedat na loďku s patřičně upravenou palubou.

    To s sebou nese hned několik výhod. Tou první je bezesporu přesnost přistání – SpaceX jistě nevyužije žádnou letadlovou loď (ačkoliv i takové spekulace se již objevily), takže plocha určená k dosednutí bude poměrně malá. Pokud firma prokáže, že umí posadit vyhořelý stupeň na takto malou plochu, bude to muset vzít FAA v potaz. Další důsledek je nasnadě – jelikož první stupeň dosedne na loď, bude možné jej odtáhnout do přístavu, zkontrolovat a třeba znovu použít.

    Jistě, není to tak efektivní jako kdyby stupeň dosedl přímo na kosmodrom, ale jelikož se má jednat o provizorní řešení, než SpaceX dostane povolení od FAA, nezní to zase tak špatně. Problematická může být stabilita lodi – stačí trochu rozbouřené moře a vlny plošinu rozkývají tak, že na ní nebude možné bezpečně přistát. To by mohlo vyřešit použití lodi s trupem z katamaranu

    Předpokládaný profil letu při návratu na místo startu
    Předpokládaný profil letu při návratu na místo startu
    Zdroj: http://i.imgur.com/

    A jak by to mělo vypadat až firma tohle povolení získá? Simulace ukazují, že návrat na místo startu by měl být realizovatelný poměrně snadno a ani by nemělo být potřeba mnoho paliva. Samozřejmě ho bude potřeba více, než jen pro běžné dosednutí ve směru letu, ale i tak by se to mělo SpaceX vyplatit. Pokud bude Falcon startovat z rampy SLC-40 na mysu Canaveral, měl by první stupeň dosednout na rampu SLC-13. V případě startu z kosmodromu Vandenberg firma počítá s dosednutím na rampu SLC-4W.

    Specifická situace se očekává u záchrany prvních stupňů v rámci rakety Falcon Heavy. O postranních motorech se SpaceX nevyjádřila – jelikož ale bude každý z nich zásobovat palivem 12 motorů místo běžných devíti (palivo poteče i do centrálního stupně), spálí své palivo rychleji, takže se oddělí v menší výšce a při menší rychlosti. Dá se tedy očekávat, že stupně po oddělení zamíří zpátky na Floridu. Zatím ale není jasné, jak se bude řešit souběžné přistávání dvou bloků. Centrální stupeň se bude naopak oddělovat ve větší výšce a při vyšší rychlosti. SpaceX proto uvažuje o tom, že by neměnila dráhu jeho letu na Floridu, což by bylo palivově náročné. Jako logičtější možnost se jeví vybudování přistávací plošiny na některém ostrově, který leží na plánované dráze.

    Zdroje informací:
    http://www.kosmo.cz/
    http://www.nasaspaceflight.com/

    Zdroje obrázků:
    http://images.gizmag.com/inline/spacex_rlv-5.jpg
    http://i.imgur.com/Av1zFjc.png

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    2 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Rico
    Rico
    10 let před

    Dakujem za obrazok ku profilu letu.
    Zaujimalo by ma kolko % z celkovej kapacity paliva prveho stupna pripada na brzdiaci a pristavaci manever.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    10 let před
    Odpověď  Rico

    Tyto odhady zatím nejsou veřejné, nicméně mám dojem, že i v nejhorším případě se určitě nebude jednat o víc, než 1/4 nádrže. Spíše bych odhadoval méně. Na přesnější čísla si ale budeme muset počkat.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.