sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Superpřesné hodiny na ISS se zaměří na Einsteinovu teorii

O tom, že se na Mezinárodní vesmírné stanici dělá věda ze všech možných oborů asi nikdo nepochybuje. Probíhají tu experimenty zaměřené na biologii, kdy jsou cílem pokusů často sami astronauti, dělá se tu materiálové inženýrství, posádky kromě toho fotí povrch Země a takových příkladů bychom mohli najít nespočet. V roce 2016 se k těmto oborům přidá i teoretická fyzika – na stanici totiž dorazí evropské zařízení, které bude měřit nicotné rozdíly v plynutí času.

Podle Einsteinových teorií je čas svázaný s gravitací a například na vrcholu Mount Everestu plyne rychleji, než na hladině moře. To se už podařilo experimentálně prokázat, nicméně zatím chybí důkladné a hlavně velmi přesné měření tohoto fenoménu ve vztahu k mikrogravitaci.

Testy experimentu Pharao
Testy experimentu Pharao
Zdroj: http://www.esa.int/

Dosavadní pozemské experimenty dokázaly, že Albert Einstein měl ve svých teoriích (jako ve většině případů) pravdu. Ale abychom plně pochopili celý proces fungování vztahu gravitace a času, musíme mít k dispozici mnohem přesnější data. Ale tady už narážíme na limity, které se nám v pozemských podmínkách nemůže podařit překonat. Evropská kosmická agentura proto připravila projekt ACES (Atomic Clock Ensemble in Space = soubor atomových hodin ve vesmíru).

Tento systém se bude skládat ze dvou přístrojů, jejichž naměřené hodnoty se budou porovnávat s údaji naměřenými v pozemských laboratořích. Ne, že by se atomové hodiny ještě nikdy do vesmíru nepodívaly – jsou přece na všech navigačních satelitech, ale zatím nikdy se výzkumníci nesnažili o měření nepatrných rozdílů v plynutí času – v tom bude celý projekt ACES přelomový. Je potěšující vidět, že se takto komplikovaného úkolu ujala právě Evropská kosmická agentura, zároveň se ukazuje, jak je pro vědecký pokrok ISS důležitá. Troufám si tvrdit, že nebýt Mezinárodní vesmírné stanice, tak by se podobný výzkum uskutečnit nedal – náklady na jednorázovou družici by totiž byly mnohem vyšší.

Pojďme ale zpět k samotnému projektu ACES – Francouzská agentura CNES již dokončila první část tohoto experimentu – speciální atomové hodiny, které se za 300 milionů let zpozdí o jedinou sekundu. Přístroj, který využívá laserů k ochlazení atomů cesia na teplotu -273°C, tedy téměř na absolutní nulu, nese jméno Pharao. Právě tento experiment před pár dny ESA od Francouzů převzala. Nyní bude následovat série testů a zkoušek, které jsou nutné k cestě do vesmíru.

Experiment Pharao
Experiment Pharao
Zdroj: http://www.esa.int/

Společně s cesiovými hodinami Pharao bude součástí experimentu ACES také Space Hydrogen Maser – vesmírný vodíkový maser. Někoho možná zarazí poslední část názvu – opravdu nejde o laser. Maser je zařízení, které zesiluje mikrovlny pomocí stimulované emise záření – více informací najdete třeba zde. Také s pomocí tohoto přístroje se bude měřit čas. Na rozdíl od zařízení Pharao využívá jinou metodu – atomy vodíku mu slouží k udržení referenční frekvence.

Oba tyto přístroje budou součástí experimentu Pharao, který se v roce 2016 vydá na ISS. S pomocí robotické paže by měl být celý 375 kilogramů těžký experiment ACES umístěný na vnější stěně modulu Columbus, kde jsou za tímto účelem připravené držáky experimentů. Celé operaci by měl přímo na palubě stanice asistovat francouzský astronaut Thomas Pesquet.

Evropský modul Columbus - zde by měl být experiment umístěný
Evropský modul Columbus – zde by měl být experiment umístěný
Zdroj: http://www.esa.int/

Možná nejzajímavější na celém projektu je to, že soubor atomových hodin ACES nebude fungovat osamoceně. ESA plánuje propojit data z atomových hodin v Evropě, Americe, Japonsku i Austrálii pomocí optických linek a mikrovlnných zpráv. Vznikne tak jakýsi „internet hodin“, v jehož rámci bude možné porovnávat i ty nejjemnější nuance v plynutí času.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/14643974-2-eng-GB/Testing_Pharao_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/…/14643939-2-eng-GB/Pharao_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/…/14643904-1-eng-GB/Pharao_delivery_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/…I_m_the_farthest_away_from_Earth_node_full_image_2.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Valach
10 let před

Je poměrně těžké dávat nějakému článku na kosmonautixu míň jak pět hvězd.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Petr Valach

Díky za pochvalu, moc nás to těší.

Jiří Gerlich
Jiří Gerlich
10 let před

… až na pár překlepů:
„…o měření nepatrných rozdíl§ů…“
„…s pomocí tohoto přístroje se bude měnit čas…“

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Jiří Gerlich

Hezký den,
díky za upozornění na chyby – opraveno.

Matouš K.
Matouš K.
10 let před
Odpověď  Jiří Gerlich

Proč pořád píšeš o překlepech… vždyť tu jde o informativnost článku, že tam jsou překlepy ti může být jedno. Raději článek pochval než kritizuj.
Autoři tu dělají skvělou práci, nebýt jich, takhle ucelené informace by si asi nesehnal na českém internetu 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Matouš K.

Děkujeme za pochvalu, ale i kritika je potřebná. Jsme rádi, pokud nás někdo upozorní na překlepy. Ty by v článku být neměly. Se slušnou kritikou nemáme problém a dokonce ji i vítáme.

Daniel
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Přesně, kvalita článků je super, ale překlepy jsou úplně jiná věc a je to lepší bez nich 😉 Článek s překlepy je jako poškrábanej lak na Ferrari (teď doufám, že jsen ty eRka napsal správně 😀 )

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.