sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

3D tiskárna pro ISS

Fanouškům sci-fi z téhle zprávy jistě zaplesá srdce – replikátory známé z kultovního seriálu Star trek jsou zase o krok blíže. Tedy pokud se smíříme s faktem, že se jedná „jen“ o tiskárnu, která umí vytvářet trojrozměrné předměty podle vůle posádky. Kvalit, které nám předváděli filmoví tvůrci tedy tato technologie zatím nedosahuje, nicméně se bezesporu jedná o velký krok vpřed. V těchto dnech skončilo důkladné testování první trojrozměrné tiskárny, která vyrazí ještě letos na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zkoušky probíhaly v Marshallově středisku ve městě Huntsville (stát Alabama). Výsledkem je, že tiskárna je ve všech aspektech způsobilá k tomu, aby mohla a konci letošního roku vyrazit na palubu ISS.

3D tiskárny mají v kosmonautice velký význam. Využívá jich třeba společnost SpaceX při výrobě motorů SuperDraco. Díky tomu, že motor na tiskárně vzniká jako jednolitý blok materiálu se všemi potřebnými otvory, vydrží jeho konstrukce mnohem více, než pokud by byl vyroben tradičními postupy. Trojrozměrný tisk může v kosmonautice způsobit revoluci. Díky trojrozměrným tiskárnám si za pár let budou moci astronauti vytisknut potřebné nástroje, náhradní díly, ale jednou třeba i stěny příbytků na povrchu Měsíce. Klíčové budou takové systémy ve chvíli, kdy lidstvo vyrazí na dlouhodobé lety vesmírem.

Zkušební blok vytištěný evropskou velkoformátovou 3D tiskárnou demonstruje budoucí možnosti 3D tisku
Zkušební blok vytištěný evropskou velkoformátovou 3D tiskárnou demonstruje budoucí možnosti 3D tisku
Zdroj: Archiv autora

Testovanou tiskárnu vyrobila společnost s příhodným názvem Made In Space, která sídlí v kalifornském městě Mountain View. Subjekt dorazil na testování v průběhu března a v dalších třech měsících na něm technici zkoušeli všechny možné podmínky. Šlo především o spolehlivost stroje, ale i o jeho bezpečnou obsluhu. Zcela nepřípustné by bylo, pokud by při práci tiskárny vznikaly například jedovaté plyny.

3D tiskárna během zkoušek
3D tiskárna během zkoušek
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Kromě toho se zkoušela odolnost stroje vůči vibracím při startu. S tiskárnou přišli v rámci výcviku do styku i sami kosmonauti, kteří se s ní učili pracovat a zároveň ji přitom i testovali. Za zmínku určitě stojí i to, že v rámci zkoušek technici vytiskli několik předmětů, jejichž kopie by se měly vytisknout na stanici. Plánuje se, že se tyto vzorky dopraví na Zemi, kde se následně porovnají rozdíly. Bude zajímavé sledovat, jak se od sebe liší předměty vyrobené podle stejného vzoru vyrobené na stejném přístroji a v různých podmínkách přitažlivosti.

Tiskárna společnosti Made In Space vytváří trojrozměrné modely pomocí vrstev rozehřátého plastu, které se na sebe postupně skládají. Tisknout se bude z materiálu označovaného zkratkou ABS – akrylonitilbutadienstyren. Pokud Vám chemický název sloučeniny nic neříká, možná Vám pomůže, že se ze stejného materiálu vyrábějí i kostičky pro stavebnici LEGO.

Akrylonitrilbutadienstyren
Akrylonitrilbutadienstyren
Zdroj: Koláž

Na stanici bude tiskárna umístěna do průhledného boxu, který astronauti obsluhují pomocí připojených rukavic. V rámci prvního testování se očekává, že vytisknou asi 20 různých předmětů. Už během samotného tisku budou pozemní týmy jako na jehlách – celý proces totiž budou sledovat v přímém přenosu ze stanice a navíc ve vysokém rozlišení. Zkoumat se bude nejen chování 3D tiskárny ve stavu beztíže, ale například i odlišnosti při vytvrzování plastu. Díky porovnání těchto rozdílů bude moci NASA zpřesnit návrhy budoucích, výkonnějších tiskáren.

Ukázky vytištěných vzorků
Ukázky vytištěných vzorků
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.startrek.com/uploads/assets/articles/Star_Trek_Replicator.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/1400497.jpg
http://www.chemicalbook.com/CAS%5CGIF%5C9003-56-9.gif
http://upload.wikimedia.org/…/3/32/Lego_Color_Bricks.jpg/1200px-Lego_Color_Bricks.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/1400494.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.