sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 92. díl (16.6. – 22.6.2014)

V poslední době se kosmonautika stává velice živou a je proto velice těžké udržet si přehled toho, co se stále děje. K ucelení přehledu o tom, co se událo v jednotlivých týdnech, vám poskytuje kosmotýdeník, který shrnuje kosmické události uplynulých sedmi dní. Dnes se proto můžete těšit na odkladový maraton Falconu 9, let zařízení Grasshopper 2, nebo plány NASA v rámci mise k asteroidu. Přejeme příjemné čtení.

Falcon opět nevzlétl

Aktuální let rakety Falcon 9 v1.1 od SpaceX se šesti satelity společnosti Orbcomm je zřejmě zakletý. Rozhodně si to myslí někteří zaměstnanci u SpaceX. Už po několikáté odložený start, se totiž neuskutečnil ani tento pátek, kdy se mělo po dlouhých opravách, ani v sobotu, kdy mělo dojít k náhradnímu startu. Historie zrušený startů tohoto letu je však delší.

Původně byl totiž start plánovaný na 10. května, nicméně došlo k odkladu kvůli dodatečným zkouškám na 14. května. Třináctého května však došlo k poměrně vážné nehodě, kdy při zkušebním tankování rakety praskla jedna z heliových nádrží. Helium se používá pro tlakováni kyslíkových nádrží. Bylo jasné, že oprava bude delší, než se čekalo. Nový start byl proto posunut na 27. Května, nicméně ještě během první poloviny května byl start posunut dál na 10. června. Během měsíce, kdy se opravovala heliová nádrž, však bylo rozhodnuto na přesun na třináctého června. Dvanáctého června však nastal problém s jedním ze šesti satelitů Orbcomm, který byl však brzy vyřešen, i tak bylo nutné start odložit na čtrnáctého června. Start byl však kvůli dodatečným úpravám odložen nakonec až na dvacátého června. Tento start se však nevydařil, dvanáct minut před startem se objevily problémy s tlakem ve druhém stupni rakety, start musel být opět odložen, tentokrát jen o 24 hodin. Druhý den se start pro velké překvapení opět nekonal. Tentokrát však za to mohlo počasí. Florida je v letních měsících velice divoká, co se bouřek týká a odklady v tomto období jsou proto normální.

Falcon 9 v1.1
Falcon 9 v1.1
Zdroj: http://img.new.livestream.com/

Pokud jste se ještě neztratili v číslech a odkladech, na závěr dodám, že velikým překvapením bylo, když 21. června neprobíhal ani náznak přímého přenosu ze startu. SpaceX to na svých stránkách včas oznámila, nicméně to vyvolalo bouřlivou diskuzi. Pokud jde o civilní starty z Floridy je už dlouholetou tradicí, že přímý přenos je vždy k dispozici. Tento krok proto vyvolal hledání důvodů, proč bylo přistoupeno k takovému kroku. Možností je mnoho, od přesvědčení SpaceX, že dnes start stejně neproběhne, až po skloňovanou nejistotu, zda start proběhne v pořádku. Jistého však není nic.

Další pokus o start by měl proběhnout někdy v následujících deseti dnech, přesný termín zatím není známý. Nicméně když nás budete sledovat na facebooku, včas se to dozvíte.

Grasshopper manévroval

U SpaceX ještě zůstaneme a tentokrát si povíme veselejší zprávu. 17. června proběhl další test zařízení Grasshopper 2, která má v budoucnosti umožnit přistávání prvních stupňů raket Falcon 9 (pokud odstartují) a jejich opětovné použití. Zařízení se tentokrát vydalo do stejné výšky jako v minulém testu, tedy do jednoho kilometru, nicméně tentokrát bylo vybaveno aerodynamickými řídicími plochami, které se během letu vyklopily a díky jejich natáčení si Grasshopper vyzkoušel manévrovat. Dle videa se zdá, že díky těmto řídicím plochám může zařízení poměrně přesně přistávat. Video z letu naleznete zde.

Poslední let Grasshopperu. Vidět jsou zde i aerodynamické klapky
Poslední let Grasshopperu. Vidět jsou zde i aerodynamické klapky
Zdroj: http://i1.ytimg.com/
Grasshopper 2
Grasshopper 2
Zdroj: http://i.dailymail.co.uk/

NASA zpřesňuje plány k misi k asteroidu

Zachycení části asteroidu
Zachycení části asteroidu
Zdroj: http://media2.s-nbcnews.com/

Plán NASA odchytit malý asteroid a dovést ho na oběžnou dráhu Měsíce, kde by se k němu vydala posádka v lodi Orion a prozkoumala ho, pomalu dostává přesnější kontury a je probírán na půdě kongresu, kde se v tomto týdnu dospělo k několika závěrům.

Zajímavým momentem ve vývoji této mise jsou navržená data a postupy. Pokud vše vyjde, měl by být v roce 2018 konečně vybrán asteroid, ke kterému poletí sonda, která by k němu měla vyrazit v 2019 tak, aby v roce 2021 už na orbitě Měsíce mohli operovat astronauti s lodí Orion.

Zatím jsou v jednání dvě možnosti, jak tato mise proběhne. Buďto se sonda vydá k malému asteroidu a přiveze jej tak celý, nebo odebere několik kamenů z asteroidu většího a ty pak dopraví k Měsíci. Jaká z těchto misí se uskuteční, by se pak mělo rozhodnout do konce roku 2014. Poté NASA udělí 4,9 milionu dolarů na rozjetí přípravy na tuto misi.

V současnosti se na hledání vhodných asteroidů podílí krom pozemských observatoří i kosmický infračervený dalekohled Spitzer. V současnosti je známo devět potenciálních asteroidů, které by byly vhodné pro misi. Jen dodáváme, že mise má přinést neocenitelné zkušenosti s lety do vzdálenějších částí sluneční soustavy a umožnit tak astronautům pracovat na neznámých malých tělesech.

Samotná mise u asteroidu
Samotná mise u asteroidu
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

Kosmické mini-zprávy

Devatenáctého června odstartovala raketa Dněpr-1 s rekordním počtem třiceti sedmi družic, satelitů a CubeSatů. Start proběhl bez problémů a více jsme se o něm rozepsali zde.

Na stanici proběhl ruský výstup do volného prostoru, který byl i přes tradiční mediální neobratnost ruské strany, poměrně hezky zdokumentován. Článek o přípravách na výstup je zde. Video z výstupu pak neleznete zde. Pár zajímavých fotografií třeba u nás na fóru, kde naleznete odkazy na další fotky.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://www.spacex.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje fotografií:
http://img.new.livestream.com/events/00000000002d79a3/2e7dde8d-c82f-4e4a-a59f-8a84d52d5fef_640x427.jpg
http://img.new.livestream.com/events/00000000002d79a3/3f96d59a-6107-40d1-b087-0fb73435462e_640x960.jpg
http://i1.ytimg.com/vi/DgLBIdVg3EM/maxresdefault.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/06/19/video-undefined-1EEB40D200000578-723_636x358.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2014/03/01-Asteroid-Redirect-Mission-NASA-image-SpaceFlight-Insider-post.jpg
http://media2.s-nbcnews.com/i/newscms/2014_25/519701/140619-optionb_62119d0403240696307c845795200971.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Malky
Malky
10 let před

Pěkný článek, jen v popisu odkladů Orbcommu je chyba, místo čtrnáctého května má být čtrnáctého června, domnívám se 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Malky

V tomto případě má autor článku pravdu. Věta „nicméně došlo k odkladu kvůli dodatečným zkouškám na 14. května“ je správná.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
10 let před

Malky zřejmě myslel větu „i tak bylo nutné start odložit na čtrnáctého května“.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Á vida, toho jsem si nevšiml – díky za upozornění, opraveno.

Malky
Malky
10 let před
Odpovědět  Dušan Majer

No, v těch datumech se člověk vážně ztrácí 😀 Četl jsem ten odstavec už asi pětkrát 😀

Karel Novák
Karel Novák
10 let před

Pěkný přehled – jen mě pobavil překlep v závěru –
Video z výstupu pak nelíznete zde.

Jinak moc fajn Doufám že už F9 konečně pofrčí.

MRR
MRR
10 let před

Pekné, ja len dodám, že v prípade F9r je správnejšie hovoriť o aerodynamických riadiacich plochách než o klapkách. Termín klapka má úplne iný význam.(brzdiaca klapka- na lietadle plocha (výklopná alebo výsuvná) prestaviteľná za letu, určená v určitých režimoch letu k zníženiu rýchlosti i k dosiahnutiu väčšej strmosti letu. Býva umiestená na krídle, na trupe, na smerovom kormidle.

https://kosmonautix.cz/2014/06/22/kosmotydenik-92-dil-16-6-22-6-2014/