sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 92. díl (16.6. – 22.6.2014)

V poslední době se kosmonautika stává velice živou a je proto velice těžké udržet si přehled toho, co se stále děje. K ucelení přehledu o tom, co se událo v jednotlivých týdnech, vám poskytuje kosmotýdeník, který shrnuje kosmické události uplynulých sedmi dní. Dnes se proto můžete těšit na odkladový maraton Falconu 9, let zařízení Grasshopper 2, nebo plány NASA v rámci mise k asteroidu. Přejeme příjemné čtení.

Falcon opět nevzlétl

Aktuální let rakety Falcon 9 v1.1 od SpaceX se šesti satelity společnosti Orbcomm je zřejmě zakletý. Rozhodně si to myslí někteří zaměstnanci u SpaceX. Už po několikáté odložený start, se totiž neuskutečnil ani tento pátek, kdy se mělo po dlouhých opravách, ani v sobotu, kdy mělo dojít k náhradnímu startu. Historie zrušený startů tohoto letu je však delší.

Původně byl totiž start plánovaný na 10. května, nicméně došlo k odkladu kvůli dodatečným zkouškám na 14. května. Třináctého května však došlo k poměrně vážné nehodě, kdy při zkušebním tankování rakety praskla jedna z heliových nádrží. Helium se používá pro tlakováni kyslíkových nádrží. Bylo jasné, že oprava bude delší, než se čekalo. Nový start byl proto posunut na 27. Května, nicméně ještě během první poloviny května byl start posunut dál na 10. června. Během měsíce, kdy se opravovala heliová nádrž, však bylo rozhodnuto na přesun na třináctého června. Dvanáctého června však nastal problém s jedním ze šesti satelitů Orbcomm, který byl však brzy vyřešen, i tak bylo nutné start odložit na čtrnáctého června. Start byl však kvůli dodatečným úpravám odložen nakonec až na dvacátého června. Tento start se však nevydařil, dvanáct minut před startem se objevily problémy s tlakem ve druhém stupni rakety, start musel být opět odložen, tentokrát jen o 24 hodin. Druhý den se start pro velké překvapení opět nekonal. Tentokrát však za to mohlo počasí. Florida je v letních měsících velice divoká, co se bouřek týká a odklady v tomto období jsou proto normální.

Falcon 9 v1.1
Falcon 9 v1.1
Zdroj: http://img.new.livestream.com/

Pokud jste se ještě neztratili v číslech a odkladech, na závěr dodám, že velikým překvapením bylo, když 21. června neprobíhal ani náznak přímého přenosu ze startu. SpaceX to na svých stránkách včas oznámila, nicméně to vyvolalo bouřlivou diskuzi. Pokud jde o civilní starty z Floridy je už dlouholetou tradicí, že přímý přenos je vždy k dispozici. Tento krok proto vyvolal hledání důvodů, proč bylo přistoupeno k takovému kroku. Možností je mnoho, od přesvědčení SpaceX, že dnes start stejně neproběhne, až po skloňovanou nejistotu, zda start proběhne v pořádku. Jistého však není nic.

Další pokus o start by měl proběhnout někdy v následujících deseti dnech, přesný termín zatím není známý. Nicméně když nás budete sledovat na facebooku, včas se to dozvíte.

Grasshopper manévroval

U SpaceX ještě zůstaneme a tentokrát si povíme veselejší zprávu. 17. června proběhl další test zařízení Grasshopper 2, která má v budoucnosti umožnit přistávání prvních stupňů raket Falcon 9 (pokud odstartují) a jejich opětovné použití. Zařízení se tentokrát vydalo do stejné výšky jako v minulém testu, tedy do jednoho kilometru, nicméně tentokrát bylo vybaveno aerodynamickými řídicími plochami, které se během letu vyklopily a díky jejich natáčení si Grasshopper vyzkoušel manévrovat. Dle videa se zdá, že díky těmto řídicím plochám může zařízení poměrně přesně přistávat. Video z letu naleznete zde.

Poslední let Grasshopperu. Vidět jsou zde i aerodynamické klapky
Poslední let Grasshopperu. Vidět jsou zde i aerodynamické klapky
Zdroj: http://i1.ytimg.com/
Grasshopper 2
Grasshopper 2
Zdroj: http://i.dailymail.co.uk/

NASA zpřesňuje plány k misi k asteroidu

Zachycení části asteroidu
Zachycení části asteroidu
Zdroj: http://media2.s-nbcnews.com/

Plán NASA odchytit malý asteroid a dovést ho na oběžnou dráhu Měsíce, kde by se k němu vydala posádka v lodi Orion a prozkoumala ho, pomalu dostává přesnější kontury a je probírán na půdě kongresu, kde se v tomto týdnu dospělo k několika závěrům.

Zajímavým momentem ve vývoji této mise jsou navržená data a postupy. Pokud vše vyjde, měl by být v roce 2018 konečně vybrán asteroid, ke kterému poletí sonda, která by k němu měla vyrazit v 2019 tak, aby v roce 2021 už na orbitě Měsíce mohli operovat astronauti s lodí Orion.

Zatím jsou v jednání dvě možnosti, jak tato mise proběhne. Buďto se sonda vydá k malému asteroidu a přiveze jej tak celý, nebo odebere několik kamenů z asteroidu většího a ty pak dopraví k Měsíci. Jaká z těchto misí se uskuteční, by se pak mělo rozhodnout do konce roku 2014. Poté NASA udělí 4,9 milionu dolarů na rozjetí přípravy na tuto misi.

V současnosti se na hledání vhodných asteroidů podílí krom pozemských observatoří i kosmický infračervený dalekohled Spitzer. V současnosti je známo devět potenciálních asteroidů, které by byly vhodné pro misi. Jen dodáváme, že mise má přinést neocenitelné zkušenosti s lety do vzdálenějších částí sluneční soustavy a umožnit tak astronautům pracovat na neznámých malých tělesech.

Samotná mise u asteroidu
Samotná mise u asteroidu
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

Kosmické mini-zprávy

Devatenáctého června odstartovala raketa Dněpr-1 s rekordním počtem třiceti sedmi družic, satelitů a CubeSatů. Start proběhl bez problémů a více jsme se o něm rozepsali zde.

Na stanici proběhl ruský výstup do volného prostoru, který byl i přes tradiční mediální neobratnost ruské strany, poměrně hezky zdokumentován. Článek o přípravách na výstup je zde. Video z výstupu pak neleznete zde. Pár zajímavých fotografií třeba u nás na fóru, kde naleznete odkazy na další fotky.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://www.spacex.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje fotografií:
http://img.new.livestream.com/events/00000000002d79a3/2e7dde8d-c82f-4e4a-a59f-8a84d52d5fef_640x427.jpg
http://img.new.livestream.com/events/00000000002d79a3/3f96d59a-6107-40d1-b087-0fb73435462e_640x960.jpg
http://i1.ytimg.com/vi/DgLBIdVg3EM/maxresdefault.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/06/19/video-undefined-1EEB40D200000578-723_636x358.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2014/03/01-Asteroid-Redirect-Mission-NASA-image-SpaceFlight-Insider-post.jpg
http://media2.s-nbcnews.com/i/newscms/2014_25/519701/140619-optionb_62119d0403240696307c845795200971.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Malky
Malky
10 let před

Pěkný článek, jen v popisu odkladů Orbcommu je chyba, místo čtrnáctého května má být čtrnáctého června, domnívám se 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Malky

V tomto případě má autor článku pravdu. Věta „nicméně došlo k odkladu kvůli dodatečným zkouškám na 14. května“ je správná.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
10 let před

Malky zřejmě myslel větu „i tak bylo nutné start odložit na čtrnáctého května“.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Á vida, toho jsem si nevšiml – díky za upozornění, opraveno.

Malky
Malky
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

No, v těch datumech se člověk vážně ztrácí 😀 Četl jsem ten odstavec už asi pětkrát 😀

Karel Novák
Karel Novák
10 let před

Pěkný přehled – jen mě pobavil překlep v závěru –
Video z výstupu pak nelíznete zde.

Jinak moc fajn Doufám že už F9 konečně pofrčí.

MRR
MRR
10 let před

Pekné, ja len dodám, že v prípade F9r je správnejšie hovoriť o aerodynamických riadiacich plochách než o klapkách. Termín klapka má úplne iný význam.(brzdiaca klapka- na lietadle plocha (výklopná alebo výsuvná) prestaviteľná za letu, určená v určitých režimoch letu k zníženiu rýchlosti i k dosiahnutiu väčšej strmosti letu. Býva umiestená na krídle, na trupe, na smerovom kormidle.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.