sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dněpr se stal vesmírným autobusem

Devatenáctého června v 21:11 SELČ odstartovala raketa Dněpr-1 a na orbitu vynesla rekordní počet družic, satelitů a CubeSatů. V aktuálním článku se proto podíváme blíže jak na tento start, tak na samotnou raketu a společně odhalíme, na co vše se zaměřují vynesené satelity. Zajímavostí pak jistě v současné situaci je, že raketa je z části Ukrajinská, ale startovala z ruského vojenského kosmodromu, kde v hale, kde se raketa sestavovala, visely bok po boku ruská a ukrajinská vlajka. Což je v mlýnku aktuálního dění velice hezké memento.

Nejprve se zastavme u nosné rakety. Raketa Dněpr-1 vznikla díky tomu, že skončila studená válka, během níž byla tato raketa těžkou balistickou mezikontinentální střelo, určenou k dopravě jaderných hlavic na cíl. Po roce 1990 se zrodila myšlenka na přeměnu těchto raket, které NATO označovalo zkratkou SS-18 na kosmický nosič. Pro takovou funkci však bylo třeba raketu upravit, konkrétně přidat třetí stupeň, který bude umisťovat družice na orbitu. Ten vyvíjela mezinárodní rusko-ukrajinská společnost NPO Južnoje. Tato společnost pak uvedla první letuschopný exemplář 21. dubna 1999, kdy se vydal na orbitu se satelitem UoSAT-12, který byl zajímavý tím, že testoval mnoho z technologií, které dnes využívají právě CubeSaty.

Jak již bylo řečeno, avizovaný Dněpr se postaral o vynesení rekordního množství satelitů. Bylo jich celkem 37, což je aktuální rekord – více satelitů najednou žádná raketa nevynesla. Předchozí rekord pak drží soukromá raketa Antares, která během své premiérové mise vynesla celkem třicet čtyři satelitů.

Zastoupení zemí, které vyslaly svůj satelit, bylo velice rozsáhlé, konkrétně šlo o Španělsko, Kazachstán, Itálii, Saudskou Arábii, USA, Japonsko, Kanadu, Rusko, Rusko-USA, Německo, Brazílii, Dánsko, Singapur, Ukrajinu, Tajwan, Izrael a Uruguay – ta vyslala dokonce svůj premiérový satelit.

Loga všech satelitů, které vynesl Dněpr-1
Loga všech satelitů, které vynesl Dněpr-1
Zdroj: https://ukamsat.files.wordpress.com/

Nyní si představíme postupně náklad. Hlavními a největšími satelity byl španělský Deimos 2 a kazašský KazEOSat 2. Oba satelity jsou zaměřeny na fotografování a natáčení povrchu země ve vysokém rozlišení (Deimos 2 rozezná detaily na povrchu o rozměrech až 30 cm). Data z těchto satelitů jsou k dispozici jak komerčně, tak pro vládní účely.

Další z větších satelitů je SaudiSat 4, který je společným dílem Saudské Arábie a USA. Tento satelit je zejména demonstrační a má vyzkoušet pokročilé technologie, které budou v dalších misích použity pro detailnější a obsáhlejší průzkum gravitačních vln, které jsou v poslední době velice skloňované.

Dalším nákladem už byly zejména malé CubeSaty. Jedenáct z nich – těch větších (Bylo k nim napsáno krásné přirovnání, prý jsou velké asi jako bochník chleba) patří Planet Labs Inc ze San Francisca, která je vyslala v rámci svého projektu 100 Earth, který má umožnit díky flotile celkem stovky CubeSatů pozorovat jakékoli místo na zemi v reálném čase. Ambiciózní projekt postavený na úsporné technologii CubeSatů prochází právě klíčovou fází testování. Samozřejmě tyto satelity nebudou jen tak snímat povrch planety, ale měly by být zamřené na sbírání dat, která pak budou užitečná pro sledování přírodních katastrof, postup odlesňování, zkoumání zemědělských výnosů a dalších změn v oblasti životního prostředí. Po startu všech jedenáct družic kontaktovalo Zemi a zdá se, že jsou v pořádku.

Zajímavý je i Italský satelit UniSat, který po oddělení od posledního stupně Dněpru připravuje vyslání dalších čtyř sub-satelitů, které jsou umístěny v jeho útrobách. Satelit byl postaven studenty univerzity La Sapienza v Římě. Jeden z těchto čtyř sub-satelitů postavili iráčtí studenti studující na této univerzitě, jeden pak sestavili zase uruguayští studenti, kteří se tak postarali o vypuštění prvního satelitu Uruguaye.

Postupné oddělování satelitů, během letu
Postupné oddělování satelitů, během letu
Zdroj: https://ukamsat.files.wordpress.com/

Dněpr vynesl i dvě japonské družice Hodoyoshi 3 a Hodoyoshi 4, které byly vyvinuty na Tokijské univerzitě a jsou zamřené na sledování změn životního prostředí kolem jaderných elektráren Fukušima a Černobyl.

Mezi další satelity pak patří Sputnix sro, což je komerční satelit, zamřený na otestování technologií, které umožní soukromým firmám sledovat zemi z oběžné dráhy. Satelit byl vyroben ruskou společností. Argentinský satelit BugSat se zase zaměřuje na technologické experimenty pro lepší vybavení malých CubeSatů, jako jsou méně rozměrné systémy pro navigaci, sledování, fotografování a orientaci malých satelitů. Další drobné studentské CubeSaty pak pochází z rukou studentů ze Singapuru, Belgie, Tchaj-wanu , Dánska, Izraele, Ukrajiny a Brazílie.

Úspěšný start Dnpěru-1 s 37 satelity
Úspěšný start Dnpěru-1 s 37 satelity
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/

Záznam z tohoto startu pak naleznete zde.

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://ukamsat.files.wordpress.com/2014/06/dnepr-space-head-module-2014-06-16.jpg
https://ukamsat.files.wordpress.com/2014/06/dnepr-cluster-mission-orbit-injection-profile-june-19-2014-credit-isc-kosmotras1.jpg
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10481935_679568878779181_5008127081580757176_n.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-mOvvt_R5X2s/U57CQMSm6zI/AAAAAAAAAGw/hyP-zvxAmAE/s1600/DSC_4905.JPG

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ričrd
Ričrd
10 let před

Sejou se semena, vlajky visí…

Radoslav Packa
Radoslav Packa
10 let před

Zvláštna technika štartu, ako to vlastne funguje ?

Amper
Amper
10 let před

Ten „puk“ co je videt i na fotce je ucpavka naplnena cernym prachem (nebo necim podobnym) co generuje spoustu plynu. Tlak plynu vystreli raketu ze sila stejne jako treba delo nebo minomet. Hlavni motory se pak zapaluji nekolik metru nad zemi aby se neposkodilo zarizeni sila.

slappy
slappy
10 let před

Jsem si rikal, co to z te rakety odpadlo 🙂 Zajimalo by me, jestli se jim nekdy po vyplivnuti rakety ze sila nezazehnul motor.. i kdyz jaderne rakety asi budou spolehlive..

https://kosmonautix.cz/2014/06/21/dnepr-se-stal-vesmirnym-autobusem/