sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

I Vy můžete pomoci SpaceX

Možná nevěřícně kroutíte hlavou nad nadpisem, ale skutečně nelže. První soukromá firma, která dokázala postavit konkurence schopnou raketu a následně s ní zásobovat mezinárodní vesmírnou stanici se obrací s prosbou na všechny fanoušky kosmonautiky po celém světě. Možná právě Vy jí pomůžete obnovit snímky z velmi poškozeného videa, které natočila kamera umístěná na prvním stupni nosiče Falcon 9 během přistávacího manévru ve vlnách.

Pojďme si na začátek znovu připomenout celou situaci. Je 18. dubna, hodiny ve střední Evropě ukazují 21:25 a fanoušci kosmonautiky po celém světě jsoupřilepení k monitorům svých počítačů a sledují start rakety Falcon 9 v1.1, která se zvedá z rampy na mysu Canaveral a na oběžnou dráhu nese zásobovací loď Dragon s nákladem určeným pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Po třech minutách se odděluje vyhořelý první stupeň a zapaluje se stupeň druhý.

Falcon startuje
Falcon startuje
Zdroj: https://farm8.staticflickr.com

Veškerá pozornost kamer se soustřeďuje na horní stupeň, který vynáší Dragona na oběžnou dráhu. Všichni ale moc dobře vědí, že první stupeň má ještě jeden velký úkol. Před dopadem na mořskou hladinu má zažehnout svůj motor a zpomalit sestup. Ideálně do té míry, aby měkce dosedl do vln. Počasí ale soukromé firmě nehraje do karet. V přistávací oblasti jsou vysoké vlny, které všechno komplikují.

Na padajícím prvním stupni je namontována malá kamera, jejíž objektiv míří dolů. Data z ní se odesílají do hlídkujících letadel a okolo plujících lodí, na kterých se mají signály zachytávat. jenže počasí dělá čáru přes rozpočet. Letadla i lodě sice signál z kamery přijímají, ale je mimořádně nekvalitní. Řídící středisko dostává od prvního stupně telemetrická data ještě osm sekund po dosažení nulové rychlosti, tedy po přistání. Pak se zřejmě dostala elektronika do styku s mořskou vodou a došlo ke zkratu. Dílo zkázy pak dokonaly několikametorvé vlny, které stupeň zřejmě rozlámaly, protože se o několik hodin později našla pouze jedna přistávací noha.

SpaceX by tedy mohla z pořízeného videa vyčíst mnoho důležitých informací – jak rychle stupeň klesal, hořely motory správně? Co se stalo po dosednutí do vody? Na všechny tyto otázky by mohl odpovědět videozáznam. Jenže jeho kvalita je mimořádně špatná. Ne, špatná ne, to je slabé slovo. Je přímo děsivá.

SpaceX s vydáním tohoto videa dlouho otálela. Dala totiž svým zaměstnancům za úkol, aby z této nepřehledné mazaniny zachránili co se dá. Jenže práce to byla dlouhá, náročná a nepříliš úspěšná. Po několika dnech od startu proto SpaceX představila částečně obnovené video, ale pořád to není nic, z čeho bychom skákali dva metry nahoru.

Firma se proto rozhodla obrátit ne internetovou veřejnost, která už mnohokrát ukázala, že si díky velkému počtu schopných lidí umí poradit i s problémy, na které by jinak byly potřeba zástupy odborníků. Pokud tedy máte rádi kosmonautiku a chcete pomoci SpaceX,čtěte dál. Firma vyzývá všechny zájemce, kteří mají nějaké zkušenosti se zpětným dekódováním poškozeného obrazového materiálu, aby zkusili zachránit co se dá.

Snímky z kamery jsou opravdu nekvalitní
Snímky z kamery jsou opravdu nekvalitní
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Originální, nezpracované video v surové formě si můžete stáhnout zde. Opravený materiál je k dispozici zde. Pokud byste potřebovali komunikovat s dalšími lidmi, kteříse pokusí o záchranu, můžete využít toto oficiální vlákno v angličtině.

Pro záchranu dat se vám možná budou hodit tyto informace o videu, které SpaceX uvolnila. Kódovací standard je MPEG 4, snímkovací frekvence 15 obrázků/vteřinu a datový tok je konstantní v rozlišení NTSC. Pokud tedy máte nějakou zkušenost s touto problematikou a chtěli byste přiložit ruku k dílu, zkuste to. Pokud pro Vás tento obor není, zkuste se poptat ve svém okolí, zda by někdo z Vašich známých něco podobného nezvládl. Můžete pomoci dobré věci a možná i díky Vaší pomoci SpaceX vylepší metodiku přistávání prvních stupňů a jejich znovupoužitelnost.

Zdroje informací:
http://www.spacex.com/
http://www.reddit.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/falcon9/009/140430firststage/descent1_400271.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7254/13908412902_53706ef6ce_z_d.jpg
https://pbs.twimg.com/media/BmaCSYYCIAEVLqp.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rexino
rexino
11 let před

Takto nejako si predstavujem že natáča kalkulačka :D. Nevyznám sa vôbec do tejto problematiky ale neviem či tam je niečo k oprave lebo väčšinu času tam nič nie je vidieť… samozrejme necham sa prekvapiť.

Honza
Honza
11 let před

Kde nic není, ani smrt nebere…
Nevím, jestli je to od SpaceX poslední zoufalý pokus, nebo nějaká forma marketingu, ale tohle video by nezachránil ani kouzelník. A to ani kdyby to původně byla mexická telenovela s nulovou informační hodnotou a ne technický záznam přistání.

Popravdě, není mi moc jasné ani co by šlo vyčíst z neporušeného záznamu. 15 obrázků za vteřinu není nic moc, hořící motor na temném pozadí rouzbouřeného moře a šplouch… Žádná velká šance určit výšku nebo rychlost.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.