sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

I Vy můžete pomoci SpaceX

Možná nevěřícně kroutíte hlavou nad nadpisem, ale skutečně nelže. První soukromá firma, která dokázala postavit konkurence schopnou raketu a následně s ní zásobovat mezinárodní vesmírnou stanici se obrací s prosbou na všechny fanoušky kosmonautiky po celém světě. Možná právě Vy jí pomůžete obnovit snímky z velmi poškozeného videa, které natočila kamera umístěná na prvním stupni nosiče Falcon 9 během přistávacího manévru ve vlnách.

Pojďme si na začátek znovu připomenout celou situaci. Je 18. dubna, hodiny ve střední Evropě ukazují 21:25 a fanoušci kosmonautiky po celém světě jsoupřilepení k monitorům svých počítačů a sledují start rakety Falcon 9 v1.1, která se zvedá z rampy na mysu Canaveral a na oběžnou dráhu nese zásobovací loď Dragon s nákladem určeným pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Po třech minutách se odděluje vyhořelý první stupeň a zapaluje se stupeň druhý.

Falcon startuje
Falcon startuje
Zdroj: https://farm8.staticflickr.com

Veškerá pozornost kamer se soustřeďuje na horní stupeň, který vynáší Dragona na oběžnou dráhu. Všichni ale moc dobře vědí, že první stupeň má ještě jeden velký úkol. Před dopadem na mořskou hladinu má zažehnout svůj motor a zpomalit sestup. Ideálně do té míry, aby měkce dosedl do vln. Počasí ale soukromé firmě nehraje do karet. V přistávací oblasti jsou vysoké vlny, které všechno komplikují.

Na padajícím prvním stupni je namontována malá kamera, jejíž objektiv míří dolů. Data z ní se odesílají do hlídkujících letadel a okolo plujících lodí, na kterých se mají signály zachytávat. jenže počasí dělá čáru přes rozpočet. Letadla i lodě sice signál z kamery přijímají, ale je mimořádně nekvalitní. Řídící středisko dostává od prvního stupně telemetrická data ještě osm sekund po dosažení nulové rychlosti, tedy po přistání. Pak se zřejmě dostala elektronika do styku s mořskou vodou a došlo ke zkratu. Dílo zkázy pak dokonaly několikametorvé vlny, které stupeň zřejmě rozlámaly, protože se o několik hodin později našla pouze jedna přistávací noha.

SpaceX by tedy mohla z pořízeného videa vyčíst mnoho důležitých informací – jak rychle stupeň klesal, hořely motory správně? Co se stalo po dosednutí do vody? Na všechny tyto otázky by mohl odpovědět videozáznam. Jenže jeho kvalita je mimořádně špatná. Ne, špatná ne, to je slabé slovo. Je přímo děsivá.

SpaceX s vydáním tohoto videa dlouho otálela. Dala totiž svým zaměstnancům za úkol, aby z této nepřehledné mazaniny zachránili co se dá. Jenže práce to byla dlouhá, náročná a nepříliš úspěšná. Po několika dnech od startu proto SpaceX představila částečně obnovené video, ale pořád to není nic, z čeho bychom skákali dva metry nahoru.

Firma se proto rozhodla obrátit ne internetovou veřejnost, která už mnohokrát ukázala, že si díky velkému počtu schopných lidí umí poradit i s problémy, na které by jinak byly potřeba zástupy odborníků. Pokud tedy máte rádi kosmonautiku a chcete pomoci SpaceX,čtěte dál. Firma vyzývá všechny zájemce, kteří mají nějaké zkušenosti se zpětným dekódováním poškozeného obrazového materiálu, aby zkusili zachránit co se dá.

Snímky z kamery jsou opravdu nekvalitní
Snímky z kamery jsou opravdu nekvalitní
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Originální, nezpracované video v surové formě si můžete stáhnout zde. Opravený materiál je k dispozici zde. Pokud byste potřebovali komunikovat s dalšími lidmi, kteříse pokusí o záchranu, můžete využít toto oficiální vlákno v angličtině.

Pro záchranu dat se vám možná budou hodit tyto informace o videu, které SpaceX uvolnila. Kódovací standard je MPEG 4, snímkovací frekvence 15 obrázků/vteřinu a datový tok je konstantní v rozlišení NTSC. Pokud tedy máte nějakou zkušenost s touto problematikou a chtěli byste přiložit ruku k dílu, zkuste to. Pokud pro Vás tento obor není, zkuste se poptat ve svém okolí, zda by někdo z Vašich známých něco podobného nezvládl. Můžete pomoci dobré věci a možná i díky Vaší pomoci SpaceX vylepší metodiku přistávání prvních stupňů a jejich znovupoužitelnost.

Zdroje informací:
http://www.spacex.com/
http://www.reddit.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/falcon9/009/140430firststage/descent1_400271.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7254/13908412902_53706ef6ce_z_d.jpg
https://pbs.twimg.com/media/BmaCSYYCIAEVLqp.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rexino
rexino
10 let před

Takto nejako si predstavujem že natáča kalkulačka :D. Nevyznám sa vôbec do tejto problematiky ale neviem či tam je niečo k oprave lebo väčšinu času tam nič nie je vidieť… samozrejme necham sa prekvapiť.

Honza
Honza
10 let před

Kde nic není, ani smrt nebere…
Nevím, jestli je to od SpaceX poslední zoufalý pokus, nebo nějaká forma marketingu, ale tohle video by nezachránil ani kouzelník. A to ani kdyby to původně byla mexická telenovela s nulovou informační hodnotou a ne technický záznam přistání.

Popravdě, není mi moc jasné ani co by šlo vyčíst z neporušeného záznamu. 15 obrázků za vteřinu není nic moc, hořící motor na temném pozadí rouzbouřeného moře a šplouch… Žádná velká šance určit výšku nebo rychlost.

https://kosmonautix.cz/2014/05/03/i-vy-muzete-pomoci-spacex/