Konec týdne je již tradičně spjat s pravidelným souhrnem nejpodstatnějších informací, které v rámci kosmonautiky se za posledních sedm dní udály, tedy s kosmotýdeníkem. Jinak tomu nebude ani dnes. Dnes se podíváme na tři hlavní zprávy. První dvě se týkají odkladů, byl odložen jak první let lodi Orino v rámci mise EFT-1, tak i let Dragonu k misi SpX-3. V třetí zprávě se pak podíváme na přistání lodi Sojuz TMA-10M a na připravovaný start lodi Sojuz TMA-12M. Kosmotýdeník uzavřeme souhrnem menších zpráv, které tento týden přinesl. Přeji příjemnou neděli a inspirativní čtení.
Sojuz přistál, expedice 39 započala svoji misi
Jak jsme již shrnovali v minulém kosmotýdeníku, kde se chystalo přistání Sojuzu TMA-10M, v úterý skutečně loď úspěšně přistála v 4:24 SEČ poblíž kazašského města Džezkazgan. Na její palubě seděli Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij a Michael Hopkins. Posádka strávila ve stavu beztíže 166 dní. Tím oficiálně skončila 38. dlouhodobá expedice. Na loučení posádek a uzavření poklopu mezi lodí a stanicí, se můžete podívat zde. Stejně tak na video, které mapuje odpojení lodi a pak i dění po přistání. Nové expedici velí Koiči Wakata – první japonský astronaut, kterému se dostalo této cti. Velení nad stanicí převzal od Olega Kotova.
Na březnový start lodě Sojuz TMA-12M, jejíž posádka doplní expedici 39, se připravuje Rus Alexandr Skvorcov, Rus Oleg Artěmjev a Američan Steven Swanson.
Let EFT-1 odložen
EFT-1 je první testovací let nové americké kosmické lodi Orion, který měl proběhnout v září letošního roku. Pro start neměla ještě posloužit nová raketa SLS, ale raketa Delta IV Heavy. Nyní bylo rozhodnuto o přesunutí startu až na prosinec a to z důvodu velkého množství startu koloem září a umožňění, aby jednotlivé starty měly kolem sebe ještě dost prostoru na případné odklady.
Čas, který dostali inženýři pracující na prvním testovacím letu lodi Orion, chtějí využít pro další testování a zároveň přípravu k dokončení lodi, která poletí poprvé na raketě SLS v roce 2017. Samotné přípravy na start mise EFT-1 nejsou ve skluzu. Na floridský kosmodrom už dorazily dva stupně rakety Delta IV Heavy, přesněji jeden postranní booster a první stupeň hlavního stupně rakety. Během dubna by pak měl dorazit druhý booster a druhý stupeň rakety.
Loď Orion během této mise nepoveze servisní modul, který bude nahrazen hmotnostní a rozměrovou maketou, která před pár dny dokončila testy odolnosti a akustické testy. Blok, který bude držet loď Orion u posledního stupně rakety, který zase poslouží jako náhrada za chybějící systémy servisního modulu, úspěšně prošel dynamickým namháním i vibračními testy a to dokonce ve výborném stavu a ještě s předstihem. Zdá se tedy, že nic nebrání startu.
Samotná loď Orion v těchto chvílích prochází ostrými testy vnitřních systémů, které probíhají tak, že každý systém, nebo jen konektor a kabel lodi je postupně zkoušen a testován, aby při celkovém zapnutí všech systémů nezpůsobila nějaká drobná závada velký problém. Zatím loď úspěšně prošla většinou z testů všech padesáti devíti přítomných systémů a pomalu se chystá na test celkový, kdy se bude prověřovat, jak společně jednotlivé systémy fungují, jaký mají výkon a zda se navzájem neruší.
Start Dragona také odložen
Aby těch odkladů nebylo tento týden málo, z 16. března, kdy měl startovat Falcon 9 v1.1 s lodí Dragon na misi SpX-3, se jeho start odsunul až na 30. března. Firma Space X to odůvodňuje dodatečnými nutnými prověrkami, které mají zajistit, co nejbezpečnější průběh mise a předejít případným problémům. Společnost si v rámci této mise nemůže dovolit selhání a půjde také zároveň o první start vylepšeného Falconu s cílem doletět k ISS. Zároveň je to již třetí zásobovací mise této lodi. SpaceX dodává, že jak raketa, tak i loď jsou v dobrém technickém stavu a dodatečné testy mají jen prohloubit tento stav. Zajímavostí je, že v rámci tohoto startu bude mít raketa Falcon 9v1.1 poprvé připevněny přistávací nohy, které jsou však jen testovací, nosič se je pokusí rozevřít těsně před dopadem do oceánu.
Kosmické mini-zprávy
V rámci uplynulého týdne se objevilo několik zajímavých grafik a videí, které stojí za zhlédnutí. Předně je tu hezké video, které porovnává velikosti a hmotnosti jednotlivých planet naší Sluneční soustavy. Za prohlídku rozhodně stojí i tato infografika, která shrnuje prvenství v rámci vývoje satelitů a nechybí ani Československý zářez. Třetí odkaz vede ne stránku, kde můžete sledovat aktuální komunikaci vědců se vzdálenými satelity, tedy DSN v aktuálním čas.
Vozítko Curiosity chystá delší zastávku po jízdě, která ho posunula o další kus k úpatí kráteru Gale, kde ho čeká velice důležitý geologický průzkum. Aktuálně se však chystá zastavit v oblasti nazvané Kimberley, kde na nějaký čas zůstane zkoumat místní složení hornin. Aktuální výhled na tuto oblast je zde.
Sonda Cassini dál úspěšně pracuje na Saturnově orbitě a nejaktuálněji nám zaslala tento zajímavý snímek. Zároveň vyšlo video, které shrnuje, co sondu čeká v následujících čtyřech letech.
Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/12797992795_030d2177b7_o.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/201403110005hq.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/201403110001hq_2.jpg
http://up-ship.com/blog/wp-content/uploads/2013/01/eft-1-a.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/orion_clean_room.jpg
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1908247_627140434022026_1720761211_n.png
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1660505_10154019516400131_2137978454_n.jpg
Děkuji za pěkný a hlavně pravidelný přehled 🙂
A jen upozorním na překlep v datu původně plánovaného startu Falconu. Ne 6.3, ale 16.3. 😉
Děkuji za přízeň a upozornění na překlep. 🙂
Díky za tento přehled a vůbec práci.
Děkuji. Myslím, že nejen mě, ale i další z těch, co píšou na blog, nejvíce těší, když jsou naše články čteny. 🙂
K EFT-1:
Naopak – domnívám se, že přípravy k letu jsou ve skluzu, ačkoli to nebylo oficiálně přiznáno. Konkrétně tato zpráva z 5.12.2013 uvádí, že v březnu 2014 bude na CM instalovaný tepelný štít.
http://www.nasa.gov/content/heat-shield-for-nasas-orion-spacecraft-arrives-at-kennedy-space-center/
Teď se dovídáme, že až do dubna budou probíhat testy systémů CM, předcházející instalaci tepelného štítu, viz
http://www.nasa.gov/content/orion-makes-testing-integration-strides-ahead-of-first-launch-to-space-0/
Pokud půjdeme do starších zdrojů, tak např. podle plánu ze října 2013 měl být tepelný štít instalován na CM už v prosinci, a v lednu měl být připojen servisní modul.
http://www.palisade.com/downloads/UserConf/VEGAS13/2013PalisadeRiskConfVegas_SarahWingateAndMichaelWatson.pdf
Kolem září nemá být velké množství startů – konkrétně na září je aktuálně plánován pouze start Atlasu V.
Domnívám se, že vzhledem ke zvýšenému riziku nezvládnutí zářijového termínu a následně hrozícímu dominovému skluzu dalších startů raket Delta bylo preventivně rozhodnuto o prohození termínů s prosincovým startem s družicí AFSPC-4. Sice je to jen moje spekulace, ovšem neshledávám rozpor s oficiálním zdůvodněním odkladu EFT-1 „na podporu umožňující více příležitostí pro starty v letošním roce“.
Děkuji za váš pohled na věc. Může to být i tak, držím se však zatím oficiálních prohlášení. Uvedl jste však dostatečné zdroje k podložení vašeho názoru a nechť to zde zůstane jako další možný pohled na věc. Díky za přečtení.