sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Spolehlivý tahoun se vrací

Jen těžko bychom v historii kosmonautiky hledali spolehlivější nosič, než je americká Delta  II. Ze 151 startů selhala pouze dvakrát. Přesto se nad ní v minulých letech málem zavřela voda. Jejich hlavní artikl, družice systému GPS přešly na Delty IV a Atlasy V, takže stará dobrá „dvojka“ ztratila své hlavní odbytiště. Pokud si k tomu přidáme její postupující věk, dojdeme k tomu, že si důchod zaslouží. Na letošní rok se chystá její zmrtvýchvstání, ale i tentokrát hrozí, že se bude jednat pouze o labutí píseň. Kolikrát tedy ještě uvidíme tento elegantní nosič startovat? O tom bude pojednávat náš dnešní článek, který vychází přesně čtvrt století po prvním startu Delty II.

Už na konci roku 2010 se začaly objevovat nejisté hlasy hovořící o tom, že až odejde Delta II do penze, nebude mít Amerika odpovídající náhradu. Deltám tehdy zbývaly poslední tři starty, ale nástupce nepřicházel. Rakety Atlas V a Delta IV jsou pro potřeby některých misí až zbytečně silné a navíc jsou oproti „dvojce“ i dražší. Dobrým kompromisem mohly být nosiče soukromých firem – třeba Falcon 9 nebo Antares (původně projektovaný jako Taurus II). Raketám ale v té době chyběla certifikace (cca. za 25 mil USD) a hlavně zkušenosti. Nikdo nemohl vědět, jak budou spolehlivé. Přecijen nahradit Delty II jde v tomto oboru jen velmi těžko.

Raketa Delta II na startovní rampě
Raketa Delta II na startovní rampě
Zdroj: http://i.imgur.com/

Firma Boeing proto oznámila, že by mohla z „náhradních dílů“ sestrojit ještě pět raket Delta II. Tento nosič dopravil v minulých letech do vesmíru třeba vozítka Spirit a Opportunity, sondy Mars Odyssey, GRAIL, MESSENGER, Spitzer, Swift, Wise, nebo lander Phoenix. Výčet by byl skutečně velmi dlouhý. NASA v minulých letech avizovala, že má několik misí, které by slušely právě Deltě II. Šlo především o sondu OCO-2, která měla původně letět na raketě Taurus-II, ale NASA ji nakonec opustila. Kromě ní by se Delta hodila i pro vynesení družic SMAP, JPSS-1, nebo ICESat.

V létě roku 2012 se NASA rozhoupala a ačkoliv už v té době byla Delta II již téměř rok v důchodu, nasmlouvala si na další roky celkem tři její starty. V roce 2014 má startovat 2x – poprvé se satelitem OCO-2 na měření globálních koncentrací oxidu uhličitého a podruhé s družicí SMAP, která bude mapovat salinitu ve světových oceánech. V roce 2016 má vynést družici JPSS-1, která bude z polární dráhy snímkovat Zemi. Všechny tři starty proběhnou na kalifornském kosmodromu Vandenberg a celkem budou stát 412 milionů dolarů.

Mávnutím kouzelného proutku se dostáváme do současnosti. Proces kvalifikace soukromých raket úspěšně pokračuje – Falcon 9 v 1.1 má za sebou tři bezproblémové starty a tak se může začít ucházet o lukrativnější náklady, třeba pro ministerstvo obrany. Čím spolehlivější bude, tím větší bude ochota státní agentury posadit na její špičku i cenné vědecké náklady. Ale zpátky k tématu našeho článku, tedy raketě Delta II.

Na základně Vandenberg se již brzy začnou opět skládat rakety Delta II. Tato fotka pochází z příprav na start mise Mars Global Surveyor.
Na základně Vandenberg se již brzy začnou opět skládat rakety Delta II. Tato fotka pochází z příprav na start mise Mars Global Surveyor.
Zdroj: http://mars.jpl.nasa.gov/

Raketa, od jejíhož prvního startu uplynulo právě dnes 25 let (poprvé startovala 14. února 1989) se v těchto týdnech připravuje na svou obnovenou premiéru. Díly, které zbyly z původních raket začínají proudit směrem do Kalifornie. Před pár dny dorazila trojice urychlovacích bloků na tuhá paliva, druhý stupeň by měl dorazit tento týden, protože jej zdržela sněhová vánice  v Severní Alabamě. Na prvním stupni se dokončují poslední přípravné práce a měl by dorazit v polovině března.

25. března by se měl na odpalovacím komplexu číslo 2 vztyčit první stupeň Delty II. Třetího dubna už by k němu měly být připojené i urychlovací bloky a druhý stupeň. 24. dubna započne série zkoušek,která vyvrcholí zkušebním odpočtem 21. května. Družice OCO-2 dorazí na kosmodrom 28. dubna a k raketě má být připojena 13. června. Zlatý hřeb má přijít 1. července v 11:56 SELČ, kdy by se měla raketa vydat k obloze. Samotné sondě se budeme věnovat v některém z příštích článků, nicméně nosič Delta-II zřejmě zažije krátkodobé oživení. Až odlétají nasmlouvané rakety, odebere se zřejmě již definitivně na odpočinek. Pokud půjde všechno dobře, bude už za sebe mít náhradu v podobě nosičů soukromých firem, které do té doby nasbírají (doufejme) dostatečné renomé.

Zdroje informací:
http://www.kosmonaut.cz/
http://www.kosmonaut.cz/
http://www.kosmonaut.cz/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://slac50.slac.stanford.edu/webimages/gallery/2008.jpg
http://i.imgur.com/QldTEU0.jpg
http://mars.jpl.nasa.gov/mgs/movpics/atlo_pics/cape/pl96-114.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.