sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rusové připravují svůj náklaďák

O zásobování Mezinárodní vesmírné stanice se starají prakticky všechny kosmické agentury, které jsou do projektu zapojené. Evropa má svou ATV, Japonci disponují HTV, Američanům vozí náklady Dragon a Cygnus. Nejčastěji ale se zásobami na stanici létají Rusové se svými osvědčenými loděmi Progress. Ty startují většinou čtyřikrát do roka a pokaždé s sebou přivezou asi dvě a půl půl tuny zásob. V těchto dnech se na kosmodromu Bajkonur připravuje start další nepilotované kosmické lodi, která má dovést čerstvé zásoby na momentálně jedinou obydlenou vesmírnou stanici.

Bajkonur ještě halí tma, ale lokomotiva táhnoucí raketu Sojuz se vydává na cestu.
Bajkonur ještě halí tma, ale lokomotiva táhnoucí raketu Sojuz se vydává na cestu.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Progress M-22M je 54. zástupcem, který vyrazí vstříc ISS. Technici jej naplnili nákladem, připojili aerodynamický kryt a následně celou sestavu napojili na nosnou raketu Sojuz. V pondělí ráno, ještě než kazašskou step zalily první sluneční paprsky, se otevřely těžké dveře hangáru, kde se v minulých dnech připravovala a skládala raketa Sojuz. Lokomotiva roztočila své motory a po mnohokrát osvědčených kolejích se vydala na několik hodin dlouhou cestu směrem ke startovní rampě.

Raketa položená na upraveném vagonu dorazila na místo startu na přelomu rána a dopoledne. Do vzpřímené polohy se padesát metrů vysoký nosič dostal díky soustavě hydraulických zvedáků. Následně se daly do pohybu i dvě postranní obslužné věže, které nakonec skryly celou raketu. V dalších hodinách se po jejich přístupových chodníčcích budou pohybovat technici, kteří budou připravovat raketu na start. Obslužné věže zajistí, že se snadno dostanou ke všem potřebným místům.

Raketa Sojuz schovaná mezi dvojicí obslužných věží.
Raketa Sojuz schovaná mezi dvojicí obslužných věží.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Se startem se prozatím počítá na dnešek, v 17:23 našeho času. Rusové příliš často starty neodkládají, takže se dá s tímto termínem počítat poměrně přesně. Zájemci budou moci celou událost sledovat naživo v internetovém vyslání NASA TV. Dvě minuty po startu se odhodí čtveřice pomocných urychlovacích bloků, které spalují letecký petrolej a kapalný kyslík. Devět minut po startu dohoří i horní stupeň rakety a loď Progress se usadí na dočasné oběžné dráze.

Tady rozvine své solární panely, začne nabíjet palubní baterie a aktivuje navigační přístroje a komunikační antény. Dalším krokem bude série zážehů, které přiblíží Progress k ISS. Nebude to trvat dlouho, od startu uplyne pouhých šest hodin a kosmická loď by se měla ve 23:25 našeho času připojit k modulu Pirs.

Palubní kamera na Progressu M-20M během pondělního odletu
Palubní kamera na Progressu M-20M během pondělního odletu
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Ještě předevčírem tento dokovací port okupovala jiná loď, Progress M-20M, který na stanici dovezl zásoby vloni v červnu. Posádka jej naplnila odpadky a nepotřebnými věcmi. V pondělí 3.2. v 17:21 našeho času se Progress oddělil od modulu Pirs a uvolnil tak místo svému kolegovi, který zatím čeká na Zemi. Starý Progress by měl v zemské atmosféře shořet 11. února.

Nový Progress má na své palubě téměř 2 800 kilogramů nákladu. Velká část připadá na kapaliny – celých 800 kilogramů připadá na palivo, které se přečerpá do vnitřní nádrží a poslouží při změnách oběžné dráhy. Najdeme tu i 50 kg kyslíku a 420 kg vody. 1 300 kilogramů váží náhradní díly, vědecké experimenty a zásoby pro šestičlennou posádku.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/station/exp38/140203prog54p/energia9_600399.jpg
http://spaceflightnow.com/station/exp38/140203prog54p/energia2_600399.jpg
http://spaceflightnow.com/station/exp38/140203prog54p/energia13_600399.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/2014-02-03_10h24m42s_0.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.