Cygnus má „štěstí“ na neobvyklé odklady

Kosmická loď Cygnus měla ke své první ostré cestě na ISS vyrazit už před Vánoci. Teď se nám blíží polovina ledna a jak Cygnus, tak i nosná raketa Antares jsou stále na pevné zemi. Mohou za to hned tři neobvyklé situace, které postupně znemožnily start a vynutily si odklad na pozdější termín. Většinou se starty raket odkládají kvůli technickým problémům na nosiči, nebo kosmické lodi. Ale u Cygnusu to bylo jinak. Americká loď pokaždé doplácela na vnější problémy. Náš dnešní článek se věnuje shrnutí všech neobvyklých příčin, které způsobily, že posádka na ISS si na nové zásoby bude muset chvíli počkat.

První start vylepšené rakety Antares s novým horním stupněm Castor 30B měl přijít 18. prosince. Jenže, jak už víte z našich článků (zdezde), stanice se v té době potýkala s problémy na chladícím okruhu. Bezpečnostní normy jsou v tomto směru jednoznačné – nedovolují přílet kosmické lodi, pokud nefunguje některý z významných staničních systémů. A právě chlazení mezi významné systémy patří. Sice se chvíli zdálo, že by mohl start dostat výjimku, raketa Antares se dokonce vydala na startovní rampu, ale nakonec tato možnost padla a nosič se vracel zpátky do montážní haly.

Raketa Antares se vydává na startovní rampu - prosinec 2013

Raketa Antares se vydává na startovní rampu – prosinec 2013
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net

Start se přesunul na začátek ledna. Astronauti během dvou výstupů do volného kosmu opravili chladící systém a tak už na stanici nebylo nic, co by bránilo příletu zásobovací lodi. Jenže Cygnusu nebylo přáno. Na Severní Ameriku udeřila v plné síle arktická vlna, která nejenže přinesla velké množství sněhu, ale i nízké teploty a velmi silný vítr. Zkrátka a dobře počasí, které je pro start rakety krajně nevhodné. Cygnus tedy opět doplatil na chlad – ačkoliv tentokrát v trochu jiné formě. Po konzultaci s meteorology se podařilo přesunout start na 8. ledna, kdy mělo být počasí příznivější.

První erupce třídy X v roce 2014 způsobila další odklad startu

První erupce třídy X v roce 2014 způsobila další odklad startu
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdálo se, že tentokrát to vyjde – nosná raketa i kosmická loď byly jako vždy ve výborném stavu, počasí přálo a ani ISS nehlásila žádné problémy. Šestého ledna tedy Antares znovu zamířil na startovní rampu. Mohlo by tedy něco startu zabránit? Ukázalo se, že mohlo. Start naplánovaný na 19:33 středoevropského času byl v průběhu dne odvolán. Příčina není pozemského rázu a dokonce nemá původ ani na ISS. Za viníkem musíme cestovat mnohem dál – asi nějakých 147 milionů kilometrů od Země.

Už před několika dny zaznamenali astronomové na naší nejbližší hvězdě, Slunci, velkou skupinu skvrn, která byla vidět i pouhým okem. Dalo se očekávat, že se jedná o předzvěst sluneční erupce. A ta skutečně přišla – sedmého ledna zaznamenaly přístroje sledující aktivitu Slunce erupci třídy X, konkrétně X1,2. Výron koronární hmoty cestující rychlostí 2400 km/s má Zemi zasáhnout dnes, 9. ledna v 1:38 SEČ. V době, kdy čtete tyto řádky je tedy už pravděpodobně po všem.

Zástupci společnosti OSC usoudili, že je příliš riskantní poslat loď na oběžnou dráhu, pokud se k Zemi řítí oblak koronární hmoty. Země je sice chráněná van Allenovými pásy, které se starají o zachytávání nabitých částic, ovšem tato exploze vyvrhla velké množství materiálu a dá se proto očekávat, že nabitých částic bude víc než obvykle. Pro obyvatele na Zemi to neznamená vůbec nic, takových erupcí už jsme zažili bezpočet, takže jediným důsledkem mohou být krásné polární záře.

Raketa Antares s lodí Cygnus

Raketa Antares s lodí Cygnus
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Ale na oběžné dráze je tomu jinak. Citlivá elektronika může být poškozená zásahem nabité částice. Především je tu fakt, že Antares je pořád ještě neotestovaná raketa – vždyť v kosmu byla zatím pouze dvakrát. Je proto potřeba zajistit jí co možná nejlepší podmínky a ne ji v ostrém provozu záměrně vystavovat možným problémům. Zvýšená radiace by totiž mohla ovlivnit palubní avioniku. Je možné, že by Antares současnou situaci zvládl bez problémů, ale společnost OSC nechce evidentně nic riskovat.

Otázkou tedy zůstává, jaké je nové datum startu. Prozatím se hovoří o 9. lednu v 19:07 SEČ. Zda je tenhle čas už definitivní zatím nikdo neví. Je ale pravda, že si Cygnus už užil dost odkladů a zasloužil by si start. Pokud by tenhle termín skutečně vyšel, dorazila by zásobovací loď ke stanici 12. ledna. Staniční robotická paže by pak mohla Cygnus zachytit ve 14:02 našeho času.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/structure/launch/orbital.html
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=52&t=1085
http://spaceflightnow.com/antares/orb1/140107preview/
http://spaceflightnow.com/antares/orb1/status.html

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/news/images/ni1401/07antares_400291.jpg
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/…/1599472_10152117051341772_1923192987_o.jpg
http://spaceflightnow.com/antares/orb1/140105rollout/10_600400.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Cygnus má „štěstí“ na neobvyklé odklady”

  1. t napsal:

    snad jen ty „nejoptimalnejsi“, ale jinak dobry

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.