sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Skafandr pro mise k asteroidu

orion_nahled zdroj:nasa.gov

Když prezident Obama zrušil program Constellation zaměřený na znovudobytí a trvalejší průzkum Měsíce navržený jeho předchůdcem, byla NASA zpočátku trochu zmatená. Aby také ne, když vám prakticky přes noc někdo rozmetá několik let práce. Naštěstí byl stanoven nový cíl. Je jím přistání na asteroidu. K jeho splnění lze velkou část techniky z Constellation použít. Kosmická loď Orion (po určitou dobu označovaná jako MPCV) zůstane stejná, pouze ji namísto Aresu-I vynese do kosmu přímo Ares-V přeměnivší se nyní v SLS. Co se však musí podstatně změnit jsou skafandry. Na místo pohybu v šestinové gravitaci Měsíce (vztaženo k zemskému povrchu), potřebujete při misi k asteroidu skafandry pro pohyb v beztíži.

 

Proč nemůžeme použít současné skafandry?

Aktuálně se používají jiné skafandry pro operační nasazení uvnitř kosmické lodě při startu a přistávání a jiné pro kosmické vycházky. Je to dáno zejména tím, že kosmické vycházky se realizují z Mezinárodní kosmické stanice, kde je dostatek místa pro uložení skafandrů EMU (Extravehicular Mobility Unit) a jejich převlékání. Navíc většinu času astronauti tráví pouze v „běžném“ oblečení. Podobná situace byla i v raketoplánech.

Mise lodí Orion si takový luxus nemohou dovolit.  Skafandry EMU by zabraly příliš mnoho cenného místa, které se dá využít efektivněji. Je třeba přistoupit problému podobně jako při misích Apollo nebo jejich předchůdci Gemini. Zde se řešil nedostatek místa jedním univerzálním skafandrem, který sloužil uvnitř lodi pro rizikové části letu a zároveň pro kosmické vycházky.

Modifiekovaný skafandr ACES při testech v NBL
Modifikovaný skafandr ACES při testech v NBL
zdroj:wikipedia.org

Mise Orion tedy dostanou nový typ skafandru. Bylo by nerozumné začínat úplně od nuly, proto se inženýři NASA pustili do vylepšení jednoho hodně známého a dalo by se říci legendárního typu skafandru. Tím typem je Advance Crew Escape System Pressure Suit (ACES), známý oranžový skafandr, jenž nosili astronauti v raketoplánu při startu a návratu. Používán je od roku 1994 a konstrukčně vychází z prvního univerzálního skafandru určeného pro ochranu uvnitř pilotovaného stroje i pro kosmické vycházky, který jako první otestoval mimo kosmickou loď Ed White roku 1965 v rámci programu Gemini.

 

Testování nového typu

Aby se kosmické vycházky na povrch asteroidu staly realitou, je třeba nejprve důkladně otestovat vyvíjený prototyp na Zemi v co nejpodobnějších podmínkách . V laboratoři neutrálního vztlaku – Neutral Buoyancy Laboratory (NBL) poblíž střediska Johnson Space Center (JSC) v Houstonu mají bazén, jenž takové podmínky nabízí. Technici zde testují upravenou verzi skafandru ACES. Astronauti si zde vyzkouší výstup z kosmické lodi, přesun k asteroidu a následný odběr vzorků z jeho povrchu.

Testovat se tedy budou nejen skafandry, ale celý sled kroků, který je k úspěšnému splnění úkolu potřebné provést. Od možností uchycení skafandrů a náčiní, přesunu astronautů mobilními plošinami, kde NASA využije zkušenosti z Mezinárodní kosmické stanice, po vývoj nástrojů pro získávání a ukládání vzorků odkazující se na náčiní použité při misích Apollo. NASA si od testů v NBL slibuje odladění potřebné techniky a postupů. Z toho vyplývající efektivnější, bezpečnější a spolehlivější provedení celého odběru.

Co je tedy u skafandrů pro Orion jinak? „Zvnějšku nezkušené oko prakticky nepozná vůbec žádný rozdíl. Hlavní změny proběhly uvnitř. Předně se musí všechny přívody na skafandru upravit tak, aby je bylo možné připojit na rozvody Orionu“, uvedl Dustin Gohmert , manažer Systémů pro přežití posádky (Crew Survival Systems) v JSC.

Zachycení asteroidu sondou zdroj:nasa.gov
Zachycení asteroidu sondou
zdroj:nasa.gov

Dále se musí  zlepšit mobilita pohyblivých částí při pohybu ve vakuu. U původního ACESu jste potřebovali dojít ke startovací rampě, přečkat start a přistání a v případě havarijní situace přežít bezpečně pokles tlaku a to i na nulu. Při kosmické vycházce a zejména odběru vzorků potřebujete navíc dobře ohýbat ruce v loktech a hlavně jemně pohybovat prsty v rukavicích.

Trvání kosmických vycházek se oproti skafandrům EMU používaným na dnešní ISS patrně zkrátí. Výhodou nových kosmických obleků bude použití vně i uvnitř lodi, které ušetří cenný prostor. „My nahlédneme zpět do našeho dědictví , abychom mohli použít jeden skafandr pro různé úkoly , “ řekl dále Gohmert.

Připomeňme jen, že původní oddělené mise – oblet lidské posádky okolo Měsíce a let k asteroidu se NASA patrně podaří spojit do jedné akce nazývající se ARM – Asteroid Redirect Mission. Aby se uskutečnila, musí NASA použít robotickou sondu, která asteroid zachytí a dotáhne na oběžnou dráhu Měsíce. Teprve tam se k němu astronauti vypraví. Zatím je mise plánována na rok 2021.

Na následujícím videu je celý průběh simulace v bazénu porovnáván s animací budoucí mise:

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/arv-bag-eva_0.png?itok=1_zlnS_A
http://www.nasa.gov/images/content/741779main_asteroid_retrieval-full.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Modified_ACES_in_NBL.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.