sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ariane 6 postoupila do další fáze vývoje

Ariane_6_nahled zdroj: esa.int

O nové raketě Ariane 6, která má se svou předchůdkyní společný snad jen název a specializaci na podobné typy užitečného nákladu, jsme vás již na blogu informovali. Samuel Slavkovský ve svém článku Ariane 6 – Nová raketa pre Európu rozebral  koncepci nástupkyně slavné a spolehlivé evropské rakety Ariane 5 jak z hlediska vývoje, konstrukce, tak i z hlediska přínosu pro ESA a její partnery. Dnes se podíváme na to, jak ESA ve vývoji této novinky pokročila. Také si zmapujeme cestu, kterou návrh prošel od jeho úvodního schválení. Spíše než o technickou sondu se bude jednat o sledování kroků byrokratického šimla.

Na úvodní videu se můžete pokochat animací startu nové rakety Ariane 6

Předběžné požadavky pro příští generace evropské rakety Ariane 6 byly odsouhlaseny a projekt je připraven přejít do další fáze.

V listopadu 2012 Rada ESA na úrovni ministrů při zasedání v italské Neapoli schválila zahájení přípravných činností pro příští generaci evropského nosiče Ariane 6.

Cílem Ariane 6 je zaručit autonomní přístup Evropy do vesmíru, který by sloužil především pro evropské institucionální ( převážně vědecké) mise, aniž by bylo nutné žádat o navýšení veřejných zdrojů.

Výkon požadovaný pro nový nosič je až 6,5 tuny odpovídající vynesení na dráhu přechodnou ke geostacionární a vztahuje se jak na institucionální, tak obchodní potřeby. Zachována byla konfigurace  „PPH“ – označující pořadí etap: první a druhý stupeň na tuhé pohonné látky (P) a třetí stupeň používající kryogenní pohon (H).

Ministři rovněž požadovali, aby nová raketa využívala maximálně společné rysy s kryogenním restartovatelným vyšším stupněm rakety Ariane 5 ME.

Restartovatelný horní stupeň Vinci zdroj:esa.int
Restartovatelný horní stupeň Vinci
zdroj:esa.int

Na začátku července, sedm měsíců po ministerském rozhodnutí Rady ESA, byla zvolena koncepce nosiče Ariane 6.

Dne 1. října začalo předběžné přezkoumání podmínek (Preliminary Requirements Review – PRR) startovního systému. Plány řízení a předběžné specifikace spolu s technickými a programovými soubory konceptů byly předloženy k přezkoumání.

Daná přezkoumání byla uzavřena radou dne 6. listopadu. Do přezkoumání se zapojili i evropští experti z Arianespace, italské kosmické agentury ASI, francouzské kosmické agentury CNES, německého aerokosmického centra DLR a ESA. Evropští zákazníci se také zúčastnili a přispěli ke konsolidaci dokumentu požadavků mise (Mission Requirement Document) , kterým se bude řídit vývoj.

Dalším krokem projektu Ariane 6 je dokončení prvního cyklu designérské analýzy, která je plánována na konec února, a která zahrnuje kompromisy pro několik subsystémů. Druhý cyklus analýzy designu začne v měsíci březnu. Výsledky druhého cyklu poskytnou podklady agentuře ESA pro další posouzení: tentokrát bude na řadě Posouzení systémových požadavků (System Requirements Review – SRR), které je plánováno na říjen-listopad 2014.

JWST pod krytem rakety Ariane 5 zdroj:esa.int
JWST pod krytem rakety Ariane 5
zdroj:esa.int

Souběžně s tím začala ESA shromažďovat soupeřící představy kosmického průmyslu o klíčových prvcích rakety. Více než 160 odpovědí bylo přijato, a ESA dokončuje své hodnocení. To umožní postupné zřízení průmyslové infrastruktury, zadávání zakázek pro subdodavatele pro druhý cyklus konstrukční analýzy a přijímání průmyslových návrhů k plnému rozvoji Ariane 6 v rámci přípravy na příští zasedání Rady ministrů ESA.

„Rozhodnutí přijatá Radou ESA na ministerské úrovni v listopadu 2012 jsou prováděny přesně a včas,“ uvedl Antonio Fabrizi ESA ředitel programové rady pro nosné rakety.

I když všechno půjde dobře, tak se nové rakety dočkáme přibližně v roce 2020. Do té doby bude létat Ariane 5 ve variantách Ariane 5 ECA and Ariane 5 ES.  Atraktivním nákladem na její špici bude kromě posledních dvou evropských zásobovacích lodí ATV také jeden opravdu cenný kousek. Na něj se těší už drahnou dobu všichni příznivci astronomie. Není to nikdo jiný než kosmický teleskop Jamese Webba (JWST). Zatím se počítá se startem v roce 2018 ve verzi Ariane 5 ECA. Ve stejném roce by ji však měla nahradit Ariane 5 ME (Mid-life Evolution). Tak se necháme překvapit, která varianta bude mít tu čest…

Na závěr nabízíme video s celou flotilou raket Evrospké kosmické agentury.

Převzato a doplněno z webu agentury ESA.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://spaceinimages.esa.int/…/ariane_63/12932223-2-eng-GB/Ariane_6.jpg
http://spaceinimages.esa.int/…Ariane_5_ME_upper_stage_and_Vinci_engine_characteristics.png
http://www.jwst.nasa.gov/images/ariane4.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.