sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmonautika v odlehčené formě

Dnešní článek bude tak trochu odlišný od těch, které na našem blogu většinou vycházejí. Každý den se Vám, čtenářům, snažíme přinášet aktuální zprávy z kosmonautiky, informujeme o nových objevech, technologických pokrocích, žel i o haváriích. Přesto bychom neměli zapomínat, že za všemi úspěchy a neúspěchy, za všemi raketami, sondami a vědeckými přístroji stojí lidé. Docela obyčejní lidé z masa a kostí, kteří jsou docela normální. Nejsou to chladně kalkulující roboti bez citu. Dnešní článek by tedy měl ukázat kosmonautiku v trochu volnějším a hlavně lidštějším světle.

Mezinárodní vesmírná stanice, největší lidmi vyrobený objekt v kosmu, který je už více než 10 let nonstop obydlený je místem, kde se dělá špičková věda. Od pozorování Země, přes materiálové inženýrství až po biologické experimenty. Časové harmonogramy posádky jsou rozplánované dopředu a mohlo by se zdát, že astronauti nemají čas na nic jiného, než na vědu, jídlo a spánek. Naštěstí tomu tak není a posádky mají v harmonogramu vymezené termíny osobního volna, kdy mohou na chvíli vypnout a užívat si toho, že je, alespoň dočasně, netíží břímě povinností.

Krátce před odletem evropské lodi ATV-4 s přízviskem Albert Einstein vznikla tato fotka, která odkazuje na snímek, na kterém je fyzikální génius zachycen s vypláznutým jazykem.
Krátce před odletem evropské lodi ATV-4 s přízviskem Albert Einstein vznikla tato fotka, která odkazuje na snímek, na kterém je fyzikální génius zachycen s vypláznutým jazykem.
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.ne
Tato fotka vznikla ve stejné době jako ta předchozí. Povšimněte si, že Luca Parmitano má jakoby vlasy -  ty patří Karen Nyberg, která byla zrovna těsně za ním.
Tato fotka vznikla ve stejné době jako ta předchozí. Povšimněte si, že Luca Parmitano má jakoby vlasy – ty patří Karen Nyberg, která byla zrovna těsně za ním.
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net
Luca Parmitano jako Superman.
Luca Parmitano jako Superman.
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net
V březnu 2011 hrála na ISS na flétnu Catherine Coleman
V březnu 2011 hrála na ISS na flétnu Catherine Coleman
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Ani v pozemních týmech nepracují žádní suchaři. Kromě toho, že zvládají práci, mají čas i na jiné aktivity, které ukazují, že se umí bavit. Velkou výhodou je, že se jejich videa mohou stát virálními a díky tomu se začnou šířit po internetu rychlostí blesku. Asi nejznámějším příkladem je skladba NASA Johnson style!

Ovšem ani další videa parodující známé hity moderní doby by neměla zapadnout. Za všechny proto připomeňme skladbu We’re NASA and we know it!

Když už jsme nakousli vozítko Curiosity, respektive tým, který se stará o jeho provoz, nesmíme zapomenout přidat i následující video. V něm se můžete podívat, jak to vypadá, když se část týmu, který se stará o Curiosity vydá na bowling.

Sérii videí v tomto článku zakončíme několika krátkými spoty ze série „This is JSC“, které vtipnou formou a s nadsázkou ukazují, jak je práce v NASA zajímavá a hlavně originální.

Amerika žije v těchto dnech oslavami Halloweenu. Bez ohledu na názor, který na tento svátek máme, se můžeme pokochat bravurně vyřezanými dýněmi, z nichž některé mají i kosmonautické motivy.

Dýně s motivem vozítka Curiosity - to už je skoro umělecké dílo.
Dýně s motivem vozítka Curiosity – to už je skoro umělecké dílo.
Zdroj: https://pbs.twimg.com
Pozadu nezůstává ani společnost SpaceX - zde je vyvedeno její logo i emblém lodi Dragon.
Pozadu nezůstává ani společnost SpaceX – zde je vyvedeno její logo i emblém lodi Dragon.
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net
Klasicky vyřezaná dýně, která ovšem jasně odkazuje na blížící se zánik lodi ATV.
Klasicky vyřezaná dýně, která ovšem jasně odkazuje na blížící se zánik lodi ATV.
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net

Doufám, že dnešní článek splnil svůj účel – vykouzlit na Vašich tvářích úsměv a pomoci nám všem uvědomit si, že za každou součástkou, která cestuje do vesmíru, jsou stovky lidí z masa a kostí. Na úplný závěr mi ještě dovolte přiložit fotografii, která ukazuje, že i astronauti z pionýrských dob kosmonautiky měli svůj volný čas,který využívali tak, jako každý běžný člověk.

Gordon Cooper sedí za volantem, Elliot See na místě spolujezdce. Neil Armstrong se usadil na zadním sedadle a Gus Grissom dává jasně najevo, co si o fotografovi myslí :-)
Gordon Cooper sedí za volantem, Elliot See na místě spolujezdce. Neil Armstrong se usadil na zadním sedadle a Gus Grissom dává jasně najevo, co si o fotografovi myslí 🙂
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
http://images.gizmag.com/hero/iss-shake-5.jpg
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/…10151646889150667_2075917853_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/…10151646909720667_623089642_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/…10151656180665667_1684006943_o.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/ISS27_Catherine_Coleman_plays_a_flute.jpg
https://pbs.twimg.com/media/BX8Am0uIQAAQnui.jpg:large
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/…10153451974950131_1467250961_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…10151652509690667_2032363138_o.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/…/w665-h469-no/Cooper+See+Armstrong+Grissom.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2013/11/02/kosmonautika-v-odlehcene-forme/