Kosmotýdeník 49. díl (19.8. – 25.8.2013)

Je tu opět neděle, den odpočinku a relaxace. Kosmotýdeník však neodpočívá a jak se již stalo tradicí, přináší vám tři nejzajímavější události uplynulého týden, které nám přinesla kosmonautika. Dnes se podíváme na stanici ISS, kde proběhl druhý plánovaný ruský výstup do volného prostoru. Zastavíme se na Marsu a podíváme se, jak si vedou dvě vozítka, která tam v současnosti působí. Dnešní kosmotýdeník uzavřeme výhledem na plány NASA, která se chystá k asteroidu. Přeji příjemné čtení.

Na ISS proběhla další kosmická vycházka

Na konci výstupu byla vztyčena ruská vlajka k mezinárodnímu dnu národních vlajek.

Na konci výstupu byla vztyčena ruská vlajka k mezinárodnímu dnu národních vlajek.
Zdroj: http://i.space.com/

Na Mezinárodní kosmické stanici proběhla ruská kosmická vycházka. Již podruhé za poslední týden vystoupila dvojice Fjodor JurčichinAlexandr Misurkin. V plánu měli několik úkolů. Jako první zamířili k platformě na modulu Zvezda, která sloužila jako místo pro laserovou komunikaci. Tento experiment měl uvolnit místo pro nový teleskop. Původní laserová komunikace sloužila pro otestování vysokorychlostního laserového spojení ISS s ruským řídicím střediskem a má se v budoucnu stát hlavním komunikačním prostředkem pro ruskou část ISS. Proč ho tedy odstranili? Komunikační zařízení bude totiž nejdříve uklizeno do vnitřních prostor stanice a až se připojí plánovaný ruský modul Nauka, bude nainstalováno právě na jeho povrch.

Dalším úkolem dvojice byla kontrola a zjištění důvodu uvolnění jedné z krytek antén. Tato krytka v minulém týdnu uletěla do volného prostoru. Kosmonauti provedli kontrolu antény a nainstalovali krytku novou. Nepodařilo se zjistit, proč se krytka uvolnila.

Ruská EVA

Ruská EVA
Zdroj: https://sphotos-b-ord.xx.fbcdn.net/

Dále pokračovali s přesuny některých kabelových vedení a přidání několika madel, které v budoucnu budou sloužit pro připojení a obsluhu modulu Nauka, který už opět nabral zpoždění a i přesto, že měl startovat už v roce 2006, bude zřejmě startovat až v polovině roku 2014.

Mimochodem, Fjodor Jurčichin je velice zkušený spacewalker. Byla to pro něj již osmá kosmická vycházka a společně s tímto výstupem strávil ve volném prostoru již 51 hodin a 53 minut, což ho řadí na páté místo v délce všech výstupů. Minulý týden, když proběhla předchozí vycházka se stejnou dvojicí kosmonautů, byl zaznamenán nový ruský rekord v pobytu ve volném prostoru v délce trvání 7 hodin a 29 minut. Další ruská EVA proběhne až devátého listopadu a bude ve znamení nadcházejících zimních olympijských her, kdy bude vynesena jedna z olympijských pochodní.

Ruská EVA

Ruská EVA
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Dění na Marsu

Výhled na oblast Glenelg

Výhled na oblast Glenelg
Zdroj: http://kakadu48.sweb.cz/

Vozítko Opportunity v současnosti dokončilo svojí jízdu k Solander Pointu, tedy místu, kde ve vhodném náklonu tak, aby na sluneční panely dopadalo co nejvíce slunečního záření, přečká nadcházející marsovskou zimu. Marsovská zima by měla trvat 154 dnů. Vozítko na Marsu přistálo 25. Ledna 2004 a z plánované tří měsíční životnosti si zdá se i nadále nic nedělá. Má za sebou už více jak 38 najetých kilometrů a dle poslední diagnostické kontroly je v dobrém technickém stavu. Pohled na zaprášenost slunečních panelů však ukazuje, že by potřebovaly trochu oprášit, ale o to se na Marsu může postarat jedině vítr, což je čistič dost nespolehlivý.

Rover Curiosity zatím pokračuje ve své dlouhé jízdě k úpatí Mt. Sharp, kde bude moci zkoumat různé geologické vrstvy. V posledním týdnu si vozítko navíc vyzkoušelo svojí autonomní navigaci, jež si svoji premiéru odbyla při Solu 372. Navigace fungovala dobře a napříště se její služby mohou využívat. V Solu 371 zase vozítko vytvořilo svůj vzdálenostní rekord, když za jediný Sol ujelo 110 metrů.

Vozítku se v noci podařilo nafotit i přechod marsovského měsíce Deimosu, druhým měsícem Phobosem. Toto video ukazuje 41 poskládaných snímků z MastCam.

Krajina Marsu

Krajina Marsu
Zdroj: https://lh5.googleusercontent.com/

Mise k asteroidu

NASA v posledních dnech zveřejnila dvě zajímavá videa, která ukazují, jak by měla vypadat plánovaná mise k asteroidu, jež by se měla uskutečnit někdy kolem roku 2025 pomocí jejich nově vyvíjené kosmické lodi Orion. Zatímco to první video ukazuje animaci, jak by mise měla vypadat. Druhé video obecněji shrnuje pokrok v celém programu SLS a Orion. Podíváme se do výrobních hal, kde se kompletuje loď Orion, jak probíhá výroba adaptéru pro první testovací misi lodi Orion, která bude startovat bezpilotně na raketě Delta IV. Heavy a podíváme se také na výrobu komponent pro raketu SLS. Nevynecháme ani zprávu o tom, jak probíhá úprava startovacího komplexu na mysu Canaveral.

Loď Orion a plánované setkání s asteroidem

Loď Orion a plánované setkání s asteroidem
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://i.space.com/images/i/000/027/936/i02/nasa-asteroid-initiative-crew-spacewalk-2.jpg?1365630009
http://i.space.com/images/i/000/032/033/i02/russian-flag-waving-long-shot.jpg?1377192318
https://sphotos-b-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/p480x480/1000581_631449653554636_678378514_n.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/08/Z27.jpg
http://kakadu48.sweb.cz/curiosity/0372MH-A01.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-WmtWf1WpWmQ/UhdXKhV_lII/AAAAAAAAANE/ixwXuDscyKA/s0/0371ML-A02.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/arv-orion_0.jpg?itok=plceKYj6

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 49. díl (19.8. – 25.8.2013)”

  1. Martin Gembec napsal:

    Máte tam drobný překlep, Curiosity míří z Glenelgu k úpatí Mt. Sharp 😉

    …Rover Curiosity zatím pokračuje ve své dlouhé jízdě do oblasti Glenelg…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.