sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Venuše má rychlejší větry

Venus Express zdroj: nasa.gov

Dlouhodobý a systematický výzkum Venuše přináší své další ovoce .

Tým okolo evropské sondy Venus Express minulý rok v únoru ohromil vědecký svět zprávou o razantním zpomalení rotace Venuše o celých 6,5 minuty proti údajům naměřeným sondou Magellan v první polovině 90.let minulého století.  Zdá se, že na zpomalení má svůj veliký podíl hustá atmosféra Venuše. I aktuální objev se týká atmosféry Venuše, konkrétně pohybu vzdušných mas. Více než šest let výzkumu Venus Expressu z mírně protáhlé eliptické dráhy prozradilo nečekané změny v rychlostech vanoucích větrů.

Konkrétně z dat pořízených během mise vyplývá, že větry na Venuši vanou čím dál rychleji.  Jedná se o zatím nejpodrobnější záznamy pohybu mraků, díky nimž se dá rychlost větrů sledovat. Na obrázku vidíte, jak jsou vytipovány jednotlivé útvary mraků, u nichž se sleduje jejich rychlost posunu. Rovněž se pozorují denní a roční změny. Tento snímek je z 27.října 2008.

Mraky pro sledování rychlosti větru zdroj: esa.int
Mraky pro sledování rychlosti větru
zdroj: esa.int

Venuše je dobře známa svou podivnou rychle rotující atmosférou, která oběhne okolo planety jednou za čtyři pozemské dni.  To je velký nepoměr k rotaci celé planety. Ta se otočí okolo své osy přibližně jednou za 243 pozemských dní.

Mapováním pohybu různých formací mraků asi 70 km nad povrchem planety po dobu deseti Venušiných roků (6 pozemských) byli vědci schopni vysledovat určitá schémata v dlouhodobých globálních rychlostech větru.

Když sonda v roce 2006 dorazila k Venuši, byla průměrná rychlost pohybu mraků potažmo tedy rychlost větrů v zeměpisných šířkách od rovníku do 50° na obě strany od něj okolo 300 km/h. Výsledky dvou samostatných studií napověděly téměř shodně o zvyšující se rychlosti větrů. V současné době to je již okolo 400 km/h.

Doktor Igor Chatuncev z Moskevského institutu kosmického výzkumu, který se na objevu podílel, k tomu poznamenal:“ To je obrovský nárůst již tak dost vysokých rychlostí větru. Takové rozdíly nebyly zatím na Venuši pozorovány a zatím si neumíme vysvětlit, proč k nim došlo.“

Graf změn rychlosti větrů. Bíle je označeno ruční měření a černě automatické vyhodnocení vědeckých dat. zdroj: esa.int
Graf změn rychlosti větrů. Bíle je označeno ruční měření a černě automatické vyhodnocení vědeckých dat.
zdroj: esa.int

Tým doktora Chatunceva určoval rychlost větru měřením pohybu formací mraků na jednotlivých snímcích z Venus Expressu. Více než 45 000 bylo pečlivě měřeno ručně a více než 350 000 dalších formací sledoval automatický počítačový program.
V doplňující studii  využil prozměnu japonský tým z IT institutu v Ibarak vlastní automatizovanou metodu sledování venušiných mraků. Výsledkem bylo rovněž vysledování zvýšení průměrné rychlosti větrů.  Obě studie zároveň odhalily pravidelné změny vázané na denní dobu, výšku Slunce nad obzorem a v neposlední řadě také periodu rotace Venuše.

Ke každé pravidelné oscilaci dochází přibližně za 4,8 pozemského dne v blízkosti rovníku. Změna je tedy vázána na atmosférické vlny v nižších zeměpisných šířkách.

Ale výzkum také odhalil některé obtížněji vysvětlitelné kuriosity.

Toru Kouyama z japonského institutu říká:“ Naše analýza pohybu mraků v nižších zeměpisných šířkách na jižní polokouli během šesti let výzkumu odhalila periodické změny rychlosti mraků  v rozmezí 70 km/h během každých 255 pozemských dní. Což se neshoduje ani s dobou oběhu okolo Slunce (rok na Venuši trvá 224 pozemských dní ) ani s periodou rotace okolo své osy (den trvá cca 243 pozemských dní).

 

Zdroje informací:
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Venus_Express/The_fast_winds_of_Venus_are_getting_faster
http://cs.wikipedia.org/wiki/Venus_Express
http://czech.ruvr.ru/2012/02/14/66082672.html

Zdroje obrázků:
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/image/venus_express.jpg
http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/06/increasing_wind_speeds_on_venus/12895012-1-eng-GB/Increasing_wind_speeds_on_Venus_node_full_image.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/06/tracking_clouds_on_venus/12894981-1-eng-GB/Tracking_clouds_on_Venus_large.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libor
Libor
11 let před

Skvely clanek. 🙂 Jen jsem blbec klik omylem na hodnoceni 3, melo to byt 5.

moebius
moebius
11 let před

jedno vysvětlení zrychlení atmosféry se přímo nabízí: globální oteplování. Pokud není GO způsobeno člověkem, ale nějakým kosmickým jevem, tak by se mělo logicky projevit i na jiných planetách. Takové zjištění by se ale líbilo Al Gorovi ani EU, tak chápu vědce závislé na veřejných penězích, že takovéto vysvětlení zamlčují.

Samuel Slavkovský
11 let před
Odpověď  moebius

No… Mám taký pocit že sú to všetko len špekulácie. Ja osobne na nejaké globálne otepľovanie neverím. Hlavne nie v takom rozsahu, ako to niektoré zelené mozgy popisujú.
Mimochodom, GO je normálna súčasť vývoja planét. Existuje hneď niekoľko typov a keď o tom nájdem článok, dám ho tu.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
11 let před
Odpověď  moebius

Možná by to mohlo souviset s měnící se sluneční aktivitou. Může to mít souvislost se změnou rychlosti rotace. Já doufám, že Venus Express ještě nějakou dobu bude dodávat data, která by mohla vnést do této anomálie jasno.

Nevím, jestli jste zaznamenal změnu v terminologii klimatologů. Již na Zemi nehovoří o globálním oteplování, ale o změně klimatu. Není se co divit. Například průměrné roční teploty u nás poslední tři roky klesají.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.