sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 38. díl (3.6. – 8.6.2013)

Čas nedělního oběda se už tradičně stal i časem pro vydání nového kosmotýdeníku, který čtenáře seznamuje s nejzajímavějšími událostmi, které se během týdne staly v oboru kosmonautiky. Dnes se můžeme těšit na shrnutí startu ATV a jistých potíží, které ji možná čekají při příletu k ISS. Podíváme se taky na prohlášení Elona Muska, který konečně prozradil, co znamená zkratka MCT a díky tomu se mají mnozí fanoušci kosmonautiky jistě na co těšit. Poslední téma se bude věnovat vozítku Curiosity na Marsu, které dokončuje svůj dosavadní výzkum a chystá se na dlouhou cestu do jiné částí zkoumané oblasti. Přejeme příjemné čtení a hezkou neděli.

Albert Einstein na cestě k ISS

Start ATV-4 Albert Einstein
Start ATV-4 Albert Einstein
zdroj: http://img.ct24.cz

Hlavní událostí tohoto týdne byl bezesporu start již čtvrté evropské zásobovací automatické lodi ATV. Tyto lodě jsou největšími nákladními prostředky, které k ISS v současnosti létají a dokáží pojmout až sedm a půl tun nákladu. Celkem byla naplánována výroba pěti exemplářů této lodi, která při návratu shoří v atmosféře. Tato mise je proto předposlední.

ATV-4 Albert Einstein startoval 4. června ve 23:52:11 SELČ z kosmodromu ESA ve Francouzské Guyaně, pomocí rakety Ariane 5, pro kterou to byl už celkem 69. Start. Tato největší a nejvýkonnější evropská raketa úspěšně vynesla ATV na oběžnou dráhu, kde loď čekalo prověření všech vnitřních systémů a pomalé dohánění stanice. Loď by se k ISS měla přiblížit 15. června, ale tentokrát ji možná čekají komplikace. V jednom z minulých kosmotýdeníků jsme vám říkali o poruše Progressu M19-M, kterému se po startu nevyklopila jedna z antén navigačního systému. Progress se sice úspěšně připojil, ale s největší pravděpodobností nevyklopená anténa způsobila poškození jednoho z laserových odražečů, které slouží právě pro připojení ATV. Evropská loď bohužel nemůže využít jiný stykovací uzel, než ten, který využil právě poškozený Progress.

Progress by se měl v nejbližší době odpojit a uvolnit místo právě ATV. Bohužel na inkriminované místo není nijak vidět a bylo by kvůli tomu nutné uskutečnit výstup ze stanice. ATV se proto 15. června přiblíží ke stanici na vzdálenost 250 metrů a pokusí se vyslat první laserové paprsky. Pokud bude vše v pořádku zahájí konečné přibližování, pokud by byl však problém, loď zaparkuje na vzdálenější čekací dráze a na ISS bude provedena kosmická vycházka, během které bude poškozený odražeč vyměněn.

Space X prozradila, co znamená MCT

Vizualizace možného přistání na Marsu v režii SpaceX
Vizualizace možného přistání na Marsu v režii SpaceX
Zdroj: http://media.novinky.cz/

Soukromá společnost Space X opět rozčeřila diskuzi nad jejím dalším projektem. Už před více jak rokem se objevila zpráva, že společnost chystá MCT, ovšem nikdo nevěděl, co si pod touto zkratkou představit. Dlouho se hovořilo o tom, že by se mohlo jednat o zcela nový motor, který by spaloval metan, ale během tohoto týdne se vše vyjasnilo a výsledek je možná ještě fantastičtější.

Elon Musk, zakladatel společnosti, na tiskové konferenci řekl, že zkratka MCT znamená Mars Colonial Transporter, což by nemělo být nic menšího, než stroj, schopný letět k Marsu s lidskou posádkou, přistát tam a sloužit jako kolonizační základna. Žádné technické detaily nejsou ještě známy, projekt je pravděpodobně ve velice rané fázi návrhu a tak si na jakékoli detaily budeme muset ještě nějaký čas počkat. Elon Musk tím však potvrdil, že jeho hlavní myšlenka, kterou se nebojí prezentovat je, že všechno jeho směřování míří k Marsu a jeho osídlení. Samozřejmě se nabízí spekulace o reálnosti projektu Mars One, ale to vše je zatím velice nejasné a budeme si muset na další informace ještě počkat. Je to však velice zajímavá zpráva, která vyvolává hodně ohlasů.

Curiosity se chystá na dlouhou cestu

Noční zkoumání Curiosity
Noční zkoumání Curiosity
Zdroj: http://kakadu48.sweb.cz/

Curiosity už nějakou dobu na Marsu přetrvává v okolí oblasti Glenelg a provádí četná vědecká měření. Jedná se zatím o průzkum v nejníže položené kráteru, původního jezera, jaký mělo Curiosity možnost zatím zkoumat. Nyní ho čeká obrat jihozápadním směrem a osm kilometrů dlouhá cesta k úpatí oblasti Mt. Sharp, kde bude zkoumat zřejmě zcela odlišné podloží a hlavně bude moci lépe zkoumat jednotlivé geologické vrstvy, odhalené na úpatí této oblasti. Cesta potrvá vozítku několik měsíců s tím, že se na několika místech ještě zastaví a bude pokračovat ve zkoumání.

Současná oblast odhalila mnoho zajímavostí, šlo například o četné jílovité sedimenty, které jistě vznikly tím, že se zde nacházelo jezero. V nich bylo odhaleno i velké množství vodíku, což tyto závěry jen potvrzuje. Právě přejezd vozítka do vyšších partií vyschlého jezera by mohl napovědět, zda se obsah vodíku směrem vzhůru snižuje.

Ještě před odjezdem však bude prozkoumán geologicky velice zajímavý kámen Point Lake o rozměrech 0,5 x 2 metry, který je specifický svoji pórovitou strukturou. Mohlo by se jednat buďto o lávovou vyvřelinu, nebo specifickou usazeninu. Curiosity ke kameni přijede a podrobně ho nasnímá a neinvazivně prozkoumá, aby se přišlo na to, o jakou horninu se jedná, další výzkum pak bude záviset právě na odhalení podstaty složení tohoto kamene.

Zdroje:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.astro.cz/clanek/
http://blogs.esa.int/
http://www.kosmo.cz/
http://www.slashgear.com/

Zdroje obrázků:
http://img.ct24.cz/cache/616×347/article/48/4749/474837.jpg?1370501449
http://img.ct24.cz/cache/616×347/article/48/4749/474839.jpg?1370501774
http://media.novinky.cz/861/348612-top_foto1-muaf0.jpg?1366920005
http://kakadu48.sweb.cz/curiosity/0292MR-D22.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2013/06/09/kosmotydenik-38-dil-3-6-8-6-2013/