sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 37. díl (27.5. – 2.6.2013)

S koncem týdne přichází pravidelný kosmotýdeník, který v krátkosti shrnuje nejdůležitější, nebo nejzajímavější události, které se za poslední týden udály na poli kosmonautiky. Dnes se můžeme těšit na krátké shrnutí letu Sojuzu TMA-09M, který opět prověřil let po takzvaném rychlém profilu letu. Dále se podíváme na výsledky měření, které provedl rover Curiosity ještě v době kdy byl uzavřen v přeletové schránce a mířil k přistání na Marsu. Poslední zprávu uzavřeme zajímavým nápadem, který uskutečnila společnost Planetary Resources, jejímž cílem je v budoucnosti těžit nerostné suroviny na blízkozemních asteroidech. Přejeme příjemné čtení.

Start Sojuzu TMA-09M

Sojuz TMA-09M startuje
Sojuz TMA-09M startuje
Zdroj: http://www.collectspace.com/images/

28. května ve 22:31 SELČ z kosmodromu Bajkonur zamířila do vesmíru další loď Sojuz, tentokrát pod označením TMA-09M. Na její palubě byl Rus Fjodor Nikolajevič Yurčichin, pro kterého se jednalo už o čtvrtý let do vesmíru a čeká ho již čtvrtý pobyt na ISS. Druhý člen posádky na palubě byla Američanka Karen Lujean Nyberg, která letí do vesmíru podruhé. Trojici uzavíral zástupce Evropské kosmické agentury, Ital Luca Parmitano, který absolvoval svůj premiérový let. Cílem letu byla Mezinárodní kosmická stanice a doplnění 36. Dlouhodobé expedice, kterou před připojením Sojuzu tvořil Pavel Vinogradov, Alexandr Misurkin a Chris Cassidy.

Při tomto startu byl opět využit takzvaný rychlý profil letu, díky kterému se loď mohla už druhý den v půl páté ráno připojit k ISS. Po několik desítek minut trvající proceduře ověřovaní pevného spojení, se obě posádky setkaly a započaly činnost v kompletním složení expedice. Více o nové posádce se můžete dočíst v tomto našem článku. Rychlý profil letu je umožněn zejména vylepšením přesnosti navádění samotné rakety Sojuz, která dokáže nyní navést loď na mnohem přesnější dráhu, jenž umožňuje méně úprav dráhy lodě Sojuz a tudíž rychlejší „dohnání“ stanice.

Curisosity pracovalo i při letu k Marsu

Curiosity na cestě k Marsu
Curiosity na cestě k Marsu
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/

Na tiskové konferenci, která proběhla 30. května, se hovořilo o výsledcích, které během přeletu mezi Zemí a Marsem nasbíral přístroj RAD. Pozitivní je, že naměřená data se v rámci tolerance shodují s předem odhadnutými a vypočítanými hodnotami. Znamená to tedy, že současné vzorce pro výpočet radiační zátěže jsou nastaveny správně.

Jakou dávku ionizujícího záření tedy přístroj RAD naměřil? Za šest měsíců to dělá celkem 330 mSv, což je trojnásobek oproti dávce, kterou za stejnou dobu dostanou astronauti na ISS. Je to o dva řády více, než kolik dostane za rok průměrný Američan. Sieverty nepatří mezi jednotky, které by se daly nějak snadno představit, proto nám pomůže malé přirovnání – srovnatelnou dávku by lidské tělo dostalo, pokud by se každých 5 – 6 dní podrobilo celo-tělovému vyšetření CT.

Nutno poznamenat, že přístroj RAD měřil radiační zátěž během přeletu, kdy byl schovaný v přeletové schránce, která také odvrátila část nebezpečného záření. Nabízí se otázka, jak během případného letu lidské posádky chránit astronauty. Existuje možnost využití speciálních plastů, nebo vodní stěny. Pokud by astronaut za celou svou kariéru dostal 1 sievert, zvýšilo by to s pravděpodobností 95% riziko vzniku rakoviny o 5%.

Přístroj samozřejmě fungoval i po přistání, jeho výsledky pak budou svým způsobem ještě důležitější, protože nám prozradí, zda by lidé na povrchu Marsu mohli dlouhodobě pobývat. Ale na to si budeme muset ještě chvíli počkat, protože data se ještě zpracovávají. Jisté ale je, že dávky radiace na Marsu budou menší než ty během přeletu – polovinu záření odstíní planeta a drobný vliv má i slabá atmosféra samotného Marsu.

Planetary Resources pokládá základy své cesty

ARKYD 101
ARKYD 101
Zdroj: http://www.popularmechanics.com/

Společnost  Planetary Resources, založená minulý rok s odvážným cílem těžit nerostné suroviny na blízkozemních asteroidech, zveřejnila nové informace o vývoji jejího prvního kosmického přístroje, kterým by měl být vesmírný teleskop ARKYD 101. Tento první malý teleskop by měl mít za úkol spektroskopickou analýzu blízkozemních asteroidů. Čili půjde o jakési prvotní hodnocení, s čím můžeme v této oblasti počítat, jaké prvky se na asteroidech nachází, případně v jakém množství.

Novinkou však je, že teleskop ARKYD 101 bude zřejmě financován ze zdrojů sympatizantů společnosti. Prostřednictvím Kickstarteru, což je služba, která umožňuje uživatelům přispívat různé finanční částky na různé projekty a v případě, kdy se podporovaný projekt realizuje, dostanou přispěvatelé různé výhody. Cílem této události bylo, aby lidé dobrovolně přispěli jedním milionem dolarů na stavbu tohoto satelitu, a zdá se, že to byl velice dobrý nápad. Po několika dnech fungování je vybráno již přes 638 000 dolarů. Každý kdo přispěje, dostane dle výše částky různé výhody. Blíže si můžete přečíst přímo na stránkách projektu. O samotném satelitu si pak můžete něco více přečíst na stránkách společnosti.

Zdroje:
http://www.kickstarter.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://en.wikipedia.org/wiki/
http://www.planetaryresources.com/

Zdroje obrázků:
http://www.popularmechanics.com/cm/popularmechanics/images/v6/planetary-resources-01-0412-de.jpg
http://www.collectspace.com/images/news-052813g-lg.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-QrAuL5fzSG0/T5bkKORRH7I/AAAAAAAATbc/PmIkRoyAtV8/s1600/arkid101spacescope.png
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/821_615132695164588_1898879898_n.png

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2013/06/02/kosmotydenik-37-dil-27-5-2-6-2013/