Kosmotýdeník 35. díl (12.5. – 18.5.2013)

Dream Chaser u ISS

Ani tento týden vás čtenáře neochudíme o pravidelný Kosmotýdeník. V tomto díle shrneme několik zajímavých informací. V první řadě se podíváme na test, který podstupuje malý raketoplán Dream Chaser. Tento stroj by v ostrém provozu mohl vynášet až 7 astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici. Dále si popíšeme, co se bude dít při letu k asteroidu Bennu. Projekt OSIRIS-REx se tváří hodně nadějně a pokud vše vyjde, vědci budou moci vzorky zkoumat již v roce 2023. A nakonec vás čeká test aerodynamického krytu, který využije raketa Falcon 9 už 20. července tohoto roku.

Dream Chaser u Mezinárodní vesmírné stanice

Dream Chaser u Mezinárodní vesmírné stanice
Zdroj: http://www.sen.com/

Dream Chaser podstupuje bezpečnostní testy

Nová vesmírná loď Dream Chaser bude mít v blízké budoucnosti za úkol dopravovat astronauty na nízkou oběžnou dráhu Země a k Mezinárodní vesmírné stanici. Tento raketoplán 15. května podstoupil bezpečnostní test a prošel. Raketoplán vyvíjí Sierra Nevada Corporation (SNC). To, že stroj bezpečnostní zkouškou prošel, neznamená že se už může používat k ostrým letům. Čeká nás ještě mnoho dalších testů. Tyto zkoušky mohou odhalit chyby nebo nedostatky, které na raketoplánu mohou být. Samotný Dream Chaser je navržen tak, aby mohl vynášet sedm astronautů. Ke startu se bude využívat raketa Atlas V a po splnění mise raketoplán přistane na přistávací dráze. SNC tak využívá jiný koncept než SpaceX nebo Boeing. Tyto firmy vyvíjejí kapsle, které přistanou na padácích.

Sonda u asteroidu Bennu v představách umělce

Sonda u asteroidu Bennu v představách umělce
Zdroj: http://space.skyrocket.de/

NASA poprvé doveze vzorky z asteroidu

NASA chystá misi, kdy poprvé doveze odebrané vzorky zpět na Zemi. Start je zatím naplánovaný na rok 2016. Projekt OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, and Regolith Explorer) byl definitivně potvrzen. Sonda bude mít za cíl asteroid Bennu. Vědci ze domnívají, že právě na tomto asteroidu se mohou skrývat důkazy o formování naší Sluneční soustavy. Sonda odebere vzorek s hmotností okolo 60ti gramů a v roce 2023 by mělo pouzdro s horninami přistát zpět na naší planetě. OSIRIS-REx bude mít také za úkol zmapovat gravitační pole asteroidu. Data se budou následně srovnávat s naměřenými hodnotami z teleskopů. Sonda se bude skládat ze dvou částí. První část bude mít za úkol splnit hlavní cíl mise, tedy odebrat vzorek a dopravit ho zpět na Zemi a druhá část, ISIS, se u asteroidu oddělí a ve vysoké rychlosti narazí do povrchu. Kamery hlavní části sondy tento náraz nasnímají. Bennu má v průměru 575 metrů. Odebrané vzorky by měli vědcům pomoci pochopit, jak se planety formují.

Test oddělení aerodynamického krytu

Jedna z velkých výzev SpaceX je start rakety Falcon 9 s velkými aerodynamickými kryty, které v počáteční fázi letu ochrání vynášenou družici. Jeden kryt je 13,9 metrů dlouhý a díky tomu je taky největší používaný kryt vůbec. Je velice pravděpodobné, že se také bude používat při startech rakety Falcon Heavy.
Minulý týden byl proveden test, při kterém byly kryty rozděleny. Jedná se o kritický manévr, který může rozhodnout o neúspěchu mise. SpaceX o tom dozajista ví a proto neponechává nic náhodě. K ostrému použití krytu by mělo dojít 20. července, kdy je naplánovaný start s družicí Cassiope.

Jedna polovina aerodynamického krytu

Jedna polovina aerodynamického krytu
Zdroj: http://images.natureworldnews.com/

Zdroje informací:
http://sen.com/
http://sen.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://innerspace.net/

Zdroje obrázků:
http://www.sen.com/uploads/articles/Original/96b4dd82693440d4ada4116bb20318e9.jpg
http://www.sen.com/uploads/images/page/9a825c5dab654cf4937ea956c9c32234.jpg
http://images.natureworldnews.com/data/images/full/873/quarter-section-of-the-5-2-m-falcon-9-fairing-at-spacexs-hawthorne-ca-headquarters.jpg?w=600
http://space.skyrocket.de/img_sat/osiris-rex__1.jpg
Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 35. díl (12.5. – 18.5.2013)”

  1. JosefN napsal:

    Můj učitel vždy říkal, že jedině člověk, který se dokáže povznést sám nad sebou může propagovat vědu. Docela mě překvapilo, že autor zcela ignoroval smutné zprávy o Keplerovi, asi ho to nezajímá, ale to nic nemění na tom, že to byla tentoa týden důležitá zpráva.Můj učitel vždy říkal, že jedině člověk, který se dokáže povznést sám nad sebou může propagovat vědu. Docela mě překvapilo, že autor zcela ignoroval smutné zprávy o Keplerovi, asi ho to nezajímá, ale to nic nemění na tom, že to byla tentoa týden důležitá zpráva.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.