sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Olympijská pochodeň se rozsvítí i na ISS

Před každými olympijskými hrami se praktikuje zvyk, kdy pochodeň slavnostně zapálená v řecké Olympii putuje štafetovým během po celém světě. Kromě toho, že upozorňuje na blížící se sportovní svátek a ukazuje, že lidstvo by mělo být jednotné, má ještě jeden význam – snaží se upozornit na krásy světa. Všichni známe záběry běžců, kteří s olympijskou pochodní nad hlavou probíhají působivou přírodou. Je to svým způsobem chlubení – stát tím ukazuje celému světu své krásy. Jelikož se příští rok budou konat zimní olympijské hry v ruském městě Soči, vymysleli Rusové pro olympijský oheň „menší zajížďku“. Na konci letošního roku tedy slavnostní pochodeň zamíří na ISS.

Informace o tom, že na stanici opravdu poletí olympijský oheň není nová. Spekuluje se o ní už několik týdnů. Říkalo se, že na stanici poletí v srpnu a Pavel Vinogradov ji s sebou vezme i na výstup do otevřeného kosmu. Dnes ale všechny spekulace skončily. Přišla oficiální zpráva, která počítá s jiným harmonogramem. Ještě než se s ním seznámíme, řekneme si pár slov o tom, jak to mělo původně vypadat. Podle původního plánu se měla 11. listopadu od ISS oddělit kosmická loď Sojuz TMA-09M (Jurčichin – Nyberg – Parmitano). Tím by skončila 37. dlouhodobá expedice a na ISS by zůstala tříčlenná posádka (Kotov – Rjazanskij – Hopkins). 25. listopadu by z Bajkonuru odstartovala kosmická loď Sojuz TMA-11M (Ťurin – Mastracchio – Wakata) a její posádka by doplnila zárodek 38. dlouhodobé expedice.

S olympijskou pochodní bude pracovat 37. dlouhodobá expedice
S olympijskou pochodní bude pracovat 37. dlouhodobá expedice.
Zdroj: http://www.collectspace.com/

Rusové se ale rozhodli, že start Sojuzu TMA-11M posunou. Nikoliv však doprava (tzn.ve smyslu odkladu), ale naopak doleva, start tedy urychlí. Sojuz TMA-11M by měl startovat už 7. listopadu a ještě téhož dne se díky rychlému profilu letu připojí na staniční modul Zvezda. Na palubě lodi bude kromě již zmíněné tříčlenné posádky i olympijská pochodeň. Co bude znamenat tohle urychlení termínu startu? Na stanici bude po dobu několika dní pobývat devítičlenná posádka! K ISS budou najednou připojeny tři kosmické lodi Sojuz, což se, pokud jsem dobře projížděl archivy, ještě nikdy v historii u žádné kosmické stanice nestalo.

Mezi sedmým listopadem (přílet Sojuzu TMA-11M) a jedenáctým listopadem (odlet Sojuzu TMA-09M) se navíc ještě uskuteční ruský výstup do volného kosmu, během kterého s sebou pochodeň vynese jeden z dvojice Oleg Kotov – Sergej Rjazanskij. Jedenáctého listopadu se pochodně ujme posádka Sojuzu TMA-09M, nastoupí s ní do své lodi a odletí vstříc Zemi. Jakmile se oddělí od stanice, začne 38. dlouhodobá expedice, která bude už od začátku kompletní.

Před letní olympiádou v Sydney se pochodeň dostala i pod vodu.
Před letní olympiádou v Sydney se pochodeň dostala i pod vodu.
Zdroj: http://news.bbc.co.uk/

Každého z Vás zřejmě při čtení předchozích řádků napadla otázka bezpečnosti – je to dobrý nápad letět na stanici s otevřeným ohněm? A což teprve vzít pochodeň na procházku do otevřeného kosmu! Vždyť ve vakuu nemůže oheň hořet. Ale nemějte strach. Ve skutečnosti nebude oheň reálný. Bude to podobná „náhražka“ jakou použili Australané před letní olympiádou v Sydney roku 2000. Tehdy se olympijský „oheň“ podíval pod vodu, když navštívil Velký bariérový útes. Jaká konkrétní technologie se použije v případě „kosmické pochodně“ zatím není jasné. Spekuluje se o možnosti laserového blikání, ale jasné stanovisko zatím nepadlo.

Jelikož vznikl přesunem startu trochu zmatek v dění na stanici, přiložím ještě na konec našeho dnešního článku krátké shrnutí toho, co se na ISS bude letos v listopadu dít. A jak sami můžete vidět, není toho rozhodně málo.

4.11. – Od modulu Zvezda se oddělí evropská zásobovací loď ATV-4 Albert Einstein
7.11. – Start a připojení Sojuzu TMA-11M (Ťurin – Mastracchio – Wakata) s olympijskou pochodní na modul Zvezda
7.11. – 11.11. – EVA 36 (Kotov – Rjazanskij) – ruský výstup s pochodní do otevřeného prostoru
11.11. – Odlet Sojuzu TMA-09M (Jurčichin – Nyberg – Parmitano) i s pochodní – začátek 38. Expedice
18.11. – Přeparkování Sojuzu TMA-11M z modulu Zvezda na modul Rassvět
21.11. – Start Progressu M-21M
23.11. – Připojení Progressu M-21M k modulu Zvezda. U této lodi se nepoužije rychlý profil letu, protože bude testovat nový navigační systém Kurs-NA

Zdroje informací:
http://forum.nasaspaceflight.com/
http://cs.wikipedia.org/
http://www.kosmo.cz/
http://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://playbackonline.ca/wp/wp-content/uploads/2011/04/olympic-rings.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-3zCrYmhtVws/TXeT5XMM3NI/AAAAAAAAGmI/X7seg7QuwD8/s1600/iss_sts133.jpg
http://www.collectspace.com/review/iss37_crewposter01.jpg
http://news.bbc.co.uk/olmedia/805000/images/_807872_diver300.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dadejs
Dadejs
11 let před

Je laserové blikání ještě oheň?

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  Dadejs

Objektivně vzato není, ale oheň nebyl ani pod vodou. Jsou to zkrátka takové „náhražky“. Hlavně je to ale obrovské PR pro kosmonautiku!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.