sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 27. díl (17. 3. – 23. 3. 2013)

Motory Merlin 1D

Dnes probereme spolupráci ESA a Ruskou vesmírnou agenturou na misi ExoMars. ExoMars je mise, která má za úkol „dobýt“ Rudou planetu. Mise se bude skládat z několika částí. SpaceX vyzkoušela svůj nový motor Merlin 1D. Ten by měl být součástí vylepšené rakety Falcon 9, která nese označení Falcon 9 1.1. Nová verze rakety by se měla vydat do kosmu v polovině roku 2013. A na konec se dozvíte něco o motorech F-1, které nedávno vylovil miliardář Jeff Bezos. Pokud dodrží své slovo, bude motor vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.

Umělecká představa vozítka pro misi ExoMars.
Umělecká představa vozítka pro misi ExoMars.
Zdroj: https://planetary.s3.amazonaws.com

ESA spolupracuje s Ruskem na projektu ExoMars

Evropská vesmírná agentura se připravuje na misi ExoMars. Ta však prochází výraznými změnami. Jednou z posledních změn bylo podepsání dohody o spolupráci s Ruskou vesmírnou agenturou. ExoMars je mise, která má za úkol „dobýt“ Rudou planetu. Mise se bude skládat z několika částí. V roce 2016 odstartuje orbitální sonda Trance Gas Orbiter a EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module), což je modul, na kterém ESA vyzkouší přistání na povrchu Marsu. O dva roky později se na cestu vydá rover, který by měl na planetě pracovat přes 200 solů. Původně měla ESA spolupracovat s NASA, ale kvůli nedostatku financí si musela ESA najít nového partnera. Ruský vesmírný program má však s dosažením Marsu jisté problémy. Posledním pokusem byla mise Fobos-Grunt, ale sonda ani nedokázala opustit oběžnou dráhu Země a mise tak nešťastně skončila. Technologie, která byla vyvinuta pro misi Fobos-Grunt, bude částečně použita na misi ExoMars. Nezbývá tedy nic jiného, než doufat, že technika neselže a že se mise podaří.

Takto budou umístěny motory na prvním stupni rakety Falcon 9 1.1. Dole se znázorněna mřížka 3x3, která se používá dnes.
Takto budou umístěny motory na prvním stupni rakety Falcon 9 1.1. Dole se znázorněna mřížka 3×3, která se používá dnes.
Zdroj: http://digitalvideo.8m.net/

Zkouška motorů Merlin 1D

SpaceX vyzkoušela svůj nový motor Merlin 1D. Ten by měl být součástí vylepšené rakety Falcon 9, která nese označení Falcon 9 1.1. Nová verze rakety by se měla vydat do kosmu v polovině roku 2013. Motor Merlin 1D má vyšší výkon než předchozí motor Merlin 1C. (1C má výkon 420-480 kN a 1D má výkon 620-720 kN). S vylepšenou raketou se změní i uspořádání motorů. Místo mřížky 3×3 budou motory řazeny do kruhu. Počet motorů však zůstane stejný. Vylepšení dostane i druhý stupeň rakety. Bude mít motor Merlin 1D vacuum. Při prvním letu rakety Falcon 9 1.1 bude vynesen kanadský satelit Cassiope. To znamená, že se nepoletí s Dragonem, ale s aerodynamickým krytem, který se testuje ve vakuové komoře ve výzkumném středisku v Ohiu. navíc se bude poprvé v historii Falconu 9 startovat z kosmodromu Vandenberg a nikoliv z Floridy jako doposud pokaždé.

Motor F-1 na dně Atlantiku
Motor F-1 na dně Atlantiku
Zdroj: http://images.nationalgeographic.com/

Vylovení motorů F-1

Minulý rok oznámil miliardář Jeff Bezos, že v hlubinách Atlantiku nalezl motory prvního stupně rakety Saturn V, který vyslal posádku historické mise Apollo 11 na Měsíc. Také slíbil, že se pokusí jeden z motorů vyzvednout. Nakonec se povedlo kusy motorů vylovit a Bezos doplnil, že materiál by měl stačit k rekonstrukci dvou motorů. Pokud dodrží své slovo, bude motor vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.
F-1 byl raketový motor, který využíval kapalné pohonné látky. Vyvinula ho firma Rocketdyne. V prvním stupni rakety Saturn V bylo ve svazku pět takovýchto motorů. Jako palivo se používalo RP-1 (upravená petrolej) a kapalný kyslík. F-1 byl nejsilnější motor své doby. Nyní ho překoná pouze ruský, čtyřkomorový motor RD-171, který se používá na prvním stupni rakety Zenit.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.livingfuture.cz/
http://kosmonaut.cz/

Zdroje obrázků:
https://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/z_changeover/Exomars_art_f840.jpg
http://digitalvideo.8m.net/SpaceX/Engines/M1Dcluster.jpg
http://www.satnews.com/images_upload/247791684/SpaceX_Merlin_1D.jpg
http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/654/cache/saturn-v-rocket-engines-recovered-ocean-seafloor-nozzle_65444_600x450.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.