sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 27. díl (17. 3. – 23. 3. 2013)

Motory Merlin 1D

Dnes probereme spolupráci ESA a Ruskou vesmírnou agenturou na misi ExoMars. ExoMars je mise, která má za úkol „dobýt“ Rudou planetu. Mise se bude skládat z několika částí. SpaceX vyzkoušela svůj nový motor Merlin 1D. Ten by měl být součástí vylepšené rakety Falcon 9, která nese označení Falcon 9 1.1. Nová verze rakety by se měla vydat do kosmu v polovině roku 2013. A na konec se dozvíte něco o motorech F-1, které nedávno vylovil miliardář Jeff Bezos. Pokud dodrží své slovo, bude motor vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.

Umělecká představa vozítka pro misi ExoMars.
Umělecká představa vozítka pro misi ExoMars.
Zdroj: https://planetary.s3.amazonaws.com

ESA spolupracuje s Ruskem na projektu ExoMars

Evropská vesmírná agentura se připravuje na misi ExoMars. Ta však prochází výraznými změnami. Jednou z posledních změn bylo podepsání dohody o spolupráci s Ruskou vesmírnou agenturou. ExoMars je mise, která má za úkol „dobýt“ Rudou planetu. Mise se bude skládat z několika částí. V roce 2016 odstartuje orbitální sonda Trance Gas Orbiter a EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module), což je modul, na kterém ESA vyzkouší přistání na povrchu Marsu. O dva roky později se na cestu vydá rover, který by měl na planetě pracovat přes 200 solů. Původně měla ESA spolupracovat s NASA, ale kvůli nedostatku financí si musela ESA najít nového partnera. Ruský vesmírný program má však s dosažením Marsu jisté problémy. Posledním pokusem byla mise Fobos-Grunt, ale sonda ani nedokázala opustit oběžnou dráhu Země a mise tak nešťastně skončila. Technologie, která byla vyvinuta pro misi Fobos-Grunt, bude částečně použita na misi ExoMars. Nezbývá tedy nic jiného, než doufat, že technika neselže a že se mise podaří.

Takto budou umístěny motory na prvním stupni rakety Falcon 9 1.1. Dole se znázorněna mřížka 3x3, která se používá dnes.
Takto budou umístěny motory na prvním stupni rakety Falcon 9 1.1. Dole se znázorněna mřížka 3×3, která se používá dnes.
Zdroj: http://digitalvideo.8m.net/

Zkouška motorů Merlin 1D

SpaceX vyzkoušela svůj nový motor Merlin 1D. Ten by měl být součástí vylepšené rakety Falcon 9, která nese označení Falcon 9 1.1. Nová verze rakety by se měla vydat do kosmu v polovině roku 2013. Motor Merlin 1D má vyšší výkon než předchozí motor Merlin 1C. (1C má výkon 420-480 kN a 1D má výkon 620-720 kN). S vylepšenou raketou se změní i uspořádání motorů. Místo mřížky 3×3 budou motory řazeny do kruhu. Počet motorů však zůstane stejný. Vylepšení dostane i druhý stupeň rakety. Bude mít motor Merlin 1D vacuum. Při prvním letu rakety Falcon 9 1.1 bude vynesen kanadský satelit Cassiope. To znamená, že se nepoletí s Dragonem, ale s aerodynamickým krytem, který se testuje ve vakuové komoře ve výzkumném středisku v Ohiu. navíc se bude poprvé v historii Falconu 9 startovat z kosmodromu Vandenberg a nikoliv z Floridy jako doposud pokaždé.

Motor F-1 na dně Atlantiku
Motor F-1 na dně Atlantiku
Zdroj: http://images.nationalgeographic.com/

Vylovení motorů F-1

Minulý rok oznámil miliardář Jeff Bezos, že v hlubinách Atlantiku nalezl motory prvního stupně rakety Saturn V, který vyslal posádku historické mise Apollo 11 na Měsíc. Také slíbil, že se pokusí jeden z motorů vyzvednout. Nakonec se povedlo kusy motorů vylovit a Bezos doplnil, že materiál by měl stačit k rekonstrukci dvou motorů. Pokud dodrží své slovo, bude motor vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.
F-1 byl raketový motor, který využíval kapalné pohonné látky. Vyvinula ho firma Rocketdyne. V prvním stupni rakety Saturn V bylo ve svazku pět takovýchto motorů. Jako palivo se používalo RP-1 (upravená petrolej) a kapalný kyslík. F-1 byl nejsilnější motor své doby. Nyní ho překoná pouze ruský, čtyřkomorový motor RD-171, který se používá na prvním stupni rakety Zenit.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.livingfuture.cz/
http://kosmonaut.cz/

Zdroje obrázků:
https://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/z_changeover/Exomars_art_f840.jpg
http://digitalvideo.8m.net/SpaceX/Engines/M1Dcluster.jpg
http://www.satnews.com/images_upload/247791684/SpaceX_Merlin_1D.jpg
http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/654/cache/saturn-v-rocket-engines-recovered-ocean-seafloor-nozzle_65444_600x450.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2013/03/24/kosmotydenik-27-dil-17-3-23-3-2013/