sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 27. díl (17. 3. – 23. 3. 2013)

Motory Merlin 1D

Dnes probereme spolupráci ESA a Ruskou vesmírnou agenturou na misi ExoMars. ExoMars je mise, která má za úkol „dobýt“ Rudou planetu. Mise se bude skládat z několika částí. SpaceX vyzkoušela svůj nový motor Merlin 1D. Ten by měl být součástí vylepšené rakety Falcon 9, která nese označení Falcon 9 1.1. Nová verze rakety by se měla vydat do kosmu v polovině roku 2013. A na konec se dozvíte něco o motorech F-1, které nedávno vylovil miliardář Jeff Bezos. Pokud dodrží své slovo, bude motor vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.

Umělecká představa vozítka pro misi ExoMars.
Umělecká představa vozítka pro misi ExoMars.
Zdroj: https://planetary.s3.amazonaws.com

ESA spolupracuje s Ruskem na projektu ExoMars

Evropská vesmírná agentura se připravuje na misi ExoMars. Ta však prochází výraznými změnami. Jednou z posledních změn bylo podepsání dohody o spolupráci s Ruskou vesmírnou agenturou. ExoMars je mise, která má za úkol „dobýt“ Rudou planetu. Mise se bude skládat z několika částí. V roce 2016 odstartuje orbitální sonda Trance Gas Orbiter a EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module), což je modul, na kterém ESA vyzkouší přistání na povrchu Marsu. O dva roky později se na cestu vydá rover, který by měl na planetě pracovat přes 200 solů. Původně měla ESA spolupracovat s NASA, ale kvůli nedostatku financí si musela ESA najít nového partnera. Ruský vesmírný program má však s dosažením Marsu jisté problémy. Posledním pokusem byla mise Fobos-Grunt, ale sonda ani nedokázala opustit oběžnou dráhu Země a mise tak nešťastně skončila. Technologie, která byla vyvinuta pro misi Fobos-Grunt, bude částečně použita na misi ExoMars. Nezbývá tedy nic jiného, než doufat, že technika neselže a že se mise podaří.

Takto budou umístěny motory na prvním stupni rakety Falcon 9 1.1. Dole se znázorněna mřížka 3x3, která se používá dnes.
Takto budou umístěny motory na prvním stupni rakety Falcon 9 1.1. Dole se znázorněna mřížka 3×3, která se používá dnes.
Zdroj: http://digitalvideo.8m.net/

Zkouška motorů Merlin 1D

SpaceX vyzkoušela svůj nový motor Merlin 1D. Ten by měl být součástí vylepšené rakety Falcon 9, která nese označení Falcon 9 1.1. Nová verze rakety by se měla vydat do kosmu v polovině roku 2013. Motor Merlin 1D má vyšší výkon než předchozí motor Merlin 1C. (1C má výkon 420-480 kN a 1D má výkon 620-720 kN). S vylepšenou raketou se změní i uspořádání motorů. Místo mřížky 3×3 budou motory řazeny do kruhu. Počet motorů však zůstane stejný. Vylepšení dostane i druhý stupeň rakety. Bude mít motor Merlin 1D vacuum. Při prvním letu rakety Falcon 9 1.1 bude vynesen kanadský satelit Cassiope. To znamená, že se nepoletí s Dragonem, ale s aerodynamickým krytem, který se testuje ve vakuové komoře ve výzkumném středisku v Ohiu. navíc se bude poprvé v historii Falconu 9 startovat z kosmodromu Vandenberg a nikoliv z Floridy jako doposud pokaždé.

Motor F-1 na dně Atlantiku
Motor F-1 na dně Atlantiku
Zdroj: http://images.nationalgeographic.com/

Vylovení motorů F-1

Minulý rok oznámil miliardář Jeff Bezos, že v hlubinách Atlantiku nalezl motory prvního stupně rakety Saturn V, který vyslal posádku historické mise Apollo 11 na Měsíc. Také slíbil, že se pokusí jeden z motorů vyzvednout. Nakonec se povedlo kusy motorů vylovit a Bezos doplnil, že materiál by měl stačit k rekonstrukci dvou motorů. Pokud dodrží své slovo, bude motor vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.
F-1 byl raketový motor, který využíval kapalné pohonné látky. Vyvinula ho firma Rocketdyne. V prvním stupni rakety Saturn V bylo ve svazku pět takovýchto motorů. Jako palivo se používalo RP-1 (upravená petrolej) a kapalný kyslík. F-1 byl nejsilnější motor své doby. Nyní ho překoná pouze ruský, čtyřkomorový motor RD-171, který se používá na prvním stupni rakety Zenit.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.livingfuture.cz/
http://kosmonaut.cz/

Zdroje obrázků:
https://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/z_changeover/Exomars_art_f840.jpg
http://digitalvideo.8m.net/SpaceX/Engines/M1Dcluster.jpg
http://www.satnews.com/images_upload/247791684/SpaceX_Merlin_1D.jpg
http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/654/cache/saturn-v-rocket-engines-recovered-ocean-seafloor-nozzle_65444_600x450.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.