sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Za 20 miliónů dolarů na Měsíc – 2.díl (Maďarský psík)

Logo projektu Puli

V dnešním dílu se podíváme do nedalekého Maďarska. Tamější tým pojmenoval svůj projekt Puli, podle místního pasteveckého psíka. Toto plemeno se vyznačuje inteligencí, poslušností a hravým temperamentem. Vlastnostmi Puliho by maďarští inženýři rádi obdařili i svůj rover. Dá se říci, že podobou je psíkovi blíž spíše přistávací modul. Stejně jako Puli, připomíná nesmírně chlupatou kouli.

Maďarský tým patří v soutěži k těm chudším. O své místo na Slunci musí tvrdě bojovat i kvůli malé ochotě místních sponzorů. Možná i proto byste u něj marně hledali propracovanou počítačovou animaci celé mise, tak běžnou u dnešních etablovaných kosmických agentur. Neznamená to ovšem, že by tým Puli neměl výsledky. Na jaře 2011 předvedl malý model roveru a náznak přistávacího modulu.

K Měsíci by celou sestavu měla vynést některá z komerčně dostupných raket. V jednom z videí, které by se dalo vzdáleně nazvat animací mise, se objevila raketa Falcon 9, ale spíše se jednalo o příklad. Na nižší rychlost potřebnou k sestupu a brzdění před samotným dopadem na povrch Měsíce bude k modulu připojen menší raketový stupeň. Konečná fáze přistání je hodně podobná způsobu, kterým se vyznačovala mise Spirit Opportunity na Marsu. Spíše nežli o airbag se má jednat o kouli s výstupky z pružného měkkého materiálu, jež má ztlumit tvrdý dopad a případné poskakování po povrchu, čímž ochrání cenný náklad uvnitř.

Víc než cokoliv jiného, připomíná lander dětské hopsací míčky Fluffy Ball, což mu neubírá na originalitě.
Víc než cokoliv jiného, připomíná lander dětské hopsací míčky Fluffy Ball, což mu neubírá na originalitě.
Zdroj: http://www.googlelunarxprize.org

Řešení rozevření modulu zřejmě ještě maďarské inženýri čeká. Pokud se tedy podaří přistát a odhalit vnitřek modulu, na povrch by měl vyjet rover poháněný solárním článkem. Nejvíce na první pohled zaujmou na vozítku kola. Ta v první verzi připomínala proslulého Tleskačova ježka. V další větší podobě představené letos,  již kola vypadají vzdáleně jako paprsky s loukotěmi. Tým rover pojmenovaný Iterace2 úspěšně vyzkoušel v terénu bývalého dolu na bauxit v Gánt (Maďarsko). Ten dnes slouží jako geologický park. Zdejší krajina je spíše simulací povrchu Marsu, ale pro pohyb roveru je to s Měsícem dostatečná analogie. Na příští testy se Maďaři chystají do Maroka na akci MARS2013.

Bývalý důl na bauxit. Dnes geologický park. Rover zdolal kopcovitý terén pokrytý štěrkem a pískem.
Bývalý důl na bauxit. Dnes geologický park. Rover zdolal kopcovitý terén pokrytý štěrkem a pískem.
Zdroj: http://pulispace.com

V červenci 2011 se týmu Puli podařilo získat sponzora nebo spíše významného partnera S & T, který poskytl software pro plánování, modelování a simulaci různých aspektů lunárního mise. Hodnota poskytnutých licencí a dalších produktů by měla dosáhnout několika set tisíc dolarů rozložených do 3 let.

Jedna perlička na závěr. S Google Lunar X Prize souvisejí i další menší akce, které mají za úkol zvýšit zájem o tento projekt mezi studenty. Pro milovníky lega se letos konala soutěž  MoonBots 2012 Challenge.  Studentský tým Hungarobots, jež spadá pod Puli, sestrojil poměrně komplexní lander. Ostatně podívejte se sami.

Zdroje informací:
http://www.googlelunarxprize.org/
http://www.pulispace.com
http://www.pulispace.com
http://hungarobots.pulispace.com/
http://moonbots.org/

Zdroj obrázků:
http://www.bevezetem.hu/images/1107/puli_logo_compcopy.jpg
http://www.googlelunarxprize.org/sites/googlelunarxprize.org/files/styles/team_craft_large/public/team_puli.jpg
http://pulispace.com/images/phocagallery/News/field_tests/i2_teszt_01.jpg 

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2012/10/27/za-20-milionu-dolaru-na-mesic-2-dil-madarsky-psik/