sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pátý letošní start Ariane 5

Start rakety Ariane 5

28.září odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně nejsilnější evropská raketa současnosti – Ariane 5. Cílem bylo vynést na geostacionární dráhu dvě telekomunikační družice Astra-2F a GSAT-10. Start letu s technickým označením VA209 přišel přesně ve 23:18 SELČ. Jednalo se již o 65. start této rakety.

Samotný průběh startu je následující: Nejprve je zažehnut hlavní stupeň s motorem Vulcain na kapalný kyslík a kapalný vodík. Po sedmi sekundách se aktivují i pomocné postranní boostery na pevné palivo a raketa se odlepí od startovací rampy. Po 2 minutách a 21 sekundách jsou odděleny pomocné boostery a  3 min 17 sec po startu je odhozen aerodynamický kryt. Samotný hlavní motor hoří 8 minut 59 sekund. Po dalších šesti sekundách se druhý stupeň s nákladem oddělí. Po dalších 4 sekundách začal fungovat motor druhého stupně, který se vypnul po 25 minut 25 sekund od startu.

V té chvíli byla raketa na přechodové dráze 249,5 km až 35 937 km a sklonem 6 ° k rovníku.Ve výšce 660,7 km měla rychlost 9,35 km/s, což jí stačí k tomu, aby se dostala na geostacionární dráhu. Po dalších přibližně 27 minutách 44 sekundách byl oddělen satelit Astra-2F. Za další tři minuty se vydal na cestu sám i indický satelit GSAT-10. Celkové letové operace skončily pro Ariane 5 zhruba 46 minut po zapálení hlavního motoru.

Na geostacionární dráze se pak oba satelity musí usadit pomocí vlastních motorů. Astra-2F se usadí na pozici 28,2 ° E odkud bude poskytovat telekomunikační služby nové generace direct-to-home pro Evropu, Blízký východ a Afriku. GSAT-10 na pozici 83 ° E zajistí podobné služby pro Indii. Navíc bude zajišťovat i radionavigační servis.

Geostacionární dráha má tu úžasnou vlastnost, že družice na ní umístěná se jeví pozorovateli na Zemi, jako by visela stále na jednom místě. Je tak tudíž ideálním aspirantem na použití pro přenos televizního signálu do domácností. Stačí tedy nastavit na svém domě parabolickou anténu požadovaným směrem.

Tento start si může připsat nový rekord. Ariane 5 v nejsilnější verzi  ECA, jejíž teoreticky nejvyšší nosnost je 10500 kg, se k této hranici poměrně dost přiblížila. Celková hmotnost užitečného zatížení činila 10 211 kg z toho družice 9401 kg a adaptéry s dávkovači 810 kg.

Zdroje informací:
http://www.esa.int
http://en.wikipedia.org

Zdroje obrázků :
http://www.esa.int/images/liftoff_v209-0006_large,0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.