sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Fram2)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cubesaty pro marsovskou misi

Při pohledu na známé sondy, které zlepšily naše znalosti o kosmických objektech, si můžeme všimnout jednoho společného rysu – ať už se podíváme na Voyagery, Galileo, či Cassini, ve všech případech se bavíme o stroji, jehož rozměry jsou více či méně srovnatelné s menším autobusem. V minulých letech však značný boom prodělala rodina malých družic. Především takzvané cubesaty otevřely cestu do vesmíru mnohem širšímu spektru zákazníků. Družice, jejichž hmotnost (i cena) jsou zlomkové oproti velkým projektům se mnohem více zaměřují na testování nových technologií. Zatím však tyto krychličky a kvádry kroužily pouze kolem Země. To se však již za pár týdnů změní.

Letový exemplář cubesatu MarCO.
Letový exemplář cubesatu MarCO.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

5. května se otevírá startovní okno rakety Atlas V k Marsu, kam bude vynášet lander InSight. Společně s ním poletí dvojice cubesatů Mars Cube One (zkráceně MarCO), které vyvinula kalifornská JPL (Jet Propulsion Laboratory). Nebudou to jen tak obyčejné cubesaty, ale vůbec první družice tohoto druhu určené pro opuštění gravitačního pole naší planety. Dva cubesaty MarCO a hlavní náklad, tedy lander InSight poletí na stejné raketě a i jejich dráha v meziplanetárním prostoru bude téměř stejná.

MarCO v rozloženém stavu.
MarCO v rozloženém stavu.
Zdroj: https://photojournal.jpl.nasa.gov
Poslední úpravy na jednom z cubesatů MarCO před uložením do vypouštěcího zařízení.
Poslední úpravy na jednom z cubesatů MarCO před uložením do vypouštěcího zařízení.
Zdroj: https://photojournal.jpl.nasa.gov

Každý z cubesatů je vybaven poměrně velkou skládací anténou a pokud přežijí několikaměsíční přelet meziplanetárním prostorem, využijí se k přenosu dat z landeru InSight během jeho přistání. Mise cubesatů MarCO byla navržena jako technologický demonstrátor, který má ověřit, jak tyto malé sondy odolají podmínkám v meziplanetárním prostoru, které se nedají porovnat se stavem, který panuje na oběžné dráze Země – především z hlediska vyšší zátěže kosmickým zářením a nabitými částicemi. Mise cubesatů je naplánována tak, aby její případné selhání neohrozilo primární misi landeru InSight.

Pokud tedy budou cubesaty fungovat, můžeme se dočkat bonusu, o který bychom jinak byli ochuzeni. Pokud selžou, nic se neděje, InSight dokáže samozřejmě přistát i bez nich. Tyto cubesaty nebudou mít za úkol žádná vědecká měření a až InSight přistane, bude své naměřené informace odesílat přes družice na oběžné dráze, zatímco cubesaty nevstoupí na oběžnou dráhu Rudé planety, ale zůstanou kroužit kolem Slunce. Jejich úkolem je zkrátka a dobře otestovat, jak se systémy cubesatů chovají při prvním letu daleko od Země. Získaná data mohou pomoci jejich rozšíření u dalších misí. Hezky to popisuje přiložené video, které kolega Michael Voplatka opatřil českými titulky.

„Jsou to průzkumníci,“ říká o cubesatech MarCO Andy Klesh, jejich hlavní inženýr a dodává: „Cubesaty doposud nemusely čelit spalující radiaci při cestě do hlubšího vesmíru, nebo používat svůj pohonný systém pro korekci dráhy k Marsu. Doufáme, že se nám v tomto směru podaří vyšlapat cestu.“ Oficiální jména obou cubesatů jsou strohá – MarCo-A a MarCO-B, ale tým, který je sestavil, má smysl pro humor a cubesatům dal jména Wall-E a Eva, což jsou postavy z animovaného filmu studia Pixar. Autory k tomu vedl pohonný systém jejich cubesatů. Ty totiž používají stlačený oxid uhličitý, který se používá v hasicích přístrojích a stejným způsobem se v animovaném filmu z roku 2008 pohyboval i hlavní hrdina.

Srovnání velikostí - v pozadí sonda MRO, v popředí MarCO
Srovnání velikostí – v pozadí sonda MRO, v popředí MarCO
Zdroj: http://i1.wp.com/

Ještě než mise odstartuje, je důležité znovu zdůraznit, že není vůbec jisté zda cubesaty přežijí až do příletu k Marsu. Jejich operátoři budou postupovat po drobných krůčcích a každý z nich bude důležitým milníkem. Tím prvním bude samotné zapnutí cubesatů, vždyť naposledy byly zkontrolovány v areálu společnosti Tyvak Nano-Satellite Systems v kalifornském Irvine. Tam byly obě malé družice vloženy do vypouštěcího zařízení, které je ve vesmíru uvolní. Baterie, které se použijí k vyklopení solárních panelů by měly mít dostatek energie i k aktivaci vysílače. Když bude energie málo, uslyší pozemní operátoři ticho do chvíle, než se obě družice plně nabijí.

Jeden z cubesatů MarCO před uložením do vypouštěcího zařízení.
Jeden z cubesatů MarCO před uložením do vypouštěcího zařízení.
Zdroj: https://photojournal.jpl.nasa.gov/

Na konci letošního listopadu se lander InSight dostane k Marsu, vstoupí do jeho atmosféry a pokusí se o přistání. Pokud cubesaty přežijí do této fáze, budou landeru v patách, jen poletí po trochu jiné dráze, aby se nedostaly do atmosféry. V této fázi přijde hlavní část jejich mise. Otestují totiž metodu, kterou můžeme přirovnat k černé skříňce u letadel. Budou totiž sbírat signály, které lander vysílá během sestupu a přistání včetně fází, kdy ze Země nebude přímý výhled na přistávající sondu. Cubesaty pak zachycené signály pošlou na Zemi, kde bude možné komplexně vyhodnotit průběh přistání a pochopit vlivy, které jej provázely.

Čistá místnost pro cubesaty v JPL.
Čistá místnost pro cubesaty v JPL.
Zdroj: https://www.jpl.nasa.gov

Pro technologii cubesatů je tato mise velmi důležitá, protože představuje významný krok vpřed. Cubesaty se nejprve používaly v rámci výuky vysokoškolských studentů, v průběhu let postoupily na vyšší úroveň a slouží k ověřování nových technologií a věnují se i praktickým věcem – od sledování lodní dopravy po monitorování přírodních změn. NASA už těmto drobečkům také přichází na chuť a chtěla by je používat k výzkumu Sluneční soustavy, o čemž svědčí i to, že kalifornská JPL disponuje vlastní čistou místností pro cubesaty. Vzniklo zde již několik projektů včetně cubesatů MarCO.

Především pro mladé inženýry je lákavé, že mohou pracovat na vývoji stroje, který má potenciál dosáhnout Marsu za několik let místo desetiletí. „Náš tým je poměrně malý a tak všichni získáváme mnoho zkušeností tím, že pracujeme na několika částech cubesatu,“ popisuje Klesh a dodává: „Postupně se naučíte všechno od stavby, přes testování až po samotné provozování. V současné době se dá říct, že každý den objevujeme něco nového.“

Infografika ukazující hlavní úkol cubesatů MarCO - přenos signálu z klesajícího landeru InSight v reálném čase. Jen ten termín v pravém dolním rohu není kvůli odkladu startu o dva roky aktuální.
Infografika ukazující hlavní úkol cubesatů MarCO – přenos signálu z klesajícího landeru InSight v reálném čase. Jen ten termín v pravém dolním rohu není kvůli odkladu startu o dva roky aktuální.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Překlad: Autor

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/images/largesize/PIA22314_hires.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/PIA20346marsco.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA22317.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA22321.jpg
http://i1.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2015/06/15-122b.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA22322.jpg
https://www.jpl.nasa.gov/images/cubesat/20151203/CubeSat20151203.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/06/marco_edl_diagram.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kupka
Kupka
6 let před

Šikulka ten Ovčáček…

Jiří Brunner
Jiří Brunner
6 let před
Odpověď  Kupka

Nejste tady správně.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Kupka

Mohl bych se zeptat, jak Váš komentář souvisí s tématem článku?

Jiří Kos
Jiří Kos
6 let před
Odpověď  Kupka

„Trpaslík se dezorientuje podle buzoly.“ ((volně podle inženýra Vodňanského)

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Na jednom videu je vidět, že z horního stupně se nejprve uvolní jeden, stupeň se otočí o 180° a pak se uvolní druhý. Jde o optický klam na základě toho, že stupeň rotuje nebo kvůli úpravě vzdálenosti mezi cubesaty nebo proč vlastně? A vypouštěny budou pomocí pružiny?

Michael Voplatka
6 let před
Odpověď  Spytihněv

O separaci cubesatů a jejich vypouštěcího zařízení se postará pružina. Je velice dobře vidět na třetím obrázku zespodu. Na první část Vaší otázky bohužel neznám odpověď.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Díky. Jo, ta pružina je vidět pěkně. To video, o kterém jsem psal, se před pár dny objevilo na fóru a je velmi dobré. Jen ten obrat horního stupně moc nechápu. Jen spekuluji.

jregent
jregent
6 let před

Držíme palce všem 🙂
Díky za článek 🙂

frank
frank
6 let před

tím ovšem S A B Aerospace místnost v Brně získává tak nějak na důležitosti 🙂

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Díky. Jo, ta pružina je vidět pěkně. To video, o kterém jsem psal, se před pár dny objevilo na fóru a je velmi dobré. Jen ten obrat horního stupně moc nechápu. Jen spekuluji.

Tomach
Tomach
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Take jenom spekulace – ale predpokladam ze horni stupen se otaci kvuli stabilizaci jak svoji tak modulu. Take predpokladam ze vypousteci zarizeni pro Cubesaty bude na jednom miste – tudiz nemuzou oba vypustit soucasne protoze by zustali „prilepeni“ na sobe
Takze je tam normalni casova prodleva a mezitim se horni stupen setrvacnosti stale otaci. Pak jen zvolit spravnou dobu aby se CubeSaty nesrazily – takze nejlepe po pul otacce – a vypustit druhy CubeSat.
Jinak redakci diky za clanek,jako vzdy nadherne poctenicko.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Tomach

Vidím to podobně a abych jen tak neplácal, tak tady je to video, o které jde. Je tam opravdu vidět, že budou vypuštěny na opačné strany, aby se mezi nimi vytvořila mezera. https://youtu.be/0nR5-MVGYcw

Alois
Alois
6 let před

Typ 6U a váha po 13,5 kg.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.