sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 175. díl (18.1. – 24.1.2016)

Dalších sedm dní uteklo jako tající sníh a je za námi velmi významný týden, který pravděpodobně zanechá své stopy v historii kosmonautiky. Zatímco se SpaceX již jen o malý kousek nepodařilo přistát na plovoucí plošině, společnost Blue Origin se svým experimentálním strojem New Shepard podruhé přistála. Zároveň se bleskově rozšířily zprávy o teoreticky vypočítané deváté planetě. Tyto velké události by však neměly zastínit i ty menší, které utvářely a posouvaly kosmonautiku dál. V dnešním Kosmotýdeníku se proto podíváme nejen na start New Shepardu, ale třeba také do Indie, nebo na Mezinárodní kosmickou stanici. Přeji vám příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

Blue Origin to udělala znovu:

Blue Origin opět dokázala přistát se svým strojem New Shepard poté, co jej odpálila a vynesla až k hranici vesmíru. Tentokrát se však opět posouvaly hranice o kousek dál, když odstartoval stupeň, který už jednou letěl. Jedná se tak o první raketový stupeň, který odstartoval, přistál, opět odstartoval a opět přistál. Hranice, které při tomto letu stroj New Shepard dosáhl, byla tentokrát 101,7 km, což je přesně 1,7 kilometru nad oficiálně uznávanou hranici vesmíru. Zde došlo k oddělení návratové kapsle, která poté bezpečně na padácích přistála. Celý let trval asi 11 minut. Během letu samozřejmě nedošlo k dosažení rychlosti potřebné pro usazení na orbitální dráhu.

Start New shepard z východetexasského testovacího centra Blue Origin
Start New shepard z východetexasského testovacího centra Blue Origin
Zdroj: http://i.space.com/images/

Jak už bylo řečeno, jednalo se o druhý let tohoto konkrétního stupně. Dvacátého třetího listopadu minulého roku rozvířila vody kosmonautiky nečekaná a neoznámená novinka, že se společnosti Blue Origin povedlo jako první přistát s odpáleným prvním stupněm rakety – tehdy dosáhli maximální výšky s hodnotou 100,5 km. Z pohledu médií společnost Blue Origin pokořila společnost SpaceX, která se snaží o něco podobného už dlouho. Pravdou však je, že se jedná o dva stěží porovnatelné počiny. Od listopadového letu prý tento stupeň prodělal jen několik málo výměn komponent. Jako byly například padáky návratové kapsle, zapalovací patrony pro motory, nebo pyropatrony pro oddělení stupně a kabiny. Byly provedeny také změny software, které umožnily softwaru raketu směřovat i mimo přesný střed přistávací zóny a tím rozšířit možnosti úspěšného přistání.

Rozdílný přístup ke znuvupoužitelnosti stupňů sám Jeff Bezos označuje za důvodný. Dle jeho prohlášení má dobré a přesvědčivé důvody k tomu, aby startoval a přistával vertikálně. Což je logické. Na rozdíl od SpaceX, která se soustředí na vynášení objemných nákladů a kosmických lodí na orbitální dráhu, je v prvotním plánu Blue Origin využít svoji techniku pro sub-orbitální lety s turisty na krátkých výletech do vesmíru. Vzhledem k plně znovupoužitelnému systému se mohou výrazně snížit náklady na start a tím i letenky pro případné zájemce o let. Bezos prohlásil, že chtějí umožnit mnoha lidem zažít a vyzkoušet si pobyt v beztížném stavu. Teprve až ve vzdálenější budoucnosti by Blue Origin mohla s mnohem silnějšími stroji komerčně vynášet satelity. Odhady mluví o roku 2020.

Jeff Bezos se již vyjádřil, že podruhé použitý stupeň se pravděpodobně dočká dalšího využití. Zároveň nezapomněl upozornit, že současný New Shepard je pouze testovacím strojem. Další stroj již nebudou pohánět motor BE-3, ale silnější BE-4. Právě motory BE-4 by v tomto roce mělo čekat závěrečné testování. Vzhledem k neprůhlednosti plánů Blue Origin však nebudeme zacházet do podrobností, protože tato firma nakonec vždycky něčím překvapí.

Tweet Jefa Bezose o gratulaci ke skoro úspěšnému přistíní SpaceX a tweet o úspěšném letu New Shepardu
Tweet Jeffa Bezose o gratulaci ke skoro úspěšnému přistíní SpaceX a tweet o úspěšném letu New Shepardu
Zdroj: Twitter

Kosmický přehled týdne:

IRNSS-1E
IRNSS-1E
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Dvacátého ledna vynesla indická raketa PSLV v konfiguraci se šesti urychlovacími boostery na tuhá paliva (PSLV XL) již pátý satelit indického regionálního navigačního systému IRNSS. Satelit o váze 1425 kilogramů byl vynesen na dráhu s parametry 282 x 20 55 km. Na cílovou geostacionární dráhu ve výšce 36 000 km se přesune již zážehy svého palubního motoru. Indický regionální navigační systém IRNSS má, jak už je z názvu patrné, pouze regionální charakter. Satelity poskytují tedy navigační služby pouze nad indickým územím a přilehlými oblastmi. Na rozdíl od GPS, Galilea, nebo Glonasu tak pro provoz systému stačí méně satelitů. Již s pěti současnými satelity poskytuje poměrně přesné navigování. Navíc během první poloviny tohoto roku by měly odstartovat ještě další dva satelity, které systém udělají plně práce schopný. První satelit systému IRNSS byl vypuštěn v roce 2013. Životnost všech vypuštěných satelitů bude shodně dvanáct let.

Americký astronaut Scott Kelly a ruský kosmonaut Michail Kornijenko, kteří jsou na dlouhodobé misi na Mezinárodní vesmírné stanici oslavili 22. Ledna malé výročí, když začal jejich třístý den ve vesmíru v kuse. Jejich prodloužená roční mise, má oproti standardním půlročním misím zjistit, jak lidské tělo reaguje na dlouhodobější pobyt ve vesmíru. K této příležitosti se pro nás vyfotografovali.

Cygnus
Cygnus
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Dvacátého prvního ledna dorazila na Floridu nákladní část lodi Cygnus, která by 10. března měla vynést k Mezinárodní kosmické stanici 3 493 kilogramů nákladu. Z Virginie, kde je sídlo Orbital ATK vyrazila tato část nákladní automatické lodi na remorkéru. Následně bude nákladní část lodi přesunuta do KSC Payload Hazardous Servicing Facility, kde bude loď spojena se servisním modulem a ten bude naplněn palivem. Ke startu na raketě Atlas 5 by 10. března mělo dojít v 3:08 EST.

Souhrn z Kosmonautixu:

Událostmi naplněný týden opět nenechal stránky kosmonautixu bez zajímavých zpráv. Mohli jste si tak přečíst podrobné informace o satelitu Jason-3, který úspěšně vynesla raketa Falcon 9. O tom, kolik stupňů by pro letošek měla dokázat společnost SpaceX zachránit a jaké bude procento havárií se na svém twitteru zmínil Elon Musk. A když už jsme se tak zajímali o náklad i let posledního Falconu 9 v1.1, podívali jsme se i na přístrojové vybavení satelitu Jason-3. Další zajímavá zpráva nás zavedla do velmi zajímavého světa Van Allenových pásů. Velkou událostí uplynulého týdne byla teoretická předpověď deváté planety sluneční soustavy. Pokud tam někde je, zamýšleli jsme se nad tím, jak bychom ji mohli najít. Připravovaná pilotovaná loď Dragon 2 od SpaceX se připomněla, když bylo zveřejněno video z testů jejích motorů SuperDraco. A na závěr jsme se podívali na stupeň BrizM, který opět zazlobil.

Snímek týdne:

Kdyby existovala fotografie deváté planety, pravděpodobně by snímek týdne pro tento týden získala právě ona. Nicméně zatím je devátá planeta pouhou Russellovou čajovou konvicí a proto dáme přednost něčemu reálnému. Své místo si tento týden vydobyla společnost Blue Origin, když se jejímu stupni New Shepard jako prvnímu stupni rakety historie podařilo podruhé přistát.

New Shepard podruhé přistává
New Shepard podruhé přistává
Zdroj: http://www.space.com/

Zdroje informací:
http://www.space.com/
http://www.isro.gov.in/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://russian.rt.com/static/3/5/e/35ee667c544a7e2892605406959c3fb3a9c79f9d.jpg
http://i.space.com/images/i/000/052/814/original/blue-origin-new-shepard-rocket-launch-jan-22-2016.jpg?1453571126
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/01/8irnss-1e6of9.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/01/5.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Andrew
Andrew
8 let před

Výborný článek jako obvykle, děkuji :). Rád bych upozornil na překlep – první odstavec o Blue Origins – „Během letu samozřejmě nedošlo k !dosažená! rychlosti potřebné pro usazení na orbitální dráhu.“

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Andrew

Díky za pochvalu i za upozornění, překlep jsme opravili.

PatrikKladensky
PatrikKladensky
8 let před

Dobry den, dekuji za pekny web. Mam dotaz, ktery je hodne mimo misu, tak se moc omlouvam. Jsem ted v zahranici a koupil jsem si zde moc peknou knihu o ISS. Mel bych takovy dotaz. Kdyby bylo potreba ISS rychle evakuovat a rychle pristat na Zemi, muze Sojuz pristat i jinde nez v Rusku? Protoze cekam ze nad Ruskem preletava jen jednou dene nebo tak.

marian
marian
8 let před

„Americký astronaut Scott Kelly…oslavil 22. Ledna malé výročí, když začal jeho třístý den ve vesmíru v kuse“

A nezabudli ste náhodou spomenúť ešte niekoho, kto oslavoval spolu s ním? Napoviem, jeho priezvisko je Kornijenko…;)

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  marian

Samozřejmě, Michail Kornijenko také slaví stejné jubileum. Pokaždé uvádíme oba pány společně, mysleli jsme, že už je to jasné.

marian
marian
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Mnohým to hádam jasné veru je, ale na tento portál očividne chodí aj plno ludí, ktorých jediné znalosti z kozmonautiky pramenia práve z jeho čítania a tím to jasné byť nemusí, navyše keď bol text toho odseku formulovaný takým spôsobom. Nevidím dôvod prečo, spomenúť len jedného pána z tejto spoločnej dlhodobej misie a druhého úplne vynechať.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  marian

Asi znáte ten případ, kdy něco neustále opakujete a jednou dospějete do fáze, kdy alespoň jednou danou formulaci změníte. 🙂

maro
maro
8 let před
Odpověď  marian

Dušan Majer: Tak třeba se při příštím jubileu zase úplně vykašlete na Američana a hodíte tam jen Rusa. Ale to asi nehrozí, že?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  maro

Poprosím vás abyste nehledal za vším záměrnou snahu poškodit Rusko, děkuji. Opravdu nemám rád, když se někdo snaží hledat záměr tam, kde není.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  marian

No a co je na tom? Tak měl třeba Dušan chuť popřát jen Kellymu. Kde je psáno, že musí oběma? A kdo chce popřát Kornijenkovi, tak může v diskusi 🙂

maro
maro
8 let před
Odpověď  marian

Možná chtěl popřát. Ale nakonec nepopřál ani jednomu 😉

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

11 minut…. když se nad tím pořádně zamyslím, tak je to hrozně krátký interval mezi startem a přistáním. Koukám se na zážeh, přitom si zapálím cigaretu, raketa pomalu mizí v nebi, ještě nemám dokouřeno a už je zase z hranice vesmíru zpátky na zemi. Old Shepard napínal diváky jen o pět minut déle 🙂

Racek
Racek
8 let před
Odpověď  Spytihněv

No, jízda na řetízkovém kolotoči trvá asi tak stejně. U mě to občas znamenalo ztrátu oběda.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Racek

Což o to. Řetízkový mi nikdy nevadil. Ale ten pevný, co bývá na dětských hřištích, ten teprve vytvářel extrémní rychlosti a smrtící přetížení.Jako dítě jsem ani na hodinovou jízdu busem nevyrazil bez kynedrilu. Což je taky mimochodem asi jediný důvod, proč mě rodiče nikdy nepustili na výlet do vesmíru.

Racek
Racek
8 let před
Odpověď  Spytihněv

:-))

Peter P
Peter P
8 let před

Niektore clanky vo svetovych ale i domacich mediach ospevovali prvy let New Shepard akoby Blue Origin porazil SpaceX (clanky zpred 21.12.2015) tazko som to cital, kedze sa porovnqvalo neporovnatelne. Blue Origin letel znovu a uz sa objavilo to porovnavanie. Ano je to urcite uspech a dalsi ‚hrebik do rakve‘ ale pre Space Sheep Two.

Ukazuje sa, ze znovupouzitelnost ma buducnost, ale kridla uz nie. Mozno je to krasne vyniest raketu do vysky 15km a potom odstartovat, ale projekt Virgin Galactic sa uz pretahuje niekolko rokov a verejnost uz straca zaujem. Tradicne rakety to proste dokazu lacnejsie.

Racek
Racek
8 let před
Odpověď  Peter P

No, Blue Origin Shepard je dnes technický vrchol a určitě významný den zábavního a turistického průmyslu. Jistě, zkušební stanice pro motory budoucích programů pana Bezoise, určitě i řídících systémů a pod. No, kdybych byl mladší, asi bych se těšil že utratím moc peněz za neskutečný zážitek. Ten člověk je zrovna tak zajímavou postavou jako Musk, ovšem podstatně méně reklamy a zdá se mi, že i hodně realistický a promyšlený postup.
Projekt Space Sheep je myslím už mrtev, řešení je málo robustní a příliš nebezpečné pro běžný každodenní provoz. V tom s Vámi naprosto souhlasím. Raketoplány, myslím, rozhodně nejsou překonány. Naopak, novější technologie umožní brzo uvažovat o nových koncepcích, tentokrát už snad dotažených. Ovšem, za několik desítek let.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Jaké rychlosti dosahoval New Shepard v době oddělení návratové kapsle? Dali si záležet, aby už byli těsně ve vesmíru (100,5 a 101,1 km). Ta rychlost musí být tak 1-2 km/s, takže to oddělení se muselo uskutečnit s obrovskou přesností.

maro
maro
8 let před

Stejně je zábavné to hraní si na „astronauty“, „kosmonauty“, „taikonauty“. Je to snad jediné povolání, kde název toho povolání závisí na zemi odkud daný „mimoatmosférický letec“. Tedy aspoň v Češtině.
Náš Vladimír Remek je určitě „vesmírnaut“ a Jahn, první německý „mimoatmosférický letec“ byl „weltraumnautem“.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  maro

Vladimír Remek je kovaný kosmonaut 🙂

maro
maro
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Však ten Jahn je taky kovaný kosmonaut 🙂

maro
maro
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Ona je to totiž s těmi různými názvy úplná kravina. Jen tady někdo nemohl zkousnout, že se těm Američanům tady taky říkalo „kosmonauti“, tak vylezli s astronautama, a ti taikonauti už byli jen důsledkem tohoto nesmyslného postupu.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  maro

To je fakt. Někde jsem četl, že astronauti byli jen reakcí na kosmonauty. Přesné důvody už nevím, ale tak nějak to zdomácnělo. Astronauti z Apolla nebo z raketoplánu. S kosmonauty by mi to moc nesedělo.

gg
gg
8 let před
Odpověď  maro

„Stejně je zábavné to hraní si na „astronauty“, „kosmonauty“, „taikonauty“. Je to snad jediné povolání, kde název toho povolání závisí na zemi odkud daný „mimoatmosférický letec“. Tedy aspoň v Češtině.“

Snad v angličtině, ne? Nějak mi uchází, proč by někomu mělo vadit, když se všem bude říkat „kosmonauti“.

Asdf
Asdf
8 let před

Trochu mě překvapuje sdělení, že New Shepard je jen zkušební stroj a že další, s kterým se už bude létat s turisty, bude mít silnější BE-4. Dodnes jsem si myslel, že BE-4 bude mít až připravovaná dvoustupňová orbitální raketa. Nakonec pro ty skoky nad hranici vesmíru BE-3 bohatě stačí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.