Dragon 2 opět zažehl své motory

Společnost SpaceX zveřejnila nové video z motorického testu lodi Dragon 2. Během tohoto krátkého testu, který proběhl již 24. listopadu, byl Dragon 2 zavěšen na jeřábu. (testovací artikl je občas také označován jako DragonFly, jedná se o stejný exemplář, který provedl v květnu minulého roku zkoušku záchranného systému.) Po zapálení motorů se loď několik vteřin vznášela na místě, čímž demonstrovala správnou funkci řídícího systému. Motory SuperDraco, které Dragon 2 používá nemají totiž možnost naklánění, veškeré řízení je tedy zajištěno pouze změnou tahu jednotlivých motorů.

Dragon 2 je vyvíjen pro dopravu astronautů na ISS v rámci programu Commercial Crew. Nejzajímavějším aspektem této lodi je ale možnost motorického přistání, která je zkoušena právě během těchto testů. Po důkladném prověření motorů a řídícího systému za pomoci jeřábových zkoušek bude Dragon 2 zavěšen pod helikoptéru, která ho vynese do vzduchu a uvolní. Loď poté vystřelí padáky a přistání ještě dobrzdí pomocí motorů. Následovat budou ještě ambicióznější testy, při kterých bude Dragon 2 startovat i přistávat jen za pomoci svých motorů. K ostré zkoušce možná dojde ještě před lety s posádkou, SpaceX totiž navrhla použití nového Dragonu 2 v rámci komerčních misí pro zásobování ISS. Zde se tedy teoreticky nabízí dobrá příležitost jak otestovat přistání po orbitálním letu, aniž by byl kdokoliv ohrožen.

Zdroje informací:
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků
http://c2.staticflickr.com/2/1697/24444570671_beec648d10_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Dragon 2 opět zažehl své motory”

 1. Toxicity napsal:

  Když vidím po vypnutí motorů nádherný hnědý obláček oxidu dusičitého, tak mě jako chemikovi srdce zaplesá. Nicméně poblíž bych být nechtěl. 🙂

 2. Solmyr napsal:

  Dobry den,
  je nekde zverejnene na jake deltaV (pri navratu) ma dragon palivo? Zajimalo by me jake rezervy pri pristani budou. Plus pomoci superdraco (a pokud se nepletu tak z paliva z trunku) bude jen manevrovat nebo bude i zakulacovat orbitu.

 3. Jakub napsal:

  Zdravím kdy bude Spacex střílet další raketu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.