Dragon 2 opět zažehl své motory

Společnost SpaceX zveřejnila nové video z motorického testu lodi Dragon 2. Během tohoto krátkého testu, který proběhl již 24. listopadu, byl Dragon 2 zavěšen na jeřábu. (testovací artikl je občas také označován jako DragonFly, jedná se o stejný exemplář, který provedl v květnu minulého roku zkoušku záchranného systému.) Po zapálení motorů se loď několik vteřin vznášela na místě, čímž demonstrovala správnou funkci řídícího systému. Motory SuperDraco, které Dragon 2 používá nemají totiž možnost naklánění, veškeré řízení je tedy zajištěno pouze změnou tahu jednotlivých motorů.

Dragon 2 je vyvíjen pro dopravu astronautů na ISS v rámci programu Commercial Crew. Nejzajímavějším aspektem této lodi je ale možnost motorického přistání, která je zkoušena právě během těchto testů. Po důkladném prověření motorů a řídícího systému za pomoci jeřábových zkoušek bude Dragon 2 zavěšen pod helikoptéru, která ho vynese do vzduchu a uvolní. Loď poté vystřelí padáky a přistání ještě dobrzdí pomocí motorů. Následovat budou ještě ambicióznější testy, při kterých bude Dragon 2 startovat i přistávat jen za pomoci svých motorů. K ostré zkoušce možná dojde ještě před lety s posádkou, SpaceX totiž navrhla použití nového Dragonu 2 v rámci komerčních misí pro zásobování ISS. Zde se tedy teoreticky nabízí dobrá příležitost jak otestovat přistání po orbitálním letu, aniž by byl kdokoliv ohrožen.

Zdroje informací:
https://www.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků
http://c2.staticflickr.com/2/1697/24444570671_beec648d10_k.jpg

Dragon 2 opět zažehl své motory, 2.7 out of 5 based on 16 ratings
Pin It
(Visited 2 154 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.7/5 (16 votes cast)
(Visited 2 154 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


7 komentářů ke článku “Dragon 2 opět zažehl své motory”

 1. Jakub napsal:

  Zdravím kdy bude Spacex střílet další raketu?

 2. bill napsal:

  Boží Dráček! 🙂

 3. Solmyr napsal:

  Dobry den,
  je nekde zverejnene na jake deltaV (pri navratu) ma dragon palivo? Zajimalo by me jake rezervy pri pristani budou. Plus pomoci superdraco (a pokud se nepletu tak z paliva z trunku) bude jen manevrovat nebo bude i zakulacovat orbitu.

  • Daniel Heřt napsal:

   Co jsem dohledal, tak by měl mít Dragon 2 asi 1500 kg paliva. Pokud vezmeme prázdnou loď, která má cca 4200 kg, a k tomu přidáme oněch 1500 kg paliva, dostaneme při ISP 240 s deltaV 718 m/s. Pokud například přidáme ještě 2000 kg nákladu, klesne delta V na 509 m/s.

  • Daniel Heřt napsal:

   Zapomněl jsem ještě na druhou část otázky 🙂 SuperDraco bude použit jenom pro přistávání a jako záchraný systém při startu. O veškeré manévry na orbitě se budou starat malé motory Draco. Jinak v trunku žádné palivo není, všechno palivo je v lodi samotné.

 4. Toxicity napsal:

  Když vidím po vypnutí motorů nádherný hnědý obláček oxidu dusičitého, tak mě jako chemikovi srdce zaplesá. Nicméně poblíž bych být nechtěl. 🙂

Zanechte komentář