sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ceres z DAWN: skvělý detail bílých skvrn v kráteru

kráter Occator na Ceres, NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Kráter se záhadnými bílými skvrnami je ve středu pozornosti odborné i laické veřejnosti už od chvíle, kdy DAWN přinesla první detailnější snímky Cerery. NASA právě uveřejnila zdaleka nejdetailnější snímek tohoto kráteru s úžasnými detaily záhadných bílých skvrn. Kráter byl pojmenován Occator a sonda DAWN jej zobrazila s rozlišením 140 metrů na pixel. Můžeme doufat, že v tomto rozlišení už to pomůže geologům lépe porozumět tomu, co je na snímku vlastně zobrazeno. Protože hlavní bílá skvrna je zdaleka tím nejjasnějším, co na planetce nalezneme, proto výsledný obrázek byl vytvořen kombinací běžné expozice a snímku výrazně podexponovaného.

Occator v nepravých barvách, NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Occator v nepravých barvách, NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Vědci rovněž vytvořili animaci 3D modelu kráteru, takže si můžeme udělat virtuální průlet kolem něho. Všimněte si, že v některých místech stoupá okraj kráteru téměř kolmo vzhůru a výška stěn v těch místech je až 2 km.

Snímek je pokračováním série z výšky 1440 km, která má třikrát vyšší rozlišení, než předchozí snímky z dubna a května letošního roku.
Occator rotace ve 3D, NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Occator rotace ve 3D, NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Sonda má za sebou dva jedenáctidenní oběhy kolem v této výšce a 9. září započala oběh třetí. Během následujících dvou měsíců zmapuje DAWN celou Cereru. Každý mapovací cyklus zahrnuje 14 oběhů. Díky snímání pod různým úhlem mohou potom vědci vytvořit působivé 3D snímky a zároveň to dává cenné informace o tvarech terénu.
Zdroj informací:
http://dawn.jpl.nasa.gov

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Edemski
Edemski
9 let před

Je to paráda!
Možná by se mohlo zmínit, že ten 3D model má 1.5x nataženou osu Z. Aspoň to píšou v tom YT videu.

slappy
9 let před

Skvělé!
Nevím jak geologové, ale já z toho tedy moudřejší nejsem: pořád jsou to ‚jen‘ světlé fleky.. Zajímavé je, že vůbec nevykazují žádnou topografii – nevystupují nad okolní terén ani nevypadají jako prohlubeň (možná nepatrně níže vypadá centrální skvrna na tom gifu rotace – pokud nejde o zkreslení po zpracování snímků do *.jpg).. Záhada ale zdá se stále trvá..
Samozřejmě vědecký tým má k dispozici nekomprimované obrázky a další data (spektroskopie?/údaje o teplotě?), takže možná už mají jasno.. Vyšly už vůbec nějaké studie či publikace na základě dat ze sondy Dawn (nejen ohledně skvrn)?
Škoda, že na rozdíl od Pluta, o Cereře většina lidí nemá ani potuchy, přestože obě planetky sdílí velmi podobnou historii objevu a dřívější charakteristiky jako planety.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
9 let před
Odpověď  slappy

Pokud jde o odborné články, tak nic ještě publikováno nebylo. Jen pár příspěvků na letošních konferencích, ale ty mají tu nevýhodu (nebo výsadu 🙂 ), že to nemusí být definitivní a tudíž zaručeně správné výsledky. Jinak není bez zajímavosti, že ještě letos vycházejí články založené na datech ze sondy Dawn, které pořídila u Vesty (to tak pro představu, kolik času někdy uplyne od pořízení dat k jejich finálnímu zpracování a publikaci).

Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před

Pořídily se nějaké spektroskopické snímky na rozbor hornin? Nebo se pořád neví co tvoří tyto skvrny? Dost by mě zajímalo z čeho jsou tyto „fleky“ tvořeny.

Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

Aha tak Petr Scheirich mi už odpovědel… no jo pro přístě už nebudu liný si číst všechny komentáře. 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

Velmi pravděpodobný je led. Ale počkáme raději na detailní informace od NASA. Měření probíhají, takže je to jen otázka času.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.