sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NSN

NASA oznámila, že 20. prosince udělila zakázky společnostem Intuitive Machines, Kongsberg Satellite Services (KSAT), SSC Space US a Viasat o poskytování služeb na podporu sítě Near Space Network.

IFT-7

Úřad FAA oznámil 17. prosince, že vydal modifikaci licence pro let IFT-7 sestavy Super Heavy/Starship společnosti SpaceX. SpaceX neoznámila datum letu, ale obecně se očekává, že to nebude dříve než v první polovině ledna.

IMAP

V prohlášení z 20. prosince NASA oznámila, že start vesmírné sondy Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) na raketě Falconu 9, původně naplánovaný na jaro 2025, byl odložen nejdříve na září. Agentura uvedla, že zpoždění poskytuje další čas na přípravu letových systémů.

Vast Space

Společnost Vast Space oznámila 19. prosince, že dokončila dohodu se SpaceX o letu dvou kosmických lodí Crew Dragon k ISS. Jedná se o soukromé mise astronautů, neboli PAM, s krátkodobým pobytem na stanici.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVÁNO: Tvrdé přistání prvního stupně

Včerejší start soukromé rakety Falcon 9 v1.1 s lodí Dragon byl okořeněný dalším pokusem o přistání prvního stupně na plovoucí plošině. Zatímco primární úkol celé mise byl splněný na jedničku a Dragon již míří vstříc ISS, první stupeň dopadl méně slavně. Pozitivní je, že při sestupu z výšky téměř 140 kilometrů dokázal klesající stupeň zamířit na plošinu Just Read the Instructions. Jenže k úplnému úspěchu pořád něco chybělo. Dnešní krátký článek Vám přináší dosavadní záběry a jedno video ze sestupu.

Jistě si kladete otázku co stálo za neúspěchem tentokrát. Podle všeho se zdá, že řídící software byl až příliš úzkostlivý a snažil se za každou cenu manévrovat klesajícím stupněm, aby mohl dosednout co nejblíže ke středu plošiny. Dělo se tak i v době, kdy už měl stupeň víceméně volně klesat – kvůli nízké rychlosti totiž v této fázi ztrácí roštová kormidla v horní části stupně svůj význam. Stupeň tak měl velkou boční rychlost a překlopil se. Není to ale nic závažného – program se dá pro další mise překonfigurovat.

Kromě toho se objevily informace o zpožděných reakcích drhnoucího ventilu, který ovládal tah centrálního motoru. To mohlo mít na manévrování vliv – byť by šlo o zpoždění v řádu zlomků sekundy. Ani tento problém by ale neměl být složitý na odstranění.

SpaceX vyhledala problém velmi rychle a stejně hbitě i zveřejnila první fotky a záznam z přistání. Kvalitnější videa přijdou až plošina dopluje k pobřeží, což by mělo být v řádu několika dnů.

Záběr z nepilotovaného dronu. Zde je vše v pořádku, stupeň klesá k plošině.
Záběr z nepilotovaného dronu. Zde je vše v pořádku, stupeň klesá k plošině.
Zdroj: https://scontent-fra.xx.fbcdn.net
Záběr z kamery na palubě - stupeň klesá v náklonu, protože motor stále manévruje
Záběr z kamery na palubě – stupeň klesá v náklonu, protože motor stále manévruje
Zdroj: https://scontent-fra.xx.fbcdn.net
Situace po dosednutí
Situace po dosednutí
Zdroj: https://pbs.twimg.com

EDIT 15.4. 2015 22:50
SpaceX dnes uvolnila ještě jedno video s kompletním záznamem sestupu včetně překlopení a následné exploze.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2014/12/falcon-9-1-820×420.jpg
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/…0719f8ad33d964cbc3136c575153bda2&oe=55B02071
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/…b02dba352952b89b12da001a4dd19dd2&oe=55980065
https://pbs.twimg.com/media/CClJ-UuW4AAKOog.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
9 let před

To bolo ako sa vraví o chlp! Radšej ani nenapíšem o aký!
Ale je to úspech a pevne verím, že to dokážu. To šampanské na prípitok mám stále pripravené!
Geniálne je riešenie, kedy to vlastne testujú priamo v živej prevádzke.

Asdf
Asdf
9 let před

Nechápu, proč to video je useklé těsně před tím povalením.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Asdf

Já myslím, že je to docela jasné 🙂

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak to tedy nevím… Aby to nevypadalo tak blbě?

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Asdf

mozno ten stupen padol na kameru 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Asdf

Osobně si myslím, že je to stejné jako když havaroval Dream Chaser při prvním zkušebním přistání – firma uvolnila video, které končilo ve chvíli, kdy se stroj měl dotknout ranveje. Myslím, že SpaceX jednou uvolní kompletní video, ale zatím jej chce zřejmě analyzovat.

Romanescu
Romanescu
9 let před

Kto čítal skvelú poviedku Stanislawa Lema – Ananké? Počas čítania som si to predstavoval veľmi podobne, ako video z aktálneho pristátia prvého stupňa Falconu 9 – http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADb%C4%9Bhy_pilota_Pirxe Muchy je potrebné vychytať až v reále, simulácia nie je všetko. Držím palce!

hansnasa
hansnasa
9 let před

Myslím,že to SpaceX doladí a příští přistání bude úspěšné.Každopádně jim strašně fandím,protože konečně se někdo objevil,kdo rozvířil stojaté a zkostnatělé vody kosmonautiky.Jsou inovativní,mladí,nejsou tak příšerně drazí jako např.Boeing, takže jim držím palce.

maiden
maiden
9 let před

Přijde mi to, že klesal trochu rychleji, než při testování na polygonu?
Taky možná stačí, aby do toho trochu fouklo a tryska neví, kam se dřív natočit, ventily neventily.
A přijít o raketu kvuli náhodnýmu poryvu větru…

Třeba to nakonec dopadne tak, že na vršek daji samostatné trysky do boků (místo těch plácaček), aby to ke konci korigovaly třeba i 10 vteřin, než se raketa srovná a pak teprve s ní sednou. Nebudou muset mít takový nároky na přesnost.Ty motory, co maji na tu návratovou kabinu, by se dali použít už i tady. Ve výsledku tak vynesou nahoru o půl tuny míň, ale vrátí se najistotu
(nesmí u toho ovšem propálit loď:-). Teď to tam posílaji dost přímočaře a spolíhaji jenom na jeden motor, kterej musí zvládnout úplně všechno. Pro testování dobrý, pro běžný provoz už asi moc ne.

Docela by mě zajímalo, jak mají řešený ukotvení rakety, až se jim podaří přistát. Jestli třeba na každou tu nohu hodí bejkem betonovej kvádr, aby ustála počasí než dopluje… Nebo už je tam někde loď s jeřábem, co jí rovnou naloží? Ten ruskej projekt Sealaunche by se k tomu docela hodil.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  maiden

Sestup je oproti Grasshopperu mnohem prudší. Vítr na aktuální nehodu neměl vliv, za všechno mohl souběh opatrného řídícího SW a opožděně reagujícího ventilu. Roštová kormidla mají nezastupitelnou roli při vysokých rychlostech. Použitím dalších motorů by se všechno jen komplikovalo. Kotvení asi vymyšlené mají, jen o něm nemluví.

maiden
maiden
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak pravda, musela by se vlastně udělat ovladatelná špička, ale pokud by se ten stupeň použil třeba 20x… Řídit to jen ze spodku je docela fuška na přesnost.
Díky za odpo.

Anna Nova
Anna Nova
9 let před

Všetci držíme palce a prajeme si úspech … ale! Pri tak veľkej rýchlosti zostupu bude veľká pravdepodobnosť poškodenia hardweru (štrukturálne zmeny minimálne na horúcich motoroch čo bude celý podnik robiť mierne povedané otáznym…) S náklonmi a nárazmi vetra pri poslednej fáze aj tak nič neurobia, nie je totiž ľahké ustáť a ukorigovať 30 metrový kolos pri protismerne pôsobiacej sile. Je to to isté ako keď sa deti učia udržať tenkú vysokú palíčku na jednom prste a pritom sa snažia to ukorigovať pohybmi ruky. Isto to každý v detstve skúšal ako test obratnosti, že? A teraz skúste pri tom urobiť drep. Že to ide celkom ťažko? 😉

Takže nakoniec asi „v tichosti“ v rámci inovácií pridajú 6 motorov SuperDraco na hornú časť prvého stupňa aby vedeli korigovať smer, orientáciu a hlavne výraznejše spomaliť zostup v záverečnej fáze … Takže potom v posledných 8 až 10 sekundách bude horeť korečný manévrovací motor Merlin 1D (plus párny počet ostatných motorov pre prípad že by bolo naklonenie veľmi nevhodné a pokúsili by sa o zopakovanie pristátia) a niekoľko motorov SuperDraco v hornej časti prvého stupňa bude svojou usmerňovanou činosťou napomáhať udržať želaný kolmý smer.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Anna Nova

Já si myslím, že přidání motorů SuperDraco by to jen komplikovalo. Zbytečná váha, vedení paliva atd. První stupeň má už teď v horní části trysky na stlačený plyn, které zvládnou docela dost.
Přistávající stupeň je docela stabilní, protože má prázdné nádrže, takže těžiště je hodně nízko u motorů. Myslím si, že stačí provést pouze úpravy řídícího softwaru a pak to půjde.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Anna Nova

Vidim to na dve potencialne moznosti.
1) Prestanu skusat zachranovat prvy stupen. V tom pripade by SpX bola stale konkurencieschopna este niekolko rokov, ale museli by si priznat porazku, co by bolo v prikrom rozpore s Elonovou filozofiou.
2) Vidim viac pravdepodobne, ze sa budu stale pokusat vylepsovat hardverovu a softwerovu stranku pristatia. Tu nemaju co stratit, lebo starty sa im daria, s kazdym novym pokusom pristat sa zlepsuju. Pridanie dalsej vahy uz nevidim realne, lebo uz pri tejto konfiguracii maju o 30% mensiu nosnost ako bez konfiguracii s pristavanim.

Kazdopadne drzim palce, nech sa im cim skor dari pristavat, lebo to by bola najvacsia bomba v kozmonautike za posledne dekady.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  vedator

Přesně tak, SpaceX bude ve svých pokusech pokračovat a další vylepšení by jí měly umožnit sedat na pevnou zem, kde už bude mít klesající stupeň mnohem více místa a nebude muset manévrovat za každou cenu ke středu.

Asdf
Asdf
9 let před

Mě trochu překvapuje, že když se to překotí, že to tak bouchne. Za prvé – co tam bouchá, když tam skoro žádné palivo není? Za druhé – to je konstrukce Falconu tak chatrná, že nevydrží pád na bok?

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Asdf

Ad a) Nějaké palivo tam musí zůstat kvůli rezervě. Nemůžou to vysát dosucha. Zas tam moc to nebouchlo. Vhození zápalky do prázdného kanystru od benzínu způsobí také solidní výbuch.
Ad b) Konstrukce rakety je podobná konstrukci výškové budovy (možná lépe továrního komínu). Když stojí svisle, tak je stabilní. Je i dost pevná na to, aby zvládla nápor vichřice nebo menšího zemětřesení. Ale zkuste na jedné straně odstřelit základy a nejpozději po dopadu celé konstrukce na zem se rozpadne na malé kousky. Dynamickým silám často podlehne už ve vzduchu.

Sparky
Sparky
9 let před
Odpověď  Asdf

Musk na twitter psal, ze ohniva koule by sice velka, ale ten vybuch moc velkou silu nemel a moc skody nenadelal.

isp
isp
9 let před

Posledni video jasne ukazuje trysky na spicce. V jednu chvili jsou aktivovany 2 trysky a podle polohy se zda ze tam jsou 4 trysky. Myslim ze jsou dokonce minimalne v jedne ose pohyblive.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  isp

Ano, ty trysky tam jsou již dlouho – používají stlačený plyn (tuším dusík).

cecil
cecil
9 let před

tiež ma zaujíma odpoveď na otázku, ktorú položil Asdf, prečo pri páde vybuchne. nevie niekto príčinu?

Honza Jaroš
Honza Jaroš
9 let před
Odpověď  cecil

Že by kombinace rozžhavených motorů a zbytků vysoce hořlavého paliva? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  cecil

Přesně tak, jde o to, jakým směrem na raketu působí síla. Stačí se podívat třeba na salto, které přede dvěma lety předvedl Proton – Raketě se ve vzduchu zlomila špička, protože síla působila nakřivo. U Falconu je to stejné – rakety se projektují tak, aby vydržely působení síly ve svislém směru. Tomu je přizpůsoben tvar i umístění výztuh atd.

roman hronza
roman hronza
9 let před

Úžasné je poslední video. V 0:02 je vidět dynamické otevírání přístávacích „noh“.

Martin
Martin
9 let před

Jedine co mi pride na tomto smutne ze cele toto snazenie v lajckej verejnosti (alebo aspon u vetsiny) vyvolava dojem neuspechu a z toho vyplivajucu antireklamu, co vsak vobec nieje pravda nakolko spaceX nikdy nestratila ani jeden naklad (odhliadnuc od uplne prvych pokusov nakolko sa jednalo defacto o testy) co je uzastny uspech samo osebe na tak mladu firmu. Dalsia vec je ze kazde z tychto pristani bol velky uspech. Uz len vybalancovat pristanie motorom horiacim pod taziskom rakety je krasny technicky uspech. K tomu pristavat nie na pevnej zemi ale na pohybujucej sa plošine uprestred oceanu atd. To ze zlihala 1 ci 2 suciastky v misii ktora je experiment a nieco navise je zanedbatelne a pri dalsich pokusoch drzim palce ze vychytaju muchy.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Martin

Plně s Vámi souhlasím. Navíc je vidět, jak se SpaceX misi od mise zlepšuje a přistání je stále reálnější.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Martin

Sam by som to nenapisal lepsie!!!

Nemyslim, ze zo strany fanusikov kozmonautiky prevladaju negativne nazory na ‚neuspesne‘ pristatia, skor ista forma netrpezlivosti. Kazdy z nas caka, ze SpX trafi konecne do cierneho (lebo na uspesne starty sme si uz zvykli) a my otvorime flasu sampusu. Nasledne budeme uspesne pristavanie prveho stupna sledovat po kazdom starte 😀

Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Martin

Martin: Moc pěkně napsáno. Naprosto souhlasím.

roman hronza
roman hronza
9 let před
Odpověď  Martin

souhlas, sázka na americké motory byla správná (všem se sázka na určité motory prostě nevyvedla)

dano
dano
9 let před

Celý program je myslím krokom späť. Vynakladajú príliš moc energie…myslím že to dopadne podobne ako pri Spaceshutli- recyklácia však v tomto prípade neznamená úsporu, ala zbytočné náklady…Niet nad staré dobré padáky a mäkké člupnutie do vody 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  dano

Nesouhlasím. Mořská voda by motory na kapalná paliva zničila. Navíc padáky potřebných rozměrů by musely být hodně velké a tím pádem těžké, zabíraly by hodně místa. Padák klesá tam, kam chce vítr, motorické přistávání umožní dosednutí na pevninu na přesně vymezený prostor.

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  dano

„Vynakladajú príliš moc energie“

Příliš moc? A to soudíte podle čeho? Dle mě tyhle zkoušky znovupřistání, kdy se využívají plánované starty s nákladem, jsou naopak velice úsporné a stojí je to navíc akorát tak to palivo a samozřejmě vývoj, který je ale dle mě v tomhle případě docela levný.
Srovnávat to se SpaceShuttelem je dost mimo.

koko
koko
9 let před

detail přistání https://youtu.be/mT7-4xD82GA

roman hronza
roman hronza
9 let před
Odpověď  koko

Tak to bylo asi nejdetailnější. V 00:11 je vidět jak se horní tryska snaží vyrovnat náklon, ale má malý tah. Jesm přesvědčen, že se jedná o zatím největší úspěch a zamýšlené ukončení mise 1.stupně není už tak vzdálené 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.