MDA Space
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
Britský startup Shield Space plánuje spojit svůj software pro autonomní provoz družic s možnostmi servisu na oběžné dráze společnosti ClearSpace, aby řešil vznikající orbitální hrozby.
Americké vesmírné síly zahajují novou soutěž na dodávky antén pro mobilní ovládání družic, čímž formálně obnoví program, který zrušily poté, co opustily kontrakt se společností AeroVironment v hodnotě 1,7 miliardy dolarů a přešly na komerčnější strategii zadávání veřejných zakázek.
Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.
Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.
Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.
Společnost Boeing získala kontrakt v hodnotě až 2 miliard dolarů na stavbu dvou vojenských komunikačních družic nové generace pro americké vesmírné síly.
Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.
Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vůbec poprvé se mezinárodnímu týmu astronomů podařilo zmapovat vertikální strukturu horních vrstev atmosféry Uranu. Odkryli tak, jak se po celé planetě s výškou mění teploty i nabité částice. K objevu jim pomohl přístroj NIRSpec na teleskopu Jamese Webba, s jehož pomocí pozorovali Uran téměř po celou dobu jedné jeho rotace (která trvá 17 hodin a 14 minut). Během pozorování zaznamenávali slabý svit z molekul vysoko nad mraky. Výsledky představují nové okno do procesů ovlivňujících, jak ledoví obři distribuují energii ve svých horních vrstvách.

Výzkumníci Mariam Naseem a Marc Neveu z University of Maryland a Goddardova střediska NASA v marylandském Greenbeltu, přivítali nový rok na lodi u samotné špičky Antarktického poloostrova. Jejich cílem byl odběr vzorků mořské vody, které jsou co možná nejpodobnější vodě v oceánech mimo Zemi. Vědci předpokládají, že mnoho objektů Sluneční soustavy (třeba Jupiterův měsíc Europa, nebo trpasličí planeta Pluto) disponují rozlehlými oceány ukrytými pod silnou vrstvou ledu. Některé z těchto oceánských světů obsahují klíčové ingredience pro život včetně uhlíku, dusíku a chemické energie. To vedlo vědce k hledání odpovědí na základní otázku: „Mohly by tyto skryté oceány hostit mikroorganismy?“ Na Saturnově měsíci Enceladu může podpovrchová voda tryskat do kosmického prostoru díky jevu, kterému se říká kryovulkanismus. Ten nabízí jedinečnou možnost pro robotické sondy, jak odebrat oceánský materiál bez nutnosti vrtat kilometry skrz led.

Tento týden přinesl zejména druhý test WDR rakety SLS, v rámci kterého byla sice úspěšně natankována celá raketa, ale nakonec se v datech ukázaly problémy s heliem na druhém stupni ICPS. V hlavním tématu Kosmotýdeníku se budeme věnovat evropské firmě Orbex, která v pátek vyhlásila propuštění zbývajících zaměstnanců a likvidaci. Při této příležitosti si shrneme aktivity i některých dalších evropských firem usilujících o starty kosmických prostředků z Evropy. V dalších tématech nás čeká raketoplán Dream Chaser či oživení rampy B na Starbase. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
NASA plánuje start rakety SLS s misí Artemis 2 na 6. března.

Na čtvrteční tiskové konferenci NASA zveřejnila vyšetřovací zprávu věnovanou pilotované testovací misi CFT kosmické lodi Starliner z programu Commercial Crew Program. „Kosmická loď Starliner od Boeingu čelila problémům během svých bezpilotních i zatím poslední pilotované mise. Ačkoliv Boeing Starliner postavil, NASA jej akceptovala a vyslala v této lodi dva své astronauty do kosmického prostoru. Technické problémy, které se objevily během spojování s Mezinárodní kosmickou stanicí byly velmi zřejmé,“ uvedl administrátor NASA, Jared Isaacman. Below is the note that I sent to the NASA workforce today as we release the report on the Starliner Crew Flight Test Investigation. We will achieve success through extreme ownership, immense competence, and decisive action. pic.twitter.com/UoXI25PFOQ — NASA Administrator Jared Isaacman (@NASAAdmin) February 19, 2026 „Abychom podnikali mise, které změní svět, musíme být transparentní jak u našich úspěchů, tak i u našich selhání. Musíme si přiznat vlastní chyby a zajistit, že se už nebudou opakovat. Kromě technických problémů je zřejmé, že NASA povolila, aby celkové programové cíle, tj. mít dva dodavatele schopné přepravovat astronauty na oběžnou

Představte si, že úplně sami projíždíte kamennou. nemilosrdnou pouští bez silnic a nemáte přitom mapu ani GPS. Pouze jednou denně se dočkáte telefonického hovoru s někým, kdo vás informuje, kde přesně se nacházíte. Na takovou situaci si musel po svém přistání na Marsu před pěti lety (18. února 2021) zvyknout americký rover Perseverance. Ačkoliv disponuje časem prověřenými nástroji k určení své obecné lokality, rover potřeboval pozemní operátory, aby mu přesně sdělili, kde se nachází – tedy, až doposud.

Tepelné infračervené možnosti snímače na americké družici Terra byly vypnuty a nedochází tak k dalšímu sběru těchto údajů. K tomuto kroku došlo více než 25 let poté, co tento přístroj zaznamenal své první snímky Země z kosmického prostoru. Jedná se o nejnovější snahu upřednostnit napájení zbývajících přístrojů na Družici Terra. Její životnost byla při vypuštění stanovena na šest let, kterou však již dávno překročila. Přístroj ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) je jedním z pěti palubních přístrojů družice Terra, která byla vynesena na oběžnou dráhu v prosinci 1999. ASTER vznikl spoluprací mezi NASA a japonským ministerstvem financí, obchodu a průmyslu. Subsystém ASTER TIR (Thermal Infrared) byl deaktivován 16. ledna kvůli energetickým limitům na palubě družice. Systém pro řízení teploty pro ASTER TIR byl vypnut 6. února, aby se ušetřená energie mohla využít k dalšímu provozu zbylých přístrojů družice Terra. Vypnutí systému tepelné regulace TIR znamená, že subsystém ASTER TIR již nebude možné obnovit, ani kdyby se zlepšily výkonové rezervy. Díky výkonové rezervě získané vypnutím systému tepelné regulace TIR však bylo

Voda teče ven a data tečou dovnitř. Tak agentura NASA ve stručnosti, ale výstižně popsala svůj nejnovější úspěch v oblasti příprav zkoušek hardwaru pro misi Artemis IV. Aktivace vodního systému na testovacím stanovišti Thada Cochrana (B-2), která proběhla 30. ledna na Stennisově středisku nedaleko města Bay St. Louis ve státě Mississippi, umožnila získat kriticky důležitá technická data. Ta budou sloužit k podpoře nadcházejících testů nového stupně nosné rakety SLS, který by měl podle současných plánů letět při misi Artemis IV.

Výzkumníci využili data z dnes již nefunkčního kosmického teleskopu i pozemských observatoří, aby se pokusili složit dohromady záhadu „neúspěšné“ supernovy. Masivní hvězdy často končí svůj život ve velkém stylu. Jejich jádro zkolabuje a ven vyrazí vlna subatomárních částic, kterým se říká neutrina, což způsobí, že hvězda exploduje jako supernova, která dokáže přesvítit celou galaxii. Jenže 2,5 milionu světlených let vzdálená umírající hvězda M31-2014-DS1 z galaxie v Andromedě udělala při focení americkým teleskopem něco neobvyklého. Namísto exploze hvězda pohasla a zanechala po sobě závoj horného plynu a prachu – a také ještě něco. S využitím archivních dat z americké mise NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) i dat z dalších kosmických i pozemských observatoří mezi roky 2005 a 2023 astronomové poskládali záhadu této „neúspěšné“ supernovy a poskytli dosud nejpodrobnější pohled na to, jak může černá díra vzniknout z „prskání místo z ohňostroje“. Výzkum, který byl podpořen programem NASA pro analýzu astrofyzikálních dat, je popsán ve studii zveřejněné v časopise Science. Archivní data odhalila, že hvězda v roce 2014 výrazně zjasnila v infračervené části spektra, ovšem v roce 2023 se jas
Administrátor NASA Jared Isaacman uvedl, že v nadcházejících týdnech očekává poskytnutí podrobností o několika prioritách agentury, včetně průzkumu Měsíce a komerčních vesmírných stanic.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.