Štítek ‘Jižní Korea’

Jihokorejská sonda posílá nádherné snímky Měsíce

Danuri

Danuri, první jihokorejská sonda určená ke studiu Měsíce je téměř v polovině své primární mise. Sondu vynesla raketa Falcon 9 startujcíí z Mysu Canaverel na Floridě a o 4 měsíce později, tedy v prosinci loňského roku, se Danuri usadila na oběžné dráze kolem Měsíce. Od té chvíle pečlivě sbírá data a pořizuje snímky měsíčního povrchu posetého bezpočtem kráterů.  Sonda Danuri obíhá přibližně 100 kilometrů nad povrchem Měsíce a data, která odešle na Zemi, jsou analyzována týmem expertů. Díky sondě Danuri (někdy se můžete setkat i se starším názvem KPLO – Korea Pathfinder Lunar Orbiter) se Jižní Korea stala teprve osmým státem či kosmickou agenturou, která dopravila své zařízení na oběžnou dráhu Měsíce.

Jižní Korea má funkční nosič vlastní výroby

Jižní Korea provedla 21. června první úspěšný a celkově druhý testovací start své nově vyvinuté rakety Nuri. Při tomto druhém startu došlo k úspěšnému vynesení nákladu a raketa si tak po předchozím nezdaru připsala první úspěšný let. Pro Jižní Koreu to znamená zisk nosiče s nosností 1 500 kilogramů na oběžnou dráhu, který plně pochází z domácí produkce. Dříve vyvinutý nosič Naro-1 využíval z Ruska nakupované první stupně. Pro Jižní Koreu to tak znamená, že má vůbec první funkční nosič skutečně domácí výroby.

Úspěšné oddělení ANASIS II

SpaceX oznámila úspěšné oddělení družice – v přenosu vidět nebylo na přání zákazníka. 21. července 0:15

ŽIVĚ A ČESKY: Odkládaný start Falconu pro Jižní Koreu

Neupřesněná technická závada na horním stupni rakety Falcon 9 způsobila odklad startu s jihokorejskou armádní komunikační družicí ANASIS II. Nyní se však již zdá, že jsou všechny problémy vyřešeny a dokonce i počasí dává krásnou 70% pravděpodobnost dobrých podmínek – letět by se mělo v pondělí ve 23:00. Stupeň, který před dvěma měsíci vynesl první pilotovaný Crew Dragon se může stát nejrychleji opakovaně použitým kosmickým nosičem a těšit se můžeme i na jeho pokus o přistání na mořské plošině. Pokud tedy budete mít čas a chuť, rádi Vás přivítáme na našem komentovaném přenosu.

Falcon 9 poslouží jihokorejské armádě

Zatímco v minulých letech SpaceX velmi často vynášela náklady pro nejrůznější zákazníky, letos tvoří většinu nákladu jejich vlastní družice Starlink. Je to dáno tím, že SpaceX potřebovala „vyčistit frontu“, která se jí v průběhu let kvůli menší startovní frekvenci vytvořila. Nyní již firma nemá žádné zakázky ve frontě a čeká tedy na to, až bude dokončena stavba a testování dalších nasmlouvaných družic. Nyní tedy přišel čas vynést družici ANASIS-II (Army/Navy/Air Force Satellite Information System II), kterou bude provozovat Jihokorejská agentura pro vývoj obranných prostředků.

Premiéra pro Jižní Koreu

Raketa KSLV-II TLV dnes poprvé úspěšně odstartovala z kosmodromu Naro. Raketa pracovala 191s. Záznam 28. listopadu 10:52