sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: blue-ghost

Výsledky přistání lunárních modulů Blue Ghost 1 a Athena

V březnu 2025 přistály na Měsíci dva soukromé měsíční moduly – Blue Ghost 1 a Athena. Blue Ghost 1 byl extrémně úspěšný a vydržel pracovat dva týdny, tedy od východu po západ slunce v dané oblasti Měsíce. Přistání Atheny se naopak moc nepovedlo. Podívejme se na výsledky, které se při jejích pobytu na Měsíci podařilo získat. Velmi úspěšnou misi zakončil 17. března na Měsíci první měsíční modul Blue Ghost firmy Firefly Aerospace. V ten den poslal svá poslední data. O jeho přistání v Moři krizí 2. března 2025 se psalo v dřívějším článku. Jedna z jeho prvních fotografií zachytila východ slunce nad touto oblastí a byla ukázána právě ve zmíněném článku. Na Měsíci pracoval celkově 346 hodin, tedy celý dva týdny trvající měsíční den až do západu slunce. Vydržel ještě pět hodin poté, co se slunce skrylo za obzor. Jeho poslední data doputovala zmíněného 17. března v 0:15 SEČ. Za dobu své práce vyslal 119 GB dat, z čehož 51 GB byly vědecké a technologické údaje. Zásadně tak překonal jejich požadovaný objem. Modul byl vyvinut

Firefly Aerospace dopraví na Měsíc rover od Honeybee Robotics

Společnosti Firefly Aerospace a Honeybee Robotics (ta spadá pod křídla společnosti Blue Origin) včera oznámily, že Honeybee byla vybrána firmou Firefly, aby poskytla rover pro nedávno vysoutěženou zakázku od NASA na průzkum oblasti Gruithuisen Domes na přivrácené straně Měsíce, ke které má dojít v roce 2028. Po vyjetí z landeru Blue Ghost, který dodá Firefly Aerospace, má rover od Honeybee vybavený vědeckými přístroji od NASA prozkoumat jedinečné složení oblasti Gruithuisen Domes. Tato část Měsíce zatím nebyla z povrchu prozkoumána.

Blue Ghost 1 zakončil svou veleúspěšnou misi

Lunární lander Blue Ghost od firmy Firefly Aerospace má za sebou svou misi, ve které splnil sto procent očekávaných úkolů. Začalo to už 2. března, kdy se stal prvním komerčním landerem, který na Měsíci přistál bez problémů. Následovalo 14 dní povrchových činností (celkem 346 hodin denního svitu) a navíc pracoval i po dobu pěti hodin po západu Slunce. Poslední data doputovala na Zemi 17. března v 0:15 SEČ. Díky tomu se jedná o nejdelší službu komerčního zařízení na povrchu Měsíce v celé dosavadní historii.

Kamery natočily interakci přistávajícího Blue Ghost s povrchem

Komprimované video s omezeným rozlišením představuje předběžnou sekvenci, kterou výzkumníci z NASA poskládali ze čtyř kamer SCALPSS 1.1 s krátkou ohniskovou vzdáleností, které během sestupu a přistání landeru Blue Ghost pořizovaly fotky s frekvencí 8 snímků za sekundu. Sekvence začíná (podle předběžných údajů o výšce) 28 metrů nad povrchem. Snímky z dalšího sestupu dokazují, že počátek interakce mezi spalinami z RCS motorů landeru a povrchem nastává ve výšce přibližně 15 metrů. Jak sestup pokračuje, interakce se stává stále komplexnější, když proudy spalin divoce vyvrhují do okolí lunární regolit tvořený prachem i kamínky. Po dosednutí se trysky vypnuly a prach se postupně usadil. Lander se srovnal a lunární terén pod ním a v bezprostředním okolí byl opět dobře viditelný.

Blue Ghost potvrzuje – lunární GPSka funguje!

Americká agentura NASA a její italská kolegyně ASI vstoupily 3. března do historie, když se jejich experiment LuGRE (Lunar GNSS Receiver Experiment) stal prvním technologickým demonstrátorem, který dokázal zachytit na povrchu Měsíce signály z pozemských navigačních systémů. Úspěch tohoto technologického demonstrátoru na dráze kolem Měsíce i na jeho povrchu naznačují, že by i v budoucnu mělo být možné u Měsíce zachytávat signály družic GNSS (Global Navigation Satellite System). Tyto výsledky znamenají, že průzkumné mise (třeba z programu Artemis, ale i jiné) by mohly benefitovat z těchto signálů a využívat je k přesnému určení své pozice, rychlosti a času. Jedná se o první krok k pokročilým navigačním systémům a službám na Měsíci a Marsu.

SLEDUJEME: První Blue Ghost přistává na Měsíci

Lunární lander Blue Ghost od americké firmy Firefly Aerospace odstartoval 15. ledna na Falconu 9, poté 25 dnů kroužil kolem Země, kde testoval své systémy. Zkoušky pohonného systému využil k úpravám své dráhy a díky úspěšnému manévru TLI se vydal na čtyřdenní cestu k Měsíci. Na jeho oběžnou dráhu vstoupil 14. února a postupně z eliptické dráhy udělal téměř kruhovou. Nyní přichází vrchol celé mise – lander se pokusí přistát v oblasti Mare Crisium. Pokud se nic nepokazí, měl by dosednout už zítra, tedy 2. března okolo 9:34 SEČ. V tomto článku najdete samostatně se aktualizující psaný přímý přenos, do kterého budeme vkládat všechny horké novinky a aktualizace.

Sentinel 4 a MTG-S

Kosmotýdeník 649 (17. 2. – 23. 2.)

Další napěchovaný kosmický týden máme za sebou a před námi je nyní aktuální vydání Kosmotýdeníku, který opět shrne kosmonautické dění v uplynulém týdnu. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník zaměřil na rozlučku s evropskou družicí Meteosat, která je spojená s přístrojem Copernicus Sentinel 4. Pro Evropu je to jedna z nejpokročilejších misí zaměřených na pozorování Země. V dalších tématech se podíváme za aktuálními plány na nejbližší lety sestav Super Heavy Starship či start další rakety Electron. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Působivý pohled na Měsíc od landeru Blue ghost

Lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace je u Měsíce poprvé, ale daří se mu zatím skvěle. Nejprve kroužil 25 dní kolem Země, následně zamířil na čtyřdenní přelet a poté vstoupil na dráhu kolem Měsíce. Dnes ráno provedl další manévr, který trval 3 minuty a 18 sekund. Tento manévr jej přesunul na nižší oběžnou dráhu a jen krátce po dokončení zážehu se palubní kameře podařilo natočit působivé záběry na odvrácenou stranu Měsíce z výšky cca 120 kilometrů. Na této oběžné dráze bude tým při průletu sondy Blue Ghost nad odvrácenou stranou Měsíce zažívat plánované průběžné výpadky komunikace. Když bude lander nad přivrácenou stranou, bude tým pokračovat ve stahování dat a dokončovat plán dalšího manévru, který Blue Ghost ještě více přiblíží k povrchu Měsíce a udrží nás na správné cestě k přistání 2. března.

SaxaVord

Kosmotýdeník 648 (10. 2. – 16. 2.)

Ani toto nedělní poledne nebude ochuzeno o bohatou porci zajímavostí a novinek, které v uplynulém týdnu hýbaly kosmonautikou. Kosmotýdeník se tentokrát zaměřil na přípravu evropského kosmodromu, který bude ve Skotsku. Je hned několik firem, které odtud mají zájem létat, a prvního startu bychom se mohli dočkat už letos. V dalších tématech si ukážeme další pokořený rekord prvního stupně Falconu 9, pojmenování čínských lunárních skafandrů a vozítka a zkontrolujeme i aktuální polohu lunárního landeru Blue Ghost. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.