Bluelink Satcom
Čínský startup Bluelink Satcom získal financování na vybudování družicové sítě schopné detekovat signály Bluetooth z vesmíru.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Čínský startup Bluelink Satcom získal financování na vybudování družicové sítě schopné detekovat signály Bluetooth z vesmíru.
NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.
Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.
Kanadská společnost MDA Space oznámila 1. dubna plány na koupi izraelského výrobce družicových čipů SatixFy za 269 milionů dolarů.
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
Čína dňa 29.3.2025 o 17:05 hod. SEČ úspešne vypustila experimentálnu družicu TJS-16 pomocou rakety CZ-7A z kozmodrómu WSLC.
Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.
Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.
V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Společnost Astrobotic 5. února v prohlášení oznámila, že koncem letošního roku dopraví do okolí jižního pólu Měsíce lunární vozítko postavené firmou Venturi Astrolab. Rover FLIP (FLEX Lunar Innovation Platform) bude hlavním nákladem landeru při misi Griffin-1, který má přistát do regionu Nobile blízko jižního pólu Měsíce. Pittsburská firma Astrobotic několik měsíců hledala náklady pro misi Griffin-1 poté, co NASA vloni v červenci oznámila, že tento lander nevyužije pro misi svého roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover), ale ponechá si zakázku na komerční lunární užitečný náklad, která byla společnosti Astrobotic zadána pro doručení roveru VIPER. Agentura také uvedla, že by namísto VIPERu mohla poslat k Měsíci hmotnostní simulátor, ale místo toho dovolí firmě Astrobotic hledat komerční náklady, které by mohly VIPER při této misi nahradit.
Vážení čtenáři, dovolte, abych Vás jménem celé naší redakce co možná nejsrdečněji přivítal v novém roce 2025. Všichni jsme samozřejmě zvědaví, co nám nový rok přinese – z pohledu kosmonautiky jsme ty nejočekávanější události shrnuli ve dvou článcích. První se věnoval kosmonautice nepilotované, druhý pak té pilotované. Nový rok je ale také dobrým místem k ohlédnutí se zpět. Přinášíme Vám proto článek, který se pokusí zrekapitulovat hlavní události v bezpilotní kosmonautice v roce 2024. Zítra pak celou sérii čtyř článků z přelomu roku zakončíme rekapitulací pilotované kosmonautiky v roce 2024.
Zkuste si představit, že navrhujete technologii, která má fungovat na Měsíci minimálně jednu dekádu a během této doby zajišťovat dodávky elektrické energie. NASA vybrala tři firmy, které vyvíjejí právě takové systémy. Jejich cílem je poskytnout agentuře zdroje energie pro mise z programu Artemis, které zamíří k jižnímu pólu Měsíce. V roce 2022 byly s těmito firmami uzavřeny dohody, které zahrnovaly i využití laboratoře SESL (Space Environment Simulation Laboratory) na Johnsonově středisku v Houstonu k testům jejich samostatně fungujících fotovoltaických panelů. Konkrétně jde o využití Komory A v budově 32. Prototypy, které zde byly dosud testovány, podstoupily zevrubné zkoušky, aby se ověřilo, zda technologie odolají drsnému lunárnímu prostředí a zda se na povrchu Měsíce správně rozloží. V létě 2024 si v Komoře A vyzkoušely své koncepty fotovoltaických panelů společnosti Honeybee Robotics, Blue Origin a Astrobotic Technology. Každá firma navrhla jedinečné řešení designu panelů, které musí odolat extrémním výkyvům teplot. Data nasbíraná v laboratoři SESL budou využita k doladění požadavků i k návrhu budoucích vylepšení s cílem vysadit do okolí jižního pólu Měsíce alespoň jeden takový systém. Kontrakty pro tyto činnosti jsou
Společnost Astrobotic zveřejnila 27. srpna zprávu komise pro hodnocení selhání mise lunárního landeru Peregrine. Vyšetřování dospělo k závěru, že únik byl s největší pravděpodobností způsoben selháním ventilu pro regulaci tlaku (PCV). 28. srpna 8:00
Společnosti Astrobotic a Mission Control dne 8. dubna oznámily, že použijí software Spacefarer společnosti Mission Control k provozu prvního CubeRoveru společnosti Astrobotic, který poletí k Měsíci na přistávacím modulu Griffin-1. 10. dubna 13:00
Společnost Astrobotic oznámila 21. března, že najala Steva Clarkea jako nového viceprezidenta pro přistávací moduly a Franka Periho jako ředitele inženýrství. Nábory se uskutečnily v rámci přípravy na novou lunární misi. 27. března 13:00
Společnost Astrobotic zahájí formální vyšetřování neúspěšné mise Peregrine. 22. ledna 11:00
Lunární lander Peregrine zanikl po vstupu do atmosféry Země včera ve 22:04 SEČ. Společnost Astrobotic uspořádá dne 19. ledna v 19:00 SEČ konferenci s poletovým rozborem mise. V rámci konference bude společnost odpovídat na otázky okolo mise landeru. 19. ledna 10:35
Společnost Astrobotic potvrdila 17. ledna, že její měsíční přistávací modul Peregrine 18. ledna znovu vstoupí do atmosféry nad jižním Pacifikem, čímž završí 10 denní misi, při které se nepodařilo přistát na Měsíci kvůli úniku paliva. 18. ledna 8:00
Po delší době Vám přinášíme další, tentokrát pátý díl nepravidelného seriálu, který se nazývá Svět startupů. Jak už jeho název napovídá, seriál se zaměřuje právě na malé a inovativní firmy kosmického průmyslu a v každém díle rozebírá jednu z vybraných firem, jejichž aktivita je v nějakém směru zajímavá. Slovem startup se rozumí soukromá firma s nevelkým počtem zaměstnanců, jejíž činnost zpravidla bývá nějakým způsobem v daném směru inovativní a využívá nových, netradičních a často výhodných postupů. Právě tyto firmy ve výsledku přináší okázalé a odvážné nápady, které konkrétní odvětví posouvají dopředu novým způsobem. V důsledku inovací zaběhlých praktik jsou totiž schopny postupovat efektivně a ovlivnit ať už dostupností či právě efektivitou celý trh. V kosmickém průmyslu se těchto firem začíná objevovat čím dál víc, a proto se vyplatí a může být zábavné některé z nich sledovat.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.