Články autora 'Matěj Soukup':

Zhodnocení letu Starship – úžasný úspěch pro SpaceX

Krásný pohled na motorovou sekci Super Heavy B9 z integrační věže.

Sci-fi se již podruhé stalo realitou. Super Heavy Starship v sobotu ve 14:02 našeho času odstartovala na svůj druhý integrovaný letový test a nutno podotknout, že SpaceX nás překvapila takovým způsobem, jaký jsem neočekával ani v těch nejoptimističtějších představách. Tankování proběhlo bez sebemenšího problému, během závěrečných kontrol se neobjevily žádné problémy, vůbec poprvé se podařilo zažehnout všech 33 motorů najednou, díky čemuž Super Heavy Starship odstartovala hned na první pokus. Sestava bez problému přečkala fázi Max-Q a dokonce proběhlo bez problémů i oddělení Starship, při kterém se nově využíval Hot-staging. Pojďme si tak v tomto brzkém přehledu projít celý let a zhodnotit situaci.

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý integrovaný letový test Super Heavy Starship

Start Super Heavy Starship, na něž jsme netrpělivě čekali celý podzim, jelikož se začaly na začátku září objevovat informace, že by ke startu mohlo dojít již na konci září, je konečně tu. Kvůli opravám rampy, dodatečnému testování a úředním záležitostem se ale start postupně odsouval, až SpaceX konečně 3. listopadu aktualizovala své webové stránky, kde oznámila, že druhý start by mohl proběhnout v polovině listopadu. Oficiální potvrzení, že se SpaceX o start v sobotu pokusí nakonec přišlo včera. Pojďme si tak zrekapitulovat, co nás (doufejme) zítra čeká.

ŽIVĚ A ČESKY: Starty se Starlinky = předehra pro Super Heavy Starship

Den, na který jsme čekali v podstatě již od 20. dubna letošního roku, je konečně tady. Na 18. listopadu je totiž v plánu druhý integrovaný letový test Super Heavy Starship. Tomu ale budou předcházet starty Falconu 9 a s čím jiným, než s družicemi Starlink. Při prvním startu zítřejšího dne vynese Falcon na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku 23 družic a první stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Při druhé misi zítřejšího dne, tedy Starlink 7-7, bude vyneseno 22 družic na oběžnou dráhu se sklonem 53° vůči rovníku, což odpovídá šesté orbitální slupce konstelace Starlink. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu. Pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom se zítra od SpaceX dočkat hned tří startů, což je opravdu něco nevídaného.

Start Super Heavy Starship odložen na 18. 11.

SpaceX oznámila, že start Super Heavy Starship na druhý integrovaný let je odložen o 24 hodin na 18. listopadu kvůli nutné výměně elektrického aktuátoru jednoho roštového kormidla na B9. 16. listopadu 21:39

FAA vydala licenci pro druhý integrovaný let Starship!

Kolem 22:00 našeho času vydal úřad FAA licenci, která povoluje druhý integrovaný letový test Super Heavy Starship ze základny Starbase v Texasu. Aktuálně platný termín startu je pátek 17. listopadu. 15. listopadu 22:04

FWS dokončil zprávu ohledně vodního systému

Úřad FWS dokončil zprávu ohledně vodního systému startovní rampy pro Super Heavy Starship, což bylo to poslední, co stálo v cestě druhému integrovanému letovému testu. Podle FWS nepředstavuje vodní systém ohrožení pro životní prostředí, což znamená, že startovní licenci ze strany FAA bychom mohli teoreticky očekávat v průběhu dnešní noci, nebo zítřejšího dne. 15. listopadu 18:21

ŽIVĚ A ČESKY: Připojení Dragonu k ISS

Kosmická loď Dragon 2, která započala svou misi startem na Falconu 9 10. listopadu ve 02:28 našeho času, v rámci níž má na Mezinárodní vesmírnou stanici dopravit zhruba 2 950 kilogramů nákladu, z nichž 590 je umístěno v nehermetizovaném trunku, by se měla připojit k dokovacímu portu na modulu Harmony 11. listopadu krátce před půl dvanáctou dopolední. Konkrétně nyní se počítá s připojením kolem 11:20 našeho času, což znamená, že náš přenos spustíme zhruba v 10:50.

Začala instalace FTS na Super Heavy Starship

Na základně Boca Chica v Texasu 9. 11. kolem 16:30 začala instalace náloží autodestrukčního systému na Super Heavy B9 a Starship S25. Jde o důležitý milník před druhým integrovaným letovým testem. 9. listopadu 17:13

ŽIVĚ A ČESKY: První stupeň letí poosmnácté!

Dnes, tedy v pátek 3. listopadu, nás firma SpaceX potěší dalším startem rakety Falcon 9 s družicemi Starlink v2 Mini. Ty stejně jako při minulých misích zamíří na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku, tedy do tzv. páté orbitální slupky konstelace Starlink. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň s výrobním číslem B1058, který posune hranici znuvupoužitelnosti zase o kousek dál, jelikož poletí poosmnácté! O přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat v Atlantském oceánu přibližně 612 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus Falconu

Včera  jste u nás na webu mohli číst článek o chystaném startu Falconu 9 se třiadvaceti družicemi Starlink. Ten se ale nakonec neuskutečnil kvůli velmi netradičnímu problému. Odpočet byl přerušen v čase T- 30 sekund a to kvůli problému se separačním mechanismem mezi prvním a druhým stupněm. Došlo tak k odkladu o 24 hodin a SpaceX během dnešního dne potvrdila, že se o start pokusí dvacet minut po dnešní půlnoci, tedy 31. října v 00:20.